Między opętaniem a oczarowaniem

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-08-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379000807
Liczba stron: 257
Dodał/a recenzje: Leopolda

Ocena: 6 (2 głosów)

Główna bohaterka powieści Między opętaniem a oczarowaniem Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej – Dorota ma za sobą niezbyt cnotliwą przeszłość. Jako młoda dziewczyna wpada w narkomanię, nie pamięta nawet, kiedy i z kim straciła cnotę. Dzieje się to w Niemczech, gdzie po internowaniu ląduje samotnie wychowująca ją matka, która pod wpływem przeżyć w koszmarnym więzieniu i zmuszaniu do współpracy z bezpieką, a także w wyniku niepowodzeń na emigracji przez całe lata przeżywa ciężką psychozę. Gdy kobiecie udaje się w przerwie między kolejnymi pobytami w szpitalu psychiatrycznym wyciągnąć córkę z narkomańskiego środowiska, dziewczyna wraca do Polski i rozpoczyna studia w Krakowie, gdzie mieszka ze zdemoralizowanym playboyem Wiktorem.

 

Zdegustowana orgiami seksualnymi, postanawia wrócić do chorej matki. I wówczas, na pożegnalnej imprezie, poznaje szkolnego kolegę-playboya, architekta Szymona. Młodzi przeżywają niewiarygodne wprost wzajemne oczarowanie. Niestety, oszalały z zazdrości Wiktor nie dopuszcza do ich umówionego spotkania, maltretuje Dorotę, a następnie odwozi na lotnisko, skąd odlatuje ona do Niemiec. Gdy dziewczyna prosi go o kontakt z Szymonem, odpowiada jej, że ten ma narzeczoną i wyznaczoną datę ślubu, a później oszukuje, iż wyemigrował on z żoną i dzieckiem do Stanów. To tylko początek historii ludzi, którzy wydają się dla siebie stworzeni, lecz zły los nie pozwala im złączyć na trwałe swych losów.

 

Siłą powieści jest szereg niezwykłych postaci. Na przykład opętana miłością do zwierząt siostra Doroty, która koty i psy traktuje jak ukochane osoby, a ludzi jak zwierzęta i która humorystycznie stara się przekonać główną bohaterkę, że miejsce jej przyjaciela powinien zając pies, bo tylko on będzie ją prawdziwie i wiernie kochał. Jest też Hanka, była aktorka, która nie poddaje się po nieszczęśliwym wypadku podczas akrobatycznej figury na scenie i po opuszczeniu przez męża zostaje pisarką, zawziętym wrogiem mężczyzn. Wykazuje jednak zrozumienie wobec przygód Doroty i podtrzymuje ją na duchu w trudnych chwilach. Na koniec - tajemniczy playboy - Wiktor, jeden z kochanków Doroty, który jako plebejusz z pochodzenia opętany jest nienawiścią wobec arystokratycznego kolegi, któremu odbija pierwszą żonę. Jednak nie tylko on i Dorota są „opętani seksem”, jak to określa Hanka. Namiętności poddaje się również panienka z dobrego domu, pierwsza żona Szymona, której przyjdzie za to słono zapłacić.

 

Między opętaniem a oczarowaniem to interesująca powieść obyczajowa z niezwykłymi bohaterami. Liczne zwroty akcji, równie zaskakujące, jak zakończenie powieści, sprawiają, że książkę Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej czyta się jednym tchem. 

Kup książkę Między opętaniem a oczarowaniem

Zobacz opinie o książce Między opętaniem a oczarowaniem
Inne książki autora
Więcej niż szczęście
Stefania Jagielnicka-Kamieniecka0
Okładka ksiązki - Więcej niż szczęście

Jak odróżnić dobro od zła? Szczerość od fałszu? Czy można wybaczyć tym, którzy nas skrzywdzili… I po co właściwie żyć w tak zakłamanym i okrutnym...

Zdeptana róża
Stefania Jagielnicka-Kamieniecka0
Okładka ksiązki - Zdeptana róża

Kolejna powieść Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej „Zdeptanana róża” to wciągająca, sensacyjna niemal historia zdeprawowania religijnej dziewczyny...

Reklamy