Kieszeń pełna żyta

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324588589
Liczba stron: 224
Dodał/a recenzje: figlarna24

Ocena: 4.83 (12 głosów)

Panna Marple ponownie w akcji.
Tym razem przybywa do Domku pod Cisami. Domostwo dotknęła tragiczna śmieć gospodarza - Rex Fortescue, który zostaje otruty w zakładzie pracy (wypija herbatę z trucizną), a  kieszeń ma wypchaną żytem. Czyżby to jakaś wskazówka, kto i dlaczego zabił mężczyznę? Śledztwo prowadzi komisarz Neel, człowiek dociekliwy i sprytny. 

Gdy komisarz Neel przybywa do Domku pod Cisami pierwszą osobą jaka mu się rzuca w oczy jest Mary Dove, rezolutna, młoda "gosposia" , która kieruje pracą całego personelu. Ale Mary Dove nie jest jedyną mieszkanką domu, na która zwraca uwagę komisarz. Motywy , by zabić Rexa Fortescue miała np. młoda żona denata, która zdradzała go. Córka Rexa także miała motyw. Miała do niego żal, że zabronił jej wyjść za mąż za człowieka ubogiego. Synowie też nie są tak kryształowi, jakby się wydawało...
Sprawa się komplikuje, gdy ktoś zabija sekretarkę Rexa i truje jego żonę.
 
Komisarz Neel przesłuchuje wszystkich domowników skrupulatnie  Na światło dzienne wychodzą ciemne sprawki z przeszłości denata. Domownicy ujawniają nowe fakty, dziwne zdarzenia, charakteryzują Rexa, a komisarz Neel kombinuje i wyklucza kolejnych podejrzantyh. 
I tu do akcji wkracza panna Marple, która pojawia się nagle i zna odpowiedź na pytanie "kto"?

Jest to pierwsza powieść autorki, w której wiedziałam niemal od początku, kto zabił i jaki mógł mieć motyw. Książka jest interesująca, choć lekko przewidywalna. Uważam , że wplecenie postaci panny Marple było zabiegiem niepotrzebnym, gdyż komisarz jest na tyle bystrym, profesjonalnym policjantem, że sam by sobie doskonale poradził. 
 
Za brakło mi trochę dynamizmu akcji, ale pisarka każdą powieść pisała według  innego schematu, więc czepiać nie można się za bardzo. Całość czyta się płynnie i z zaciekawieniem. Nie ma chyba czytelnika, który by narzekał na wyobraźnie Agathy Christie, co dowodzi jej geniuszu.

Czwóreczkę daję właśnie z powodu przewidywalności i braku szerszej charakterystyki bohaterów, by wprowadzić lekki zamęt w głowie czytelnika, by ten zmuszony był do własnych przemyśleń i główkowania nad zagadką morderstwa.
 

Kup książkę Kieszeń pełna żyta

Zobacz opinie o książce Kieszeń pełna żyta
Inne książki autora
Zabójstwo Rogera Ackroyda
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Zabójstwo Rogera Ackroyda

Narratorem tej wyjątkowej w dorobku Agathy Christie powieści jest doktor James Sheppard, wiejski lekarz, który mieszka ze swą wścibską siostrą Karoliną...

Zło, które żyje pod słońcem
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Zło, które żyje pod słońcem

Gdy piękna Arlena Marshall pojawia się na plaży, wielebny Stephan Lane staje się niezwykle zaniepokojony i podniecony. Wyczuwa obecność ucieleśnionego...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy