Recenzja książki: Jak być zdrowym i szczupłym?

Recenzuje: Justyna Gul

ABC szczęścia i zdrowia

Jak być pięknym i zdrowym po kres swoich dni? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwano od zarania dziejów, poszukując cudownych eliksirów piękności, długowieczności, a nawet… wiecznej młodości. Do dnia dzisiejszego nie została wynaleziona cudowna pigułka, która odsunęłaby od nas wszelkie kłopoty, poradziła sobie ze wszystkimi zmarszczkami, utratą jędrności skóry czy siwieniem włosów. Naturalny proces starzenia nie daje się zahamować, można jednak… spowolnić tykający zegar. Receptura sprowadza się w zasadzie do stosowania odpowiedniej diety i zażywania ruchu, jednak warto potraktować swoje ciało holistycznie i zacząć o nie dbać już od dziś.

Co, jak i gdzie – na te pytania odpowiada Ergaya, autorka książki Jak być zdrowym i szczupłym? Książka ogólnorozwojowa, opublikowanej nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej. Co odróżnia tę pozycję od innych dostępnych na rynku? Przejrzystość i kompleksowość, która – wbrew twierdzeniu, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego – umożliwia zdobycie obszernej wiedzy zarówno na temat diet, jak i żywności ekologicznej, zorganizowania swojej przestrzeni życiowej, walki ze stresem, pielęgnacji ciała, pomysłów na życie i seksu. Dzięki temu nie musimy już gorączkowo wertować kilkunastu książek w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wystarczy tylko sięgnąć po omawianą pozycję, by cieszyć się przez długie lata dobrym zdrowiem, szczupłą sylwetką i gładką skórą. Oczywiście pod warunkiem, że zmiana przyzwyczajeń czy wdrażanie nowego programu nastawionego na „rewitalizację” swojej osoby nie zakończy się tylko na lekturze książki.

Niech jedzenie będzie dobrym lekarstwem – pisał Hipokrates, zaś idąc tym tropem, autorka stara się odpowiedzieć na pytanie dotyczące odpowiedniej diety. Pierwsza zasada jest – wbrew pozorom – niezwykle prosta. Wystarczy bowiem unikać wykorzystywania owoców postępu technologicznego, z mikrofalówką na czele. Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez szybkich, podgrzewanych gotowych dań, ale warto wiedzieć, że fale elektromagnetyczne wytwarzane przez mikrofalówkę są szkodliwe dla człowieka. Uszkadzają bowiem potrawy na poziomie molekularnym, zaś my beztrosko je zjadamy, serwując sobie w pakiecie zmiany we krwi i układzie immunologicznym.

Ergaya proponuje zastosowanie diety N.W.B.T – skutecznej i prowadzącej do poprawy ogólnej kondycji organizmu. Ma jednak podstawową wadę – wymaga ona rezygnacji ze słodyczy. Dlatego też w pierwszym okresie stosowania diety możemy wspomagać swoją silną wolę, stosując suplement z selenem i chromem. Autorka krok po kroku wtajemnicza czytelników w konstrukcję menu, odpowiadając na pytanie „co należy jeść i pić?”, przedstawiając również listę dolegliwości, które można za pomocą proponowanej diety wyleczyć.

W trakcie lektury zdobędziemy również sporo informacji na temat żywności ekologicznej, różnic pomiędzy mlekiem pasteryzowanym lub homogenizowanym a mlekiem UHT oraz pomiędzy masłem i margaryną. Możemy skorzystać z przygotowanego jadłospisu na cały tydzień i przepisów na potrawy, które wcale nie kojarzą się z dietetycznymi i bezsmakowymi papkami. Uczciwie wyznam: z Eko-Bakaj i wątróbką z cebulą mogę być na diecie przez całe życie!

Autorka nie ogranicza się wyłącznie do troski o naszą sylwetkę i zdrowie. Wszak jako jednostki jesteśmy zmuszeni funkcjonować w określonym otoczeniu, w tym w swoim domu, zatem warto urządzić go w taki sposób, by sprzyjał realizacji naszych celów. Ergaya przybliża zatem zasady Feng Shui wnętrz, proponuje określone rośliny dla ochrony przed toksynami oraz wybór zdrowych materiałów (bawełna, drewno). Kiedy już możemy poszczycić się szczupłą sylwetką i pięknym, zdrowym otoczeniem, czas… przestać się denerwować. A właściwie - czas na poznanie sposobów rozładowania stresu.

Z książki dowiemy się także, jakie suplementy diety przyjmować (i czy w ogóle je przyjmować) oraz jak pielęgnować ciało – autorka namawia do używania naturalnych kosmetyków, takich jak olejek kokosowy, kosmetyczne masło karite czy bioolej kokosowy. Poznamy również zdrowe środki czystości, czyli produkty oznaczone europejskim znakiem „Ecolabel”, a także przekonamy się, jak wiele szkód mogą wyrządzić urządzenia elektryczne.

O tym, że seks jest niewyczerpalnym źródłem przyjemności, wiemy chyba wszyscy, ale już nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że seks jest również zdrowy. Ergaya pisze zatem o koktajlach endorfin, które uwalniają się podczas stosunku, o serotoninie, pełniącej rolę naturalnego środka antydepresyjnego, o spokojnym śnie, który zawdzięczamy gorącym uściskom oraz o… odchudzających właściwościach seksu.

Lektura rozdziału Jaki jest Twój pomysł na życie? skłania do refleksji, samodoskonalenia, ale również do podjęcia konkretnych działań, chociażby dotyczących zasad podanych w książce. Pomocą w ich stosowaniu mogą być dodatki po poradnika w postaci tabel zawierających poziomy składników odżywczych, sposobów przechowywania produktów czy przepisów na kosmetyki home made. Tym sposobem nawet nie spostrzeżemy, jak zaczniemy zmieniać nasze życie dzień po dniu, odzyskując zdrowie, witalność oraz zadowolenie. Książka Jak być zdrowym i szczupłym? niech pozostanie naszym przewodnikiem w tym procesie zmian.

Kup książkę Jak być zdrowym i szczupłym?

Zobacz opinie o książce Jak być zdrowym i szczupłym?
Autor