Recenzja książki: Królowa Karaibów

Recenzuje: Anna Omiecińska

To książka, w której elementy biograficzne mieszają się z reportażem podróżniczym, w której wczoraj miesza się z dzisiaj, a historia i polityka mieszają się z codziennością. Podążamy w poszukiwaniu historii i człowieka, jednak na miejscu okazuje się, że jest mnóstwo innych, równie ciekawych aspektów podróży, których nie sposób pominąć.

Klementyna Suchanow przyjechała na Kubę, aby poszukać świadectwa przyjaźni Witolda Gombrowicza z poetą Virgiliem Pinerą. Jednak, będąc na miejscu i przebywając pomiędzy ludnością kubańską, stworzyła o wiele bardziej obszerną i interesującą opowieść.
 
Historię życia dwóch literatów Suchanow przeplata opowieściami o czwórce rewolucjonistów z Ameryki Południowej: Fidelu Castro, Ernesto Che Guevarze, Camilu Cienfuegosie oraz Hubercie Matosie, których autorka określa mianem czterech muszkieterów rewolucji. Powstaje niezwykła opowieść o historii Kuby, określanej mianem "Perły Karaibów", o życiu jej mieszkańców w XX wieku, o ich problemach i relacjach. A także o rewolucjach, które na stałe wpisały się w dwudziestowieczną historię Ameryki Południowej.
 
Książka Klementyny Suchanow to przede wszystkim opowieść o kraju. Choć sama autorka jest literaturoznawczynią, fascynatką Gombrowicza, którego śladami przemierzyła wcześniej Argentynę, to mamy w Królowej karaibów opisaną Kubę z początku XXI w. oraz ostatnich 70 lat istnienia tego kraju przez pryzmat biografii. Biografii Virgilia Pinery, Witolda Gombrowicza oraz amerykańskich rewolucjonistów, których życie dobrze ukazuje charakter państwa, w którym się wychowywali i dorastali. Historia miesza się tutaj ze współczesnością, pokazując często, jak niewiele zmieniło się na Kubie w ciągu ostatniego półwiecza. Towarzyszymy więc małemu Fidelowi w jego problemach w szkole i wśród rówieśników, dowiadujemy się o problemach z astmą, a - co za tym idzie - z opuszczaniem szkoły przez Ernesto oraz o biednej rodzinie Camilo, której nie wystarczało środków nawet na jedzenie. W momencie, kiedy Witold i Virgilio zaczynają swoją pracę nad tłumaczeniem Ferdydurke na język hiszpański i gdy zaczyna się ich wieloletnia przyjaźń, Fidel stawia pierwsze kroki w polityce, a Guevara wyrusza w podróż po Ameryce, która odmieni jego życie na zawsze. Na kolejnych stronach książki poznajemy drogę, dzięki której ukształtowały się te ważne dla historii Kuby postacie. A potem wchodzimy w sam środek wielkiej rewolucji, w czasie której z "czterech muszkieterów" ostał się tylko jeden.

Tak, rewolucje mają swoje wymagania. Żądają wiary i ofiary, żywią się mitem i legendą, no i nie mogą się obejść bez krwi. Tak wyrabia się to ciasto. A piecze się je na wielkim ogniu.
 
Nieodłącznym elementem opisywanej przez Suchanow biografii "muszkieterów" są kobiety - żony, córki i kochanki, które towarzyszą im przy kolejnych walkach i działaniach rewolucyjnych lub wiernie czekają w domu z nadzieją na powrót. A w tle tych opowieści prześlizguje się Ernest Hemingway - kolejny twórca, któremu Kuba była naprawdę bliska. 
 
Kuba, do której przejeżdża Suchanow, to kraj, w którym wolność jednostki istnieje w niewielkim stopniu, gdzie ludzie zarabiają mniej niż potrzebują na pokrycie podstawowych potrzeb, gdzie korupcja i nielegalny handel występują na każdym kroku, w aptekach brakuje podstawowych leków, a Internet jest nieosiągalnym marzeniem. Wizyta na Kubie odcisnęła na autorce znaczące piętno, pozostała w jej pamięci na długo i nie dawała spokoju. A obraz stworzony przez autorkę pozostaje na długo w Czytelnikach.

Hawana to nie jest scenografia filmowa. Hawana to po prostu gotowy film. To, co się dzieje na ulicy, szybkość i liczba wydarzeń przekraczają wszelkie normy. (...) Tysiące historii, wątków i bohaterów na raz. Bez ruszania się z jednego miejsca można obejrzeć co najmniej kilkanaście filmów. Komedie, tragedie, filmy akcji i farsy, melodramaty, występy drag queens i porno, popisy ulicznych reggaemanów, może być jednoaktówka, może być i tasiemiec. (...) To trzeba chłonąć, popłynąć, poddać się i oddać całym ciałem (...) - tu trzeba żyć.

Kup książkę Królowa Karaibów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Królowa Karaibów
Książka
Królowa Karaibów
Klementyna Suchanow
Inne książki autora
To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze
Klementyna Suchanow0
Okładka ksiązki - To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze

Czujesz się zagubiona, zagubiony w tym, co się dzieje z naszą rzeczywistością? Zaskakuje cię to, jak bardzo się upodabnia do świata ,,podręcznych" z...

Gombrowicz. Ja geniusz
Klementyna Suchanow0
Okładka ksiązki - Gombrowicz. Ja geniusz

„Gombrowicz. Ja, geniusz” to podróż pełna zagadek i znaków zapytania. Zaczyna się na długo przed 1904 roku i kończy śmiercią pisarza. Te setki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy