Kuchnia polska dla diabetyków

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2015-09-19
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 978-83-7773-373-8
Liczba stron: 160
Dodał/a recenzje: Katarzyna Krzan

Ocena: 0 (0 głosów)

Chorzy na cukrzycę nie mają specjalnej diety, jednak istnieje wiele reguł, które mogą się okazać dla nich pożyteczne w codziennym żywieniu. Dorota Drozd jest pielęgniarką diabetologiczną. Jej książka kucharska „Kuchnia polska dla diabetyków” stanowi doskonały przewodnik po kuchni dla osób mających problemy z poziomem cukru.

 

Wiele reguł jest zbliżonych do diety śródziemnomorskiej, zalecającej, by jeść makarony z pszenicy durum, kasze, pieczywo na naturalnym zakwasie, wysokogatunkowe wędliny, unikać natomiast słodyczy, słodkiego mleka, które dobrze jest zastąpić kefirami i jogurtami.

 

Książka podzielona została na następujące rozdziały: Przepisy na każdą okazję (zawierające potrawy złożone z jajek, pasty, lekkie potrawy na śniadanie, wypieki, ryby, warzywa, a także różnorodne sałatki), Bardziej treściwe, czyli zupy i dania główne (można tu znaleźć przepisy na żurek, kapuśniak, krem brokułowy, zupę szpinakową, liczne dania mięsne, roladki, gołąbki, gulasz, szaszłyki, dania dla wegetarian, placki, frytki z selera, a także potrawy z ryb i owoców morza), Dla zdrowia i urody, czyli koktaile i soki (to część pokazująca, jak ciekawe i pyszne rzeczy można wyczarować z kalarepy, soczewicy, jagód, jarmużu i wielu sezonowych owoców), na koniec dostajemy Małe co nieco, czyli desery (a tu można znaleźć muffinki, borówkową fantazję, ciasto gryczano-orkiszowe czy pudding jabłkowo-jeżynowy).

 

Wszystkie przepisy posiadają dodatkowo wyliczenia kaloryczne, wartości indeksu glikemcznego, wymiennika węglowodanowego i białkowo-tłuszczowego. Dzięki temu, przygotowując posiłek mamy świadomość, czy nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu.

 

Przepisy przedstawiono w sposób jasny i lapidarny. Lista składników, a potem sposób wykonania podany w punktach. Szybko i treściwie. Może brakuje nieco ilustracji, które pokazałyby, jak powinna wyglądać dana potrawa. Mimo to, publikacja z pewnością stanowi wartościową pozycję dla wszystkich cukrzyków, ułatwiając im dobranie odpowiedniej diety. Książka uzupełnia poważną lukę na rynku. Niewiele jest bowiem książek kucharskich przeznaczonych wyłącznie dla diabetyków, a dobrze jest mieć coś takiego pod ręką, szczególnie, że przepisy dotyczą właśnie typowo polskich potraw. Dzięki książce można się dowiedzieć, co powinno się jeść, a czego lepiej unikać i w jakich proporcjach.

 

Kup książkę Kuchnia polska dla diabetyków

Zobacz opinie o książce Kuchnia polska dla diabetyków
Reklamy