Okładka książki - I co teraz?

I co teraz?

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2016-04-01
ISBN: 978-83-7420-757-7
Dodał/a recenzje: Monika Witczak

Są takie pytania, które zadajemy sobie bardzo rzadko. Są sprawy, o których nie chcemy myśleć, ani tym bardziej obarczać nimi naszych dzieci. Co byś zrobił, gdybyś obudził się w nocy z jelenimi rogami na głowie? To pytanie, które Guido van Genechten kieruje do wszystkich małych czytelników książki I co teraz?. Co byś więc zrobił, gdyby nagle okazało się, że jesteś inny od wszystkich?

Książka opowiada o małym chłopcu, któremu nagle na głowie wyrastają rogi. Chłopiec początkowo niedowierza, że to w ogóle mogło się stać, potem próbuje ukryć swoją niedoskonałość, buntuje się przeciwko temu, że jest inny, chce pozbyć się rogów za wszelką cenę. Aż w końcu odkrywa, że posiadanie rogów nie jest takie straszne, a - co najważniejsze - są inni, którzy też mają rogi i jakoś z tym żyją. Chłopiec godzi się ze swoim losem i próbuje wykorzystać swój „dar” jak najlepiej potrafi.

Pisarz i rysownik Guido van Genechten porusza w większości swoich książek tematy odmienności i trudnej akceptacji samego siebie. Nie inaczej jest w przypadku I co teraz? Autor opowiada o inności pod różnymi postaciami - nie mówi wprost, co nią jest. To może być niepełnosprawność, ale równie dobrze kolor skóry, grube szkła okularów, łysina czy piegi na twarzy. Dzieci przeżywają każdą inność w bardzo poważny sposób, co często rzutuje na całe ich życie i bywa przyczyną kompleksów, a nawet stanów depresyjnych.

Bohater książki I co teraz? przechodzi przez wszystkie fazy radzenia sobie z innością - od zaprzeczenia, przez gniew, aż po pogodzenie się ze swoim losem i akceptację swojej odmienności. Przy okazji odkrywa, że każdy jest nieco inny niż reszta i nawet w naszym najbliższym otoczeniu wiele jest osób, u których dostrzec można jakąś niedoskonałość.

Książka uświadamia, uczy tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Może być świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o inności i niepełnosprawności, a dostosowana jest zarówno do odbioru przez większe dzieci w wieku szkolnym, jak i przez maluchych z przedszkola.

Kup książkę I co teraz?

Zobacz opinie o książce I co teraz?
Jakie to szczęście, że cię znalazłem
Guido van Genechten0
Okładka ksiązki - Jakie to szczęście, że cię znalazłem

Jak znaleźć szczęście? Oho, do tego potrzebny jest nie byle jaki nos! Urocza opowieść o całej górze marchewek, jednej jodle i najważniejszym uczuciu na...

Rikuś rycerzem
Guido van Genechten0
Okładka ksiązki - Rikuś rycerzem

Jest sobie wielki stary dąb, który spełnia Rikusiowe marzenia. O byciu astronautą, weterynarzem, listonoszem, piosenkarzem a nawet średniowiecznym...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński