Fantazje i koszmary

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2014-11-04
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788376744131
Liczba stron: 292
Dodał/a recenzje: agatrzes

Ocena: 4 (2 głosów)

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Melissy Marr podczas lektury „Opiekunki grobów” było bardzo udane i dostarczyło mi ciekawych wrażeń. Byłam pod wrażeniem połączenia elementów horroru, kryminału i romansu, które nie tylko wpłynęło na klimat powieści, ale też pozwoliło na większy wachlarz możliwości w doświadczaniu bohaterów i kreowaniu ich losów. Sięgając po „Fantazje i koszmary” liczyłam na fantastyczną przygodę, ale nie byłam pewna, czy obcowanie z nieznaną mi rzeczywistością będzie dla mnie łatwe i przyjemne.
„Fantazje i koszmary” to zbiór opowieści osadzonych w świecie bestsellerowego cyklu o Wróżkach. Składający się z 12 zróżnicowanych pod względem długości oraz poruszanej tematyki opowiadań, charakteryzujących się tajemniczym i mrocznym klimatem. Wszystkie te historie pozwalają na kontakt z nadnaturalnymi istotami z baśni oraz koszmarów, m.in.: z wróżkami, wampirami oraz stworzeniami zamieszkującymi morskie odmęty, które nie zawsze grają zgodnie z zasadami fair-play i nie boją się pokazać swojego drugiego, niebezpiecznego i złego oblicza.Melissa Marr zabiera czytelnika do rzeczywistości, w której magiczne istoty przenikają do świata ludzi i wpływają na ich losy, a czasem życie. Balansującej na granicy koszmaru, iluzji i fantazji. Tajemniczej, kuszącej, intrygującej, a jednocześnie przerażającej. Powołała do życia bohaterów, którzy swoją postawą i zachowaniem wzbudzają skrajne emocje i sprzeczne uczucia. I choć nie od razu zdradzają się ze swoimi zamiarami, w ich obecności poczucie, że „coś” wisi w powietrzu towarzyszy czytelnikowi od pierwszego spotkania. Nie jest to jednak ten rodzaj grozy, który wbija w fotel i wywołuje ciarki na plecach, ale jego delikatniejsza i przyjemniejsza w odbiorze odmiana.
Zawarte w zbiorze opowiadania stanowią dopełnienie cyklu o wróżkach i niewątpliwe dla znających serię czytelników będą ciekawym dodatkiem wzbogacającym znane już im historie. Jednak osoby „niewtajemniczone” nie będą miały problemu ze zrozumieniem fabuły, gdyż autorka zadbała, aby podczas lektury uzyskali wszystkie niezbędne informacje, a nawet jak w moim przypadku nabrali apetytu na samą trylogię.
„Fantazje i koszmary” to publikacja, która nie tylko pozwala na przebywanie w fascynującym świecie, ale też zwraca uwagę odbiorcy na wiele ważnych kwestii. Autorka podejmuje temat miłości, poświęcenia, dokonywania wyborów między pragnieniami a powinnościami i darów, które mogą być przekleństwem. Nie zapomina też o napięciu, zwrotach akcji, nieprzewidzianych wypadkach oraz kreacji postaci, które bardzo dobrze sprawdzają się w swoich rolach.
Dla mnie przygoda z książką była nietuzinkowym doświadczeniem. I choć nie wszystkie historie w jednakowym stopniu przypadły mi do gustu, to każda z nich naraziła mnie na inny rodzaj emocji i wrażeń. Od strachu, przez niedowierzanie, rozczarowanie po wzruszenie i mętlik w głowie. Dla wielbicieli cyklu jest to lektura obowiązkowa, ale mogę ją polecić każdemu, kto lubi obcować z magią, nieprzewidywalnymi bohaterami i nie boi się wycieczki w te zakamarki wyobraźni, w których fantazja może stać się koszmarem, a koszmar fantazją.

Kup książkę Fantazje i koszmary

Zobacz opinie o książce Fantazje i koszmary
Reklamy