Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2011
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7505-978-6
Czas trwania:05:06
Czyta:
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ojcostwo jest wspaniałym darem, który rodzi się z wzajemnej miłości i poszanowania współmałżonków. Zawarcie związku małżeńskiego jest naturalną drogą realizacji powołania do ojcostwa. Potrzeba jednak właściwej formacji oraz dojrzałości mężczyzny, by mógł on w sposób odpowiedzialny wywiązać się z powierzonej sobie roli. Książka „Kochaj mnie Tato!” jest zbiorem kilkunastu medytacji o ojcostwie, poprzez które Józef Augustyn dowodzi, jak bardzo ważne jest zrozumienie, na czym polega rola ojca, uwrażliwienie na specyficzne wyzwania współczesnych czasów oraz zupełnie świadome podjęcie przydzielonych obowiązków.

Wychodząc od ukazanego w Biblii obrazu Boga-Ojca, autor koncentruje się na potrzebie budowania więzi z dzieckiem od pierwszej chwili jego życia. Poświęcając mu czas i uwagę oraz dzieląc się z nim osobistym doświadczeniem, ojciec wzbudza jego zaufanie, zapewniając mu tym samym głębokie poczucie bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom ukazuje dziecku cel i sens życia.

Elementy, których nie może zabraknąć w relacji ojciec-dziecko to: respektowanie uczuć, rozumienie zachowań, liczenie się z różnorakimi emocjami, a także okazywanie współczucia, zainteresowania, szacunku i cierpliwości. Potrzeba również wyczucia, delikatności i dyskrecji. Wszystko to sprawi, że dziecko uzna ojca za swego mistrza i autorytet, co z kolei ułatwi wychowanie do wolności, radości, twórczej pracy i życia duchowego, a w konsekwencji do życia w założonej przez dziecko rodzinie. Do tego jednak konieczna jest wzajemna miłość rodziców oraz emocjonalny z nimi kontakt, modlitwa za siebie nawzajem i poszanowanie rodzinnej tradycji.

Lektura wzbogacona jest o nawiązujący do przeszłości zbiór „W hołdzie naszym ojcom”. Znalazły się w nim wiersze znanych poetów: Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Jana Brzechwy, a także Johanna Wolfganga Goethego. Wszyscy oni dostrzegając i doceniając to, co zawdzięczają swoim ojcom, zachęcają do okazywania szacunku, przywiązania i miłości.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka „Kochaj mnie Tato!” skierowana jest przede wszystkim do mężczyzn będących ojcami (aktualnie lub w przyszłości), a także do kobiet (żon i matek), mających służyć swoim współmałżonkom radą i pomocą. Powtarzające się na każdej stronie delikatne elementy graficzne czynią lekturę przejrzystą. Podane treści przeznaczone są do natychmiastowego zastosowania w praktyce, dzięki czemu sięgający po lekturę nauczą się spełniać powierzoną sobie rolę ojców w sposób świadomy, autentyczny i odpowiedzialny.

Kup książkę Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie

Zobacz opinie o książce Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie
Aby poszerzyło się nasze serce. Medytacje w codzienności życia
Józef Augustyn SJ0
Okładka ksiązki - Aby poszerzyło się nasze serce. Medytacje w codzienności życia

Północ. W nocnej ciszy rozlega się miejski zegar. Wybija rytmicznie dwanaście uderzeń. Minął kolejny dzień. Zaczyna się nowy. Ile ich było już w...

Przewodnik po przyjaźni. 40 medytacji dla przyjaciół
Józef Augustyn SJ0
Okładka ksiązki - Przewodnik po przyjaźni. 40 medytacji dla przyjaciół

Przyjaźń możemy budować na każdym etapie życia oraz we wszystkich relacjach międzyludzkich: rówieśniczych, sąsiedzkich, narzeczeńskich, małżeńskich, rodzicielskich...