Gdy s這鎍e by這 bogiem

Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-244-0215-1
Doda/a recenzje: Beata Bednarz

Ocena: 5.31 (16 g這s闚)

Gdy s這鎍e by這 bogiem Zenona Kosidowskiego mo積a 鄉ia這 ochrzci mianem ksi捫ki kultowej, gdy wychowa這 si na niej kilka pokole czytelników, na co zwraca uwag Zdzis豉w Skrok we wst瘼ie do pierwszej polskiej powie軼i archeologicznej. I nie ma w tym stwierdzeniu 瘸dnej przesady. Wielu Polaków ze starszej generacji z rozrzewnieniem wspomina swoje niezwyk貫 do鈍iadczenie lekturowe zwi您ane z publikacj, która powsta豉 w okresie stalinowskiej opresji. Ale nawet dzi, dla m這dszych wiekiem czytelników, obcowanie z t ksi捫k mo瞠 by fascynuj帷 przygod i rozbudzi pragnienie wyruszenia w 鈍iat w poszukiwaniu zasypanych piaskiem nierozpoznanych jeszcze miejsc czy przedmiotów, jak to uczynili opisani przez Kosidowskiego bohaterowie jego barwnych historii.

Nie wypada nie zna tej pierwszej w swojej dziedzinie ksi捫ki, podobnie zreszt jak innych, zaliczanych do powojennej literatury polskiej. Opowie軼i Kosidowskiego ol郾iewaj urod i rozpalaj wyobra幡i. Z wypiekami na twarzy 郵edzi si losy najwi瘯szych dziewi皻nastowiecznych archeologów i towarzyszy im w jawi帷ych si w ich czasach jako szale鎍ze, ale w ko鎍u zako鎍zonych jednak sukcesem woja篡 do egzotycznych krajów. Wi瘯szo嗆 przedstawionych przez autora odkrywców wyrusza這 w 鈍iat pod wp造wem dzieci璚ych lektur, a zrodzone w najwcze郾iejszych latach 篡cia 鄉ia貫 marzenia chcieli zrealizowa za wszelk cen, nie bacz帷 na rozmaite przeszkody. W tym kontek軼ie ksi捫k Kosidowskiego mo積a nawet traktowa nie tylko jako powie嗆 archeologiczn, lecz tak瞠 jako hymn na cze嗆 fantastów-marzycieli, do których wi瘯szo嗆 z nas mo瞠 siebie zaliczy. Niektóre z zamieszczonych w publikacji historii traktuj bowiem o sile marzenia i imaginacji, o upartym d捫eniu do urzeczywistnienia swoich pragnie.

Kosidowski zaprasza do odbycia razem z nim wyj徠kowej podró篡 w czasie i przestrzeni. Najpierw proponuje w璠rówk do 鈍i徠y i ogrodów Mezopotamii w towarzystwie mi璠zy innymi Du鎍zyka Karstena Niebuhra, który jako jeden z pierwszych próbowa odczyta pismo klinowe (jego ksi捫k, opisuj帷 podró po Arabii, Napoleon mia stale przy sobie), a tak瞠 Anglika Austena Henry’ego Layarda, na którego przemo積y wp造w wywar造 arabskie ba郾ie Tysi帷a i jednej nocy.

Nast瘼nie udamy si do Egiptu, by 郵edzi wysi趾i uczonych w badaniu tajemnic piramid czy odkrywaniu dzie sztuki egipskiej. Poznamy pionierów egiptologii i zarazem… pospolitych rabusiów. Detektywistyczna historia, zatytu這wana K這poty po鄉iertne faraonów, opowiadaj帷a o poszukiwaniu Araba handluj帷ego cennymi zabytkami antycznymi mog豉by by doskona陰 kanw scenariusza filmu przygodowego z w徠kami kryminalnymi. Poznamy lorda Carnarvona i Howarda Cartera, którzy po pi璚iu latach tytanicznej pracy wykopaliskowej prowadzonej w Dolinie Królów odkryli grobowiec Tutanchamona. Opowie嗆 Kosidowskiego o ich zmaganiach, zwie鎍zonych wreszcie sukcesem, jest tak finezyjnie i sugestywnie zbudowana, 瞠 czytelnik staje si naocznym niemal 鈍iadkiem wiekopomnego odkrycia i mo瞠 dozna tej samej ekscytacji, jak prze篡li w 1922 roku wspomniani egiptolodzy. Gdy wreszcie Carter i Carnarvon weszli do pierwszej komnaty grobowej, ogarn窸o ich wzruszenie, min窸o bowiem przesz這 trzy tysi帷e lat, kiedy tu ostatni raz stan窸a stop ludzka. Czytaj帷 te s這wa, jeste鄉y tam razem z nimi. Wyobra幟y sobie te, 瞠 w tych nienaruszonych przez trzy wieki komnatach grobowych, w鈔ód rozmaitych o郵epiaj帷ych sw urod przedmiotów, znale幢i archeolodzy wianuszek kwiatów polnych, które - jak wtedy zanotowa Carter - przypomina造, jak znikom chwil s tysi帷lecia. Archeologiczne gaw璠y Kosidowskiego sk豉niaj do zadumy nad up造wem czasu i mechanizmami historii, a tak瞠 u鈍iadamiaj, 瞠 nawet w mitach i biblijnych przypowie軼iach kryj si echa rzeczywistych wydarze.

Po opisaniu fascynuj帷ej przygody zwi您anej z Egiptem faraonów Kosidowski zaprasza do w璠rówki po basenie Morza Egejskiego, mi璠zy innymi 郵adami utrwalonymi w dwóch wielkich eposach Homera. Realno嗆 鈍iata przedstawionego przez Homera udowodni, jak wiadomo powszechnie, niemiecki archeolog amator Heinrich Schliemann, którego ojciec by pastorem protestanckim i wielbicielem Homera. Mi這嗆 t zaszczepi synowi, który w wieku siedmiu lat postanowi, 瞠 odkopie resztki murów Troi. Nie wiemy jednak, jak d逝g i wyboist drog musia pokona, aby spe軟i swoje m這dzie鎍ze marzenia. Kosidowski skre郵i sylwetk tego fantasty-marzyciela w tak ujmuj帷y sposób, 瞠 pokochamy tego 鄉ia趾a i b璠ziemy mu szczerze kibicowa w jego zmaganiach zwi您anych ze zlokalizowaniem miejsca akcji Iliady.

Po opuszczeniu kolebki 鈍iata egejskiego udamy si do Zatoki Neapolita雟kiej, przede wszystkim do Pompei - miasta rzymskiego zniszczonego przez wybuch wulkanu (zosta這 one zasypane kilkumetrow warstw pyów wulkanicznych) oraz Herkulanum. Mistrzowskie literacko opisy 篡cia mieszka鎍ów sprawiaj, 瞠 pami皻nego dnia 24 sierpnia 79 r. p.n.e. spacerujemy po mie軼ie z leniw oci篹a這軼i lub zasiadamy do obiadu, aby po chwili wraz z nimi prze篡wa koszmar zwi您any z wybuchem Wezuwiusza. Zag豉da dwóch kwitn帷ych miast zosta豉 utrwalona przez Tacyta, a tak瞠 w literaturze rzymskiej, natomiast prace wykopaliskowe przyczyni造 si do poszerzenia wiedzy o ich historii. Dzi瘯i nim stan窸a przed naszymi oczami jak 篡wa kultura materialna Italii w jej z這穎nym i przebogatym ca這kszta販ie, jakby zatrzymana w ruchu, za sprawa jakiego przemo積ego czaru. 畝dne inne wykopaliska, dokonane na olbrzymim obszarze imperium rzymskiego, nie mog im dorówna.

Musz ostrzec. Prezentowana publikacja jest bowiem niebezpieczna. Za spraw powie軼i archeologicznej Kosidowskiego staniemy si lud幟i 膨dnymi przygód, zaczniemy bezkrytycznie wierzy w realno嗆 motywów przedstawionych w mitach i legendach oraz ujawni si mo瞠 z du膨 moc 酥i帷y w nas dot康 duch odkrywczy… A wtedy nikt nie zdo豉 nas powstrzyma; tak, jak dziewi皻nastowieczni odkrywcy, b璠ziemy chcieli - raz opanowani przez jak捷 wielk ide - z niez這mnym uporem urzeczywistni swoje cele pozornie fantastyczne, g逝si na kpiny i perswazje otoczenia.

Lektura ksi捫ki pozostawi niezatarty 郵ad w naszej wyobra幡i tak瞠 dzi瘯i b造skotliwemu i finezyjnemu stylowi oraz niezwyk貫j barwno軼i opisów dziewi皻nastowiecznych odkry archeologicznych w krajach egzotycznych. Informacje dotycz帷e historii i kultury staro篡tnych Sumerów, Egipcjan, Azteków czy mieszka鎍ów Pompei okraszone s fabularnymi, mistrzowsko zbudowanymi w徠kami. Po lekturze tej ksi捫ki nie wyobra瘸m sobie, by mo積a by這 zwiedza Itali, Grecj czy Egipt bez trzymania jej w d這niach w czasie podziwiania tamtejszych staro篡tnych zabytków. Jak瞠 ubo窺za we wra瞠nia by豉by taka podró bez zapoznania si z historiami spisanymi przez Kosidowskiego.

Kup ksi捫k Gdy s這鎍e by這 bogiem

Zobacz opinie o ksi捫ce Gdy s這鎍e by這 bogiem