Makbet

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2007-11-04
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7389-627-9
Liczba stron: 118
Tytuł oryginału: The Tragedy of Macbeth
Tłumaczenie: Maciej Słomczyński
Ilustracje: -
Dodał/a recenzje: Damian Kopeć

Ocena: 4.7 (50 głosów)

O zacny mężu, waleczny Makbecie! Tym razem zmyślnie opracowaną lekturą żeś przecie!

Jedną z lektur omawianych w ramach liceum jest nieśmiertelny Makbet wielkiego dramaturga Williama Szekspira. Dramat intrygujący, choć zarazem niełatwy w odbiorze i zrozumieniu, szczególnie dla człowieka młodego. O ile bowiem emocje jakoś rozumiemy wszyscy, czasem lepiej, czasem gorzej, o tyle kontekst historyczny i społeczny jest tym, co musimy dodatkowo poznać, by dobrze rozumieć sens utworu. To opracowanie może nam znacząco pomóc - tym bardziej, że zarówno język, jak i sposób wyrażania uczuć czy myśli, z którym się tu stykamy, różnią się mocno od form nam współczesnych.

Pozycja składa się, poza samym tekstem sztuki, z następujących dwóch części: „William Szekspir - autor Makbeta” oraz  „Opracowanie lektury”. Na bliższe przedstawienie postaci dramatopisarza i jego twórczości składają się dwa rozdziały:

 • Informacje biograficzne
 • Teatr elżbietański

Opracowanie lektury zaś to następujące rozdziały:

 • Plan wydarzeń
 • Streszczenie
 • Geneza utworu
 • Czas i miejsce akcji
 • Wykaz bohaterów
 • Charakterystyka głównych bohaterów
 • Makbet jako studium o narodzinach zbrodniarza
 • Zło w człowieku a zło w świecie
 • Cechy dramatu szekspirowskiego
 • Przeczytaj to z Makbetem! - spis ważnych fragmentów

Tak jak w przypadku każdej sztuki, czytanie tekstu nie jest tak frapujące i wartościowe jak oglądanie dzieła na scenie, wspartego kreacjami aktorskimi, atmosferą, wyobraźnią scenografa i reżysera. Najlepszą metodą jest zatem obejrzenie wpierw przedstawienia teatralnego, a dopiero potem - lektura. Czytając tylko tekst, musimy zdać się na własną wyobraźnię i wiedzę. Lektury takie jak Makbet mogą odstręczać mniej wyrobionych literacko uczniów, ale należą one do ponadczasowego kanonu dramatu, które każdy średnio wykształcony człowiek znać powinien.

Kolejny tom cyklu Lektura Dobrze Opracowana jest porządnie wydany w poręcznej formie i odpowiednio niskiej cenie. Tekst dramatu uzupełniają przypisy tłumaczące trudniejsze słowa czy niejasne sytuacje. Na marginesach książki zawarte są krótkie opisy ważniejszych fragmentów ułatwiające poruszanie się po tekście i szybkie wyszukiwanie przy pomocy zamieszczonego z tyłu książki spisu.

Wydaje się, że mamy tu zawarte wszystko to, co jest najczęściej wykorzystywane przy omawianiu lektury. Podane zrozumiałym językiem i w takim zakresie jaki jest niezbędny. Ostatecznie jest to wydanie przeznaczone dla ludzi młodych, dostosowane do ich poziomu i zasobu wiedzy. Muszę przyznać, że cała seria Lektura Dobrze Opracowana w miarę poznawania kolejnych już wydanych w niej pozycji robi bardzo dobre wrażenie, a kolejne solidne opracowania spełniają pokładane w nich nadzieje.

 

Kup książkę Makbet

Zobacz opinie o książce Makbet
Inne książki autora
Dzieła wszystkie (w 8 tomach)
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Dzieła wszystkie (w 8 tomach)

Nowe opracowanie Dzieł wszystkich Williama Shakespeare'a w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego, w 8 tomach z których pierwszy zawiera poezje, trzy następne...

Król Lir. Wydanie z opracowaniem
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Król Lir. Wydanie z opracowaniem

Notatki na marginesie. Cytaty, które warto znać. Streszczenie....

Reklamy