Okładka książki - Miłość na Bali

Miłość na Bali

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-06-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8069-018-9
Liczba stron: 463
Dodał/a recenzje: Magdalena Barwińska

Ocena: 5.29 (7 głosów)

Miłość na Bali to kontynuacja przygód bohaterów, o losach których autorka napisała już Sagę arabską oraz pierwszy tom Sagi Azjatyckiej - to opowieść przede wszystkim o losach Doroty, jej córek oraz męża Łukasza. Warto jednak podkreślić, że nieznajomość wcześniejszych książek autorki nie przeszkadza w poznaniu ich życia dopiero na Bali. 

Tanja Valko stara się przedstawić realia życia na Bali, jak i w całej Indonezji. Realia, które w przypadku różnych ludzi mogą być całkowicie odmienne. Dorota, która dostała pracę w luksusowym hotelu, dość szybko odkrywa mniej znane oblicze kraju - seks biznes, tragiczną opiekę medyczną, handel narkotykami, więzienie i śmierć, balijskie wierzenia, złe duchy, nawiedzone miejsca. Marysia, mieszkająca w stolicy Indonezji, oraz Łukasz, były mąż Doroty, poznają życie w tym państwie od innej strony: niewyobrażalne ilości samochodów tworzą ciągłe korki i podejmują wielogodzinne przeprawy, aby dostać się do pracy. Bohaterowie poznają sposób zatrudniania obcokrajowców, są świadkami prostytucji, pogardy dla innych nacji. Chcąc ukazać wszystkie te problemy, autorka poprowadziła zarazem ciekawą i wartką fabułę, która nie pozwala na dłużej oderwać się od lektury. 

Dorota, jak sama zauważa, ma życiowego pecha, bo staje się uczestniczką wielu dramatycznych sytuacji. Czasami jej własna głupota, czasami zaś los sprawia, że kobieta nie może żyć normalnie i spokojnie. W jej przypadku często sprawdza się powiedzenie "z deszczu pod rynnę" i w pewnym momencie czytelnik zaczyna zastanawiać się, co jeszcze przydarzy się tej nieszczęsnej kobiecie. 

Również pozostali bohaterowie nie wiodą lekkiego i przyjemnego życia. Marysia ma problemy z mężem, pracą, codziennym życiem, a przede wszystkim z Dżakartą. Zastanawia się, czy jej decyzja o ślubie i wspólnym życiu nie była przedwczesna i zaczyna żałować, że zdecydowała się na ten krok. Łukasz po rozstaniu z Dorotą przeprowadza się do swojej kochanki. Dziewczyna nie jest jednak tym, za kogo uważa ją mężczyzna. Za swe zaślepienie i głupotę przyjdzie zapłacić nie tylko jemu, ale również jego synowi. 

Autorka wprowadziła również pobocznych bohaterów, wywodzących się z różnych części świata, którzy w różny sposób dostają się na Bali, chcąc spełnić tam swoje marzenia. Liczą na raj na ziemi, lecz bywa, że trafiają do piekła. Poznajemy grupę studentów, którzy przyjechali na stypendium, Australijczyka, chcącego zmienić swoje życie, małżeństwo Indonezyjki i Polaka oraz wielu innych. Każdy z tych ludzi marzy o czym innym. Na początku wydaje się, że udało im się zmienić swoje życie, ale ostateczne wyspa serwuje im przeżycia, o jakich nawet nie śnili i które często kończą się tragicznie. 


Obraz Bali wyłaniający się z książki jest niejednorodny. Z jednej strony sama wyspa z jej przyrodą i zabytkami jest miejscem, do którego pewnie każdy z nas chciałby dotrzeć. Drugie jej oblicze jest jednak mroczne. Balijczycy zrobią wszystko dla pieniędzy, korupcja w kraju jest niesamowita, a gotówka otwiera wszystkie drzwi, nawet wrota więzienia. Mieszkańcy wyspy - z jednej strony uśmiechnięci i pomocni - z drugiej: gotowi są wyciągnąć ostatni grosz od zagranicznych turystów. Gangi i prostytucja szerzą się na każdym kroku. Za posiadanie narkotyków można otrzymać karę śmierci, a jest to jednocześnie najbardziej dochodowy biznes. 

Pisarka nie zapomniała również o wątkach arabskich. Pojawia się były mąż Marysi, jego nowa żona oraz syn, pojawia się zamachowiec, który nie może przeżyć bezbożności bohaterów i planuje ich tragiczny koniec. Współpraca Arabii Saudyjskiej i Indonezji w śledzeniu terrorystów-samobójców również jest ciekawym elementem historii. 

Tanya Valko potrafi bardzo trafnie portretować ludzi wywodzących się z bardzo różnych grup społecznych. Bohaterowie, których stworzyła, są bardzo wiarygodni. Dzięki nim łatwiej zaangażować się w opisywaną w powieści historię. 

Miłość na Bali to książka, która z jednej strony wciąga i intryguje, a z drugiej - pozwala poznać również mroczną stronę "rajskiej wyspy". Pisarka przedstawiła bardzo wiele problemów nękających Bali, wplatając je bardzo sprawnie w fabułę. Całość to wciągająca historia, którą można poznawać jako kolejną cześć przygód bohaterów, można też czytać ją niezależnie od cyklu. Z pewnością warto po nią sięgnąć. 

Kup książkę Miłość na Bali

Zobacz opinie o książce Miłość na Bali
Inne książki autora
Saga arabska tom 12. Rewolucyjna zawierucha
Tanya Valko0
Okładka ksiązki - Saga arabska tom 12. Rewolucyjna zawierucha

Marysia jest przerażona zaginięciem matki. Próbuje zagłuszyć lęk, pomagając opatrywać rannych w szpitalu Muaida. Ofiar z każdym dniem przybywa. Rewolucja...

Saga arabska tom 16. Wyprawa do Europy
Tanya Valko0
Okładka ksiązki - Saga arabska tom 16. Wyprawa do Europy

Hamid, szczęśliwy, że ma córkę obsypuje Marysię prezentami. Jednak ona ma wyrzuty sumienia, że zdradziła męża. Wkrótce decydują się na wakacyjny wyjazd...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy