Nazwanie bestii

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2011-08-19
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-207-9
Liczba stron: 480
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 0 (0 głosów)

Demon-bliźniak

 

Egzorcyzmy to osobliwy sposób zarabiania na życie. Płacą gównianie, godziny są parszywe, możliwości awansu żadne, a sama praca w ułamku sekundy potrafi ze śmiertelnie nudnej zamienić się w morderczą i niebezpieczną (..) To powołanie. Żeby to robić, trzeba się z tym urodzić.

 

Felix Castor nie jest zwyczajnym egzorcystą, tylko cywilnym doradcą policji, specyficznym konsultantem specjalizującym się w loup-garou, demonach i innych zjawach z paranormalnego świata. Castor nie posługuje się wodą święconą i krzyżem, ale muzyką. Za pomocą fletu prostego potrafi odtworzyć melodię zjaw i demonów, nieumarłych i zaplątać duchy w muzykę tak, że nie mogą się oswobodzić. Kiedy zaś przestaje grać, duch odchodzi w to samo miejsce, w którym znika muzyka. Spotykamy go właśnie przy jednej z takich spraw, a dzięki Nazwaniu bestii, czyli dzięki V tomowi opowieści o Feliksie Castorze przekonamy się, jak mordercze mogą być istoty nie z tego świata. Mike Carey, twórca znakomitego „Constantine’a” stworzył mroczną powieść z fenomenalnie skonstruowanym bohaterem- cynikiem ze skłonnościami do alkoholu i introwertykiem, którego wkurza otaczająca go rzeczywistość.

 

Jeśli jednak spojrzeć na to, co spotkało jego najbliższego przyjaciela Rafiego Ditko, nie ma się co dziwić tłumionej agresji egzorcysty. Trzy lata wcześniej w chłopaka wstąpił bowiem demon Asmodeusz i odtąd, przyodziany w ludzkie ciało, krąży on po ulicach, mordując. As jest prawdziwym potworem, uwolnionym przez księdza Thomasa Gwillama, przywódcę ekskomunikowanej sekty katolickiej. Felix zamknął Rafiego w psychicznym kaftanie bezpieczeństwa w Ośrodku Opieki Charlesa Stangera, w srebrnej celi, zdającej egzamin zarówno w przypadków demonów, jak i nieumartych. Obezwładniany zaklęciami, amuletami i lekami neuroleptycznymi, demon miał czekać, aż Felix wymyśli muzykę, zdolną oddzielić go od ciała przyjaciela. Przez cały czas odtwarzał melodię, która zmieniła Rafiego i Asmodeusza w duchowe bliźnięta syjamskie, ale bezskutecznie.

 

Teraz zaś stoi przed poważnym dylematem - jego towarzysz z czasów studiów stał się mieszkaniem dla demona i jakiekolwiek działanie skierowane przeciwko Asmodeuszowi uderza także w Rafiego. Czy zatem Felixowi uda się ich rozdzielić? Sprawa robi się pilna, bo potwór zza światów właśnie rozszarpał dziewczynę Ditko i najwyraźniej kpi z Castora….

 

Nazwaniu bestii to niekonwencjonalne spojrzenie na świat wypełniony demonicznymi mordercami i nieumarłymi wszelkiego rodzaju. Mike Carey brawurowo prowadzi akcję, a jego znakiem rozpoznawczym są błyskotliwe dialogi i cięte riposty. To sprawia, że książka jest prawdziwą gratką nie tylko dla wielbicieli historii paranormalnych, ale też kryminałów z piekła rodem. I choć sama nie gustuję w tego typu opowieściach, to muszę przyznać od losów Felixa nie sposób się oderwać.

Kup książkę Nazwanie bestii

Zobacz opinie o książce Nazwanie bestii
Inne książki autora
Przebierańcy
Mike Carey0
Okładka ksiązki - Przebierańcy

Akcja powieści o Feliksie Castorze toczy się w świecie, w którym duchy i istoty nadprzyrodzone stały się - z ledwie zauważalnych postaci pochodzących z...

Kompleta. Tom 11
Mike Carey0
Okładka ksiązki - Kompleta. Tom 11

Ostatnia część fascynującej sagi o Lucyferze Gwieździe Zarannej, bohaterze zrodzonym na kartach Gaimanowskiej serii Sandman. Wojna w niebie dobiegła końca...

Reklamy