Eksperyment Black Box

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2012-04-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375084696
Liczba stron: 344
Dodał/a recenzje: Dorota Karolina Dęga

Ocena: 6 (1 głosów)

Od zawsze intrygowała mnie psychologia. Zagłębianie się w czyjś umysł, badanie podłoża różnych zachowań, dociekanie i poszukiwanie mechanizmów leżących u podstawy niektórych anomalii i zaburzeń osobowości to szalenie intrygujący temat. Właśnie dlatego moją uwagę zwróciła książka „Eksperyment Black Box” Mario Giordano.
W latach 70-tych w USA przeprowadzono eksperymentalne badania psychologiczne pod nazwą "Stanford Prison Experiment". Cały ten naukowy projekt polegał na znalezieniu grupki ochotników, którzy przez dwa tygodnie wcielą się w przydzieloną losowo rolę strażników lub więźniów. Celem było zaobserwowanie zmiany wzorców zachować w skrajnych warunkach, którymi w tym przypadku była symulacja życia więziennego. Wyniki tego testu zaskoczyły wszystkich. Giordano podczas studiów psychologicznych zgłębił ten temat dogłębnie i zafascynowany tym eksperymentem postanowił stworzyć powyższą książkę.
Kilka słów o treści... Poznajemy dziennikarza Tareka, który dzięki pomocy swojego informatora trafił na świetny materiał. Chodziło o porwanie i zabójstwo młodego mężczyzny. Niestety sprawa przerosła naszego bohatera. Podjął się więc pracy jako taksówkarz. Tymczasem rok później, całkowicie przypadkowo, wpadło mu ogłoszenie o eksperymencie więziennym, który miał być przeprowadzony przez profesora Clausa Thona i jego zespół. Czując, że może być to dla niego szansa na powrót do dziennikarskiej kariery decyduje się wziąć w nim udział i od środka zdobyć intrygujący materiał na artykuł. Po pomyślnym przejściu testu kwalifikacyjnego, kilkunastu śmiałków podzielono na dwie grupy- strażników i więźniów. Zamknięci, zdani na łaskę i niełaskę innych, odgrodzeni od świata zewnętrznego, pozbawieni prawdziwego światła, obserwowani i oceniani przez 24 godziny na dobę, będą musieli zmierzyć się z samym sobą i czyhającymi na nich wyzwaniami. Początkowo wszystko przebiega bez zarzutów, ale wkrótce okazuje się, że u niektórych do głosu dochodzi mroczna strona ludzkiej natury, demony nękające niektórych z nich, wychodzą na żer a bestia tkwiąca w każdym z nas, zostaje spuszczona ze smyczy...
Jakiś czas temu zetknęłam się ze "Stanford Prison Experiment". Oglądałam też dwa filmy opierające się na podstawie tego badania. Muszę jednak przyznać, że książka wywarła na mnie znacznie mocniejsze wrażenie. Autorowi udało się stworzyć niezwykle tajemniczą, ponurą atmosferę oraz wykreować bohaterów, którzy potrafią przykuć uwagę. Stopniowo będziemy zanurzać się w pełną napięcia fabułę, która z pewnością wywoła w nas całą gamę emocji i refleksji. Autor pokazuje czym są pierwotne instynkty, skomplikowane wzorce zachowań, wyuczone odruchy, warunkowanie bodźców oraz jak pranie mózgu, izolacja oraz psychiczne i fizyczne gnębienie wpływa na psychikę człowieka. Polecam serdecznie ten niezwykły thriller psychologiczny, który jednocześnie fascynuje i przeraża!!!

Kup książkę Eksperyment Black Box

Zobacz opinie o książce Eksperyment Black Box
Inne książki autora
Ciotka Poldi i sycylijskie lwy
Mario Giordano0
Okładka ksiązki - Ciotka Poldi i sycylijskie lwy

Bawarski wulkan w cieniu Etny Widok na morze. Słońce. Spokój. Kiedy Poldi, tuż po swoich sześćdziesiątych urodzinach, przeprowadza się z Monachium...

Reklamy