Facet z grobu obok

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-01-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375546903
Liczba stron: 232
Dodał/a recenzje: figlarna24

Ocena: 4.1 (10 głosów)

Człowiek  w genach ma zapisane chęć do posiadania poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Każdy nasz wybór: kształcenia, partnera czy rozwoju kariery zawodowej , ma zmierzać do wyznaczonego celu.
Czasami nasze wybory życiowe są dobrowolnym zabiegiem , a niejednokrotnie zostajemy ukierunkowani przez naszych najbliższych. Skutki owych wyborów są różnie i często odbiegają od naszych wyobrażeń.
Nie inaczej dzieje się w przypadku dwójki bohaterów najnowszej powieści szwedzkiej pisarki- Katariny Mazzeti. Nazwisko może i brzmi z włoskiego, ale wierzcie mi, pisarka jest Szwedką.
Katarina Mazzeti jest pisarką oraz dziennikarką. Zadebiutowała w 1988 roku. Autorka kilkunastu powieści. Na przełomie 1989-2004 pracowała w Sveriges Radio jako producentka i prezenterka.
Wydawnictwo Czarna Owca wydało najnowszą książkę Mazzeti, pt. "Facet z grobu obok". Tytuł mógłby sugerować , że to pozycja  z gatunku horroru (choć okładka na to nie wskazuje). Natomiast "kategoria" wydawnictwa oraz kraj pochodzenia autora mogłyby wskazywać na kryminał , bądź thriller. Nic bardziej mylnego.
"Facet z grobu obok" jest to słodko-gorzka opowieść o relacji damsko - męskiej między dwoma samotnymi, pragnącymi ciepła , miłości i spełnienia w związku osób. Ona - Desiree, pogrążona w rozpaczy po nagłej i niespodziewanej śmierci męża, wdowa. Młoda bibliotekarka. Wykształcona, cicha , zamknięta w sobie i zakompleksiona . Wraz ze śmiercią Orjana kobieta traci grunt pod nogami. I mimo tego że, związek Orjana i Desiree nie można było określić , jako pełnego miłości i pasji, ale bohaterka miała poczucie, że jest to mężczyzna , który ukoi jej traumatyczne wspomnienia  z dzieciństwa i da poczucie bezpieczeństwa. 
Drugim bohaterem jest Benny. Mężczyzna zapracowany. Rolnik. NIedawno pochował matkę, która była dla niego wszystkim . Matka zmarła na raka i pozostawiła mu mnóstwo, nieznanych do tej pory administracyjnych obowiązków, związanych ze sprawnym funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego. Mężczyzna jest prostym , niewykształconym , prostolinijnym pracoholikiem. Brakuje mu czasu na wszystko. A tym bardziej na odnalezienie tej jednej jedynej.
Oboje bohaterowie często odwiedzają groby swoich bliskich. Kobieta nie może zrozumieć fascynacji Benny'ego do obsadzanai grobu rodziców kwiatami. Natomiast Benny nie rozumie , jak można w tak ascetyczny sposób traktować grób męża.  Para postanawia się poznać , by znajomość przerodziła się w intensywny romans ,  z mnóstwem kłopotliwych i trudnych chwil...
Powieść z początku może przynudzać. Z każdą stroną akcja się rozwija, a czytelnik poznaje, ustosunkowuje się do postępowania oraz postawy bohaterów. Bohaterowie tak różniący się wzajemnie , widzący otaczającą ich rzeczywistość przez pryzmat swoich wyobrażeń i doświadczeń mogą budzić w czytelniku różne emocje. Happy End czy dramat? Zawiła to zagadka . Nawet zakończenie nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Pisarka zmyliła mnie jako czytelnika i dzięki jej za to. Mdłego romansu bym nie przełknęła. I choć ,  jest to lekka opowieść , aczkolwiek o trudnych sprawach , wyborach i współistnieniu, to dwuosobowa narracja  ( w wykonaniu obu bohaterów) pozwala szerszym okiem spojrzeć na dwójkę osób, którzy są ze sobą tak blisko , a jednocześnie tak daleko...

Kup książkę Facet z grobu obok

Zobacz opinie o książce Facet z grobu obok
Inne książki autora
Kuzyni Karlsson na tropie (Tom 1). Czy na wyspie grasują duchy i szpiedzy
Katarina Mazetti0
Okładka ksiązki - Kuzyni Karlsson na tropie (Tom 1). Czy na wyspie grasują duchy i szpiedzy

"Czy na wyspie grasują duchy i szpiedzy" to pierwsza część z nowej serii "Kuzyni Karlsson na tropie". W pierwszej książce czworo kuzynów spędza...

Grób rodzinny
Katarina Mazetti0
Okładka ksiązki - Grób rodzinny

Niemal pół miliona Szwedów przeczytało poprzednią książkę Katariny Mazetti "Facet z grobu obok". W "Grobie rodzinnym" dowiecie się, jak...

Reklamy