Okładka książki - Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy

Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2012-10-15
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-26504-64-8
Liczba stron: 405
Dodał/a recenzje: Tala_1986

Ocena: 5 (9 głosów)

Wielka przygoda życia i jedyny ratunek dla świata

 

Licia Troisi to jedna z bardziej znanych włoskich autorek, specjalizująca się w literaturze młodzieżowej. Jednak swoje pisarstwo traktuje ona jedynie jako hobby, z zawodu jest astrofizykiem i pracuje w rzymskim obserwatorium. Swoją ogromną popularność zdobyła trylogią Kroniki Świata Wynurzonego. Następne opublikowała Wojny Świata Wynurzonego oraz Dziedziczkę smoka. Obecnie Licia Troisi pracuje nad nową serią, której nadała tytuł Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy to jej pierwszy tom.

 

Nashira to nietypowy świat, którego mieszkańcy borykają się z problemem niedoboru powietrzna. Jest ono wytwarzane jedynie przez ogromne drzewa, wokół których powstały wszystkie królestwa. Mieszkańcy nauczyli się magazynować powietrze w specjalnych kamieniach. Podstawę ludności Talrii stanowią Talaryci, którzy na swoje usługi mają niewolników z rasy Femtytów.

 

To właśnie w takim otoczeniu dorastała Talitha, córka hrabiego z Królestwa Lata. Jej głównym celem jest dostanie się w szeregi Gwardii. Jednak jej plany zupełnie się zmieniają, gdy jej ukochana siostra umiera w wyniku długiej i wyniszczającej organizm choroby. Lebitha była zakonnicą, a teraz Talitha ma zająć jej miejsce z woli  despotycznego ojca. Jedyne, co udaje jej się wywalczyć, to aby jej niewolnik i zarazem najlepszy przyjaciel – Saiph; poszedł do zakonu wraz z nią. Żadne z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, co ich czeka i co odkryją. Jedną rzeczą, którą wiedzą na pewno, jest to, że uciekną. Jak potoczą się dalsze losy tej dwójki? O tym warto przekonać się podczas lektury.

 

Autorka miała znakomity pomysł nie tylko na powieść, ale i na całą serię. W Marzeniu Talithy wykorzystała tylko zalążek potencjału swej idei, ale i tak dała czytelnikom wspaniały przedsmak tego, co może ich czekać w kolejnych tomach cyklu. Już sam prolog zapowiada ogromnie interesującą lekturę. A im dalej, tym bardziej interesująca staje się powieść.

 

Na przykład tej powieści doskonale widać, jak bardzo Licia Troisi rozwinęła się jako pisarka. Fabuła jest dużo bardziej rozbudowana, spójna i dużo lepiej prowadzona niż w pierwszych książkach autorki. Dzięki obszernym opisom czytelnicy mogą dogłębnie poznać tak barwny świat, jakim są Królestwa Nashiry. Został on bowiem stworzony od samych podstaw. Autorka włożyła w opis świata wiele pracy, a efekt jest niezwykły, niepowtarzalny. Autorka wspaniale łączy skrajnie różne gatunki fantastyki - science fiction i fantasy, zaskakując i intrygując.

 

Tempo wydarzeń jest w tej powieści umiarkowane. Akcja płynie spokojnym nurtem, z lekkimi przyspieszeniami, gdy autorka stawia przed swoimi bohaterami kolejne wyzwania. Natomiast kiedy Talitha i Saiph wyruszają w podróż, sytuacja zmienia się diametralnie. Od tego momentu wydarzenia toczyć się będą błyskawicznie, a autorka niejednokrotnie czytelników zaskoczy.

 

Nieco nienaturalne wydaje się jedynie skrajnie zmienne zachowanie głównej bohaterki. Część z jej zachowań można by było złożyć na karb młodego wieku, jednak na przykład Saipha raz traktuje jak równego sobie najlepszego przyjaciela, by za chwilę zacząć wydawać mu rozkazy jak niewolnikowi. Nie jest to jednak wada wpływająca na ogólną bardzo wysoką ocenę powieści.

 

Marzenie Talithy to powieść napisana prostym, lecz barwnym i plastycznym językiem. To świetna lektura nie tylko dla młodzieży. Warto jednak czytelników ostrzec - gdy raz wkroczy się do świata Nashiry, naprawdę nie chce się go opuścić, aż do poznania finału opowieści Licii Troisi.

Kup książkę Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 5, Przeczytałem,
Misja: ocalić cały światTalaria. Każde miasto żyje tu w cieniu Talarethów, olbrzymich drzew produkujących tlen i osłaniających znajdujący się pod nimi teren. Obwód tysiąca metrów, wysokość prawie tysiąca ośmiuset - takie drzewo chroni Messe położone w Królestwie Lata także przed promieniami dwóch słońc, Miravala i Cetusa.Siedemnastoletnia Talitha jest córką hrabiego Megassy. Wybrała drogę kariery wojskowej, zostając kadetem Gwardii. Jej starsza siostra, ,Lebitha spełnia marzenia ojca, zostając orantką w zakonie odpowiedzialnym za opiekę nad Powietrznym Kamieniem, który potrafi kumulować tlen. Talitha lubi walczyć, w działaniu widzi sens swojego istnienia. Fascynuje ją broń, siła, walka. Chce być podobna do chłopców: wysportowana, umięśniona, zabójczo skuteczna. Kiedy jednak Lebitha zaczyna chorować i umiera, plany młodszej córki hrabiego ulegają diametralnej zmianie. Mimo, że nie dysponuje ona zdolnościami swojej zmarłej siostry, hrabia kieruje ją - wbrew jej woli - do zakonu. Tam ma zdobyć odpowiednią pozycję, awansować i w przyszłości pomóc ojcu w zdobyciu jeszcze większej władzy. Talitha zabiera ze sobą służącego, którym jest niewolnik Saiph, Femtyta. Ta rasa jest uważana na Talarii za gorszą, podbita przez Talarytów, żyje tylko po to, by im służyć. Życie Femtytów nie jest wiele warte, są oni traktowani jak zwierzęta, karani za ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:,
Obowiązek czy spełnienie marzeń? Wybór pomiędzy tym, czego oczekują inni, a własnymi pragnieniami nigdy nie jest łatwy, zaś gdy wydaje się, że decyzja może być tylko jedna, co jeszcze pozostaje do zrobienia? Pokorne przyjęcie tego, co przynosi los i wypełnienie zadania? Tak widziana przyszłość nie wydaje się ani pociągająca, ani ciekawa. Czasem jednak przeznaczenie szykuje całkiem inny scenariusz - szczególnie, gdy zaczyna się dostrzegać o wiele więcej niż myślą inni. Własne zdanie wcale nie jest wadą, a to, co wydawało się stracone, może da się jeszcze odzyskać?Świat Talithy to nie kraina łagodności i oaza spokoju. Przeciwnie - słowa sprawiedliwość i wolność mają różne znaczenia, wszystko zależy od tego, kim się jest, a raczej z jakiego rodu się pochodzi. Jednak nawet uprzywilejowani nie są w sytuacji łatwej. W świecie, w którym liczą się władza i siła każdy wykorzystuje te dwie cechy tylko dla swojego dobra. Rozpieszczana, chociaż nie rozpieszczona dziewczyna powinna dostosować się do reguł gry napisanej dawno temu. Czy w takich warunkach jest miejsce na bunt? A może nowa droga życiowa to coś więcej niż jedynie wypełnienie obowiązku? Tajemnicza prośba umierającej siostry nie daje spokoju, jednak nie jest ona łatwa do spełnienia. Najpierw trzeba zrozumieć zaszyfrowany przekaz, a potem mieć odwagę, by podążyć drogą, która jest wielką niewiadomą. Królestwa Nashiry kryją wiele sekretów ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ginący świat   Fani prozy Licii Troisi, drżyjcie! Nadciąga właśnie Nashira, która wprowadzi Was do świata pełnego magii, tajemnic, okrucieństwa i ezoteryki. Wydawnictwo Zielona Sowa opublikowało właśnie pierwszą część cyklu Królestwa Nashiry, zatytułowaną Marzenie Talithy. To powieść, która - podobnie jak poprzednie w dorobku Troisi - gwarantuje porcję wzruszeń, fantastyczną akcję oraz niezapomniane doznania.   Fenomen powieści Lici Troisi nie dziwi, zważywszy na fakt, iż w swoich powieściach kreuje ona światy magiczne. Magiczne z dwóch powodów: pełne są czarów, fantastycznych stworzeń i rzeczy, nierealnych wydarzeń, a z drugiej strony magia polega na zaczarowaniu czytelnika słowem. Autorka, co warto zaznaczyć, jest astrofizykiem z wykształcenia, pracuje na co dzień w rzymskim obserwatorium. Jej zainteresowanie kosmosem ma wpływ na światy, jakie tworzy. Ale nie należy zapominać, że dużą rolę odgrywa tu i jej niesamowita wyobraźnia.   Autorka debiutowała trylogią Kroniki Świata Wynurzonego (wydaną przez Videograf). Książki te od razu stały się bestsellerami we Włoszech. Niepowtarzalne światy kreowane przez Troisi sprawiają, że po jej książki sięgają chętnie zarówno dojrzali czytelnicy, jak i ci dopiero zaczynający swoją przygodę z literaturą.   Licia Troisi tym razem przenosi swoich czytelników do fantastycznej Talarii. To świat fascynujący ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2014-09-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Ulubione,
Licia Troisi jest jedną z moich ukochanych pisarek fantasy. Naszą czysto literacką przyjaźń zapoczątkowały znakomite Kroniki Świata Wynurzonego, a więź między nami wzmocniły Wojny Świata Wynurzonego (ach, to zamiłowanie do łotrzyków!) i Legendy Świata Wynurzonego - równie rewelacyjne, jak ich poprzedniczka. Pierwszy tom Królestw Nashiry, Marzenie Talithy, pochłonęłam z furiackim zapałem, nie opuszczając tego świata ani na chwilę - nawet teraz mam wrażenie, że wciąż w nim bytuję... Zastanawiam się, czy potraficie wyobrazić sobie świat, w którym w wielu miejscach brakuje powietrza, rzeki i strumienie wysychają, upały stają się przytłaczające, a wśród biedniejszych panuje głód? Biorąc pod uwagę globalne ocieplenie, stale powiększającą się dziurę ozonową, masowe wycinanie lasów deszczowych, można by wziąć moje pytanie retoryczne za nasz współczesny, ekologiczny terkot, jednakże to jest rzeczywisty świat Nashiry - takim znają go mieszkańcy i stopniowo poznaje główna bohaterka. Bowiem Talitha trzymana jest niemalże pod całkowitym kloszem przez ojca hrabiego (bynajmniej nie z troski, a traktowania jej jako pionka w grę o władzę), a jedyną przyjemnością jaką czerpie z życia są treningi w Gwardii i czas spędzany wspólnie ze swoim niewolnikiem, Saiphem. Iskierką w jej życiu jest również więź z siostrą, ukazana w równie seraficzny ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
To było moje pierwsze spotkanie z autorką, ale miło mnie zaskoczyła ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2015-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Czasami to, czego byśmy chcieli od życia, co pozornie jest na wyciągnięcie ręki, wydaje się w rzeczywistości nieosiągalne. Takie wrażenie odnosi również Talitha. Skromna dziewczyna, wychowywana w nieświadomości tego, co dzieje się poza murami miasta i jednocześnie wskutek tragedii, skazana na przyszłość, z którą nie jest w stanie się pogodzić. Jedynie jej wierny sługa, będący również jej oddanym przyjacielem, pomaga jej wkroczyć na nową drogę i wraz z nią wyrusza w podróż, by ocalić całe królestwo. Książka ta pokazuje, że są wartości ważniejsze niż pochodzenie, czy posiadanie, bo to, co mamy dziś, jutro możemy utracić, ale przyjaźń i wierność pozostają niezachwiane.
Link do opinii
Ciekawy i wciągający świat fantasy :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Przeczytane:,
Książkę czytała moja młodsza siostra i bardzo jej się podobało... Ja osobiście czytałam wcześniej wydane w Polsce serii tej autorki i także byłam zadowolona z ich poziomu... Myślę, że mogę ze spokojnym sumieniem polecić książkę 12,13-latkom, bazując na rekomendacji siostry :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Antoninka
Antoninka
Przeczytane:,
Hmmm, może uda się przeczytać...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Jaga1005
Jaga1005
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Od zawsze lubię fantasy, a ta książka zapowiada się ciekawie, więc bardzo chętnie bym się w nią zagłębił :)
Inne książki autora
Legendy świata wynurzonego. Tom 2. Córka krwi
Licia Troisi0
Okładka ksiązki - Legendy świata wynurzonego. Tom 2. Córka krwi

Drugi tom najnowszej części cyklu o Świecie Wynurzonym. Dzielna Adhara postanawia sprowadzić ratunek dla swego ludu dziesiątkowanego przez groźną zarazę...

Legendy świata wynurzonego. Tom 3. Ostatni bohaterowie
Licia Troisi0
Okładka ksiązki - Legendy świata wynurzonego. Tom 3. Ostatni bohaterowie

Światu Wynurzonemu grozi zagłada. Zaraza, którą rozpętał wśród ludności król elfów Kryss, ogarnęła każdą wioskę. Jedynego antidotum – destylowanego...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy