Ernesto

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-06-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-64894-64-0
Liczba stron: 210
Dodał/a recenzje: Katarzyna Krzan

Ocena: 0 (0 głosów)

To miała być kolejna książka do recenzji, przeczytana niejako z obowiązku, a zrobiła ogromne wrażenie na recenzentce, wciągając bez reszty w jej magiczny świat. „Ernesto” Joanny Rajch ma bowiem to, czego brakuje polskiej literaturze, a co ma w nadmiarze powieść iberoamerykańska. Realizm magiczny, w tym przypadku także nawet – mistyczny. Może dlatego rzecz dzieje się na Kubie, a nie u nas. W polskich realiach coś takiego by się po prostu nie udało.

 

Fabuły nie można tak po prostu streścić, bo skrzywdziłoby się powieść, która ma w sobie niezwykły klimat. Autorce udało się połączyć styl Marqueza z oszczędną prozą Hemingwaya, a to wielka sztuka. Jest jeszcze coś co budzi w czytelniku pewien niepokój – przepiękne, nasycone kolorami zdjęcia Dariusza Piotrowskiego, na których można odnaleźć opisywane miejsca i postaci. Cała opowieść nabiera przez to realizmu, choć jest na wskroś przecież magiczna.

 

Mały Ernesto jest podrzutkiem, mieszka w małej, zaniedbanej chacie z przybraną babcią. Babcią, która oddaje cześć rosnącemu w pobliżu drzewu, wierząc jednocześnie w moc duchów i chrześcijańskich świętych. „Staruszka ceiba, karaibskie drzewo życia, święte drzewo Indian i niewolników, wrosło korzeniami w wiejską chatę i niemal unosiło ją nad ziemię.” Rosa jest kapłanką, strażniczką bramy, przez którą przechodzą dusze niewolników, którzy własną krwią użyźniali tę ziemię.

 

Religia stanowi tu nie spotykaną nigdzie indziej mieszankę wierzeń Indian, przybyłych na wyspę czarnoskórych mieszkańców Afryki i białych osadników. Madonna jest jednocześnie Matką Jezusa i boginią morza, mającą delfiny za towarzyszy. Na mieszkańców Kuby wielki wpływ miała także rewolucja. Ernesto Che Guevara jest tu obdarzany nie mniejszym kultem niż katoliccy święci. Historia i religia odciskają tu niezatarte piętno na wszystkich bohaterach, na każdym w inny sposób, ale nikt nie może uciec przed historią. A jednak nie jest to opowieść o wymiarze politycznym, choć lepiej dzięki niej rozumiemy stosunki panujące na Kubie. Jest to raczej intymna historia rodziny, której członkowie pragną miłości, a los nie pozwala im jej doznać. Trzeba wielkiego poświęcenia, by ją wreszcie zdobyć.

 

W książce zachwyca także oszczędny, ale niezwykle zmysłowy styl Joanny Rajch. Piękne zdania można wycinać i wklejać jako złote myśli. Obietnica z okładki zostaje spełniona: po otwarciu drzwi tej książki wkraczamy w zupełnie inny wymiar, gdzie magia miesza się z tajemnicą, gdzie słychać głosy przodków, a szczęście zdaje się być na wyciągnięcie ręki. Niezwykła powieść.

Kup książkę Ernesto

Zobacz opinie o książce Ernesto
Inne książki autora
Uciekaj Tariko
Joanna Rajch0
Okładka ksiązki - Uciekaj Tariko

Pewnego dnia hinduski chłopiec o imieniu Advay sprzeciwia się brutalnemu traktowaniu małpki. Zabiera przestraszonego makaka ze sobą. Odtąd rozpocznie się...

Zagubiona Dolina
Joanna Rajch0
Okładka ksiązki - Zagubiona Dolina

Tajemnicza i wzruszająca opowieść oparta na tradycyjnej mitologii indiańskiej, która zabiera czytelników w niezwykłą wyprawę do legendarnej Zagubionej Doliny....

Reklamy