Okładka książki - Ilustrowany inwentarz zwierząt

Ilustrowany inwentarz zwierząt

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2015-10-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-055-0
Liczba stron: 76
Dodał/a recenzje: Magdalena Galiczek-Krempa

Ocena: 6 (1 głosów)

W publikacjach kierowanych do najmłodszych czytelników głównymi bohaterami oprócz ludzi są najczęściej zwierzęta. Zwierzęta w tych opowieściach zazwyczaj potrafią mówić, chodzą na dwóch łapach, pracują, sprzątają i zawzięcie ze sobą dyskutują – krótko mówiąc: do złudzenia przypominają ludzi. Co jednak się stanie, jeśli zwierzęta zostaną przedstawione w naturalny dla siebie sposób i w dodatku w środowiskach, w których rzeczywiście żyją? Co się stanie, jeżeli nie będą bohaterami wciągającej historii detektywistycznej, ale w kilku zdaniach zostaną przytoczone ich cechy charakterystyczne i dokładna nazwa gatunku? To oczywiste! Otrzymamy publikację na kształt encyklopedii, a dokładnie Ilustrowany inwentarz zwierząt Virginii Aladjidi i Emmanuelle Tchoukriel, wydany nakładem Zakamarków.

W publikacji zaprezentowano prawie sto gatunków najróżniejszych zwierząt. Jak na publikację niemal encyklopedyczną przystało, zwierzęta zostały usystematyzowane według określonego klucza - w tym wypadku jest to środowisko, w jakim żyją. Czytelnik swoją przygodę z inwentarzem rozpocznie zatem od rejonów polarnych, następnie zanurkuje w oceanie, by wreszcie odwiedzić najróżniejsze środowiska lądowe: lasy tropikalne, sawanny, pustynie, góry, a nawet strefy zamieszkania ludzi i gospodarstwa wiejskie. Na kartach książki znalazły się różne gromady zwierząt: zarówno ssaki, jak i ptaki, ale także płazy, gady, ryby i owady.  

Strona edytorska Ilustrowanego inwentarza zwierząt do złudzenia przypomina zbiory ilustracji, notatki i ryciny dawnych przyrodników czy rysowników. Nawet użyty papier – dosyć gruby i o nieco pożółkłym zabarwieniu – zabiera czytelnika w podróż o co najmniej sto lat w przeszłość. To bardzo ciekawy zabieg, który z pewnością zwróci uwagę czytelników na tę publikację. Ilustracje Emmanuelle Tchoukriel przedstawiające zwierzęta wykonane są z ogromną dbałością o szczegóły i z podziwu godną starannością przy użyciu specjalistycznych technik i przyrządów – rapidografu, tuszu chińskiego i akwareli.

Ilustrowany inwentarz zwierząt nie jest wyczerpującą i bogatą w informacje encyklopedią. To raczej wstęp i zachęta do samodzielnego odkrywania otaczającego nas świata poprzez sięganie po literaturę bardziej szczegółową i specjalistyczną. Niemniej przyznać trzeba, że już samo wertowanie kolejnych, pięknie zdobionych stron sprawi czytelnikowi sporo przyjemności. Książkę można otwierać na dowolnej stronie, można czytać ją "od deski do deski", można także poszukiwać informacji o najbardziej interesujących nas zwierzętach w zamieszczonym na końcu publikacji indeksie.

Książkę warto polecić dzieciom - zarówno tym uczęszczającym do pierwszych klas szkoły podstawowej, jak i tym nie potrafiącym jeszcze samodzielnie czytać. Przeglądanie książki z rodzicem i przytaczanie krótkiego, ale bogatego w ciekawostki tekstu o poszczególnych gatunkach zwierząt z pewnością wzbudzi w maluchach ciekawość. I z pewnością na jednym wertowaniu książki się nie skończy.

Kup książkę Ilustrowany inwentarz zwierząt

Zobacz opinie o książce Ilustrowany inwentarz zwierząt
Inne książki autora
Ilustrowany inwentarz drzew
Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel0
Okładka ksiązki - Ilustrowany inwentarz drzew

Ilustrowany inwentarz drzew zawiera opisy i wizerunki 57 drzew i krzewów z różnych stron świata. Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy