Nie potrafię przestać palić

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2013-05-20
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7773-134-5
Liczba stron: 128
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 5 (1 głosów)

„NIE” dla powolnej śmierci

 

Palenie tytoniu jest przyczyną prawie czterech milionów zgonów rocznie, co oznacza, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych każdego dnia umiera jedenaście tysięcy palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku od trzydziestu pięciu do sześćdziesięciu dziewięciu lat. Każdy papieros skraca życie średnio o ponad pięć minut. Paląc, dobrowolnie rezygnujesz zatem dobrowolnie z kilku lat swojego życia. Sam skazujesz się na śmierć.

 

Dlaczego tak wiele osób świadomie szkodzi swojemu zdrowiu? Dlaczego nawet przedstawiciele służby zdrowia, w pełni świadomi konsekwencji, nie decydują się na rzucenie palenia? Może dlatego, że to silny nałóg i niełatwo pożegnać papierosy na zawsze. Nikotyna jest narkotykiem – ta neurotoksyna uzależnia tak samo, jak kokaina czy heroina. Co więcej: jest ogólnodostępna i mimo nałożonej akcyzy, cena paczki papierosów jest wciąż dla wielu przystępna.

 

Jeśli wpadłeś w sidła nałogu, potrzebujesz pomocy. Potrzebujesz jej szczególnie wówczas, jeśli już nie raz z Twoich ust padały obietnice: „To już ostatni papieros. Od jutra przestaję palić!” Puste obietnice - należy dodać - bowiem rzucającemu palenie motywacji wystarczy zazwyczaj tylko na kilka dni. Dlatego też dla wszystkich palaczy, a także dla ich rodzin, wydawnictwo RM przygotowało niezwykle cenną publikację. Nie potrafię przestać palić autorstwa dr Otmara Carewicza i Daniela Borisa Carewicza to poradnik, którego celem jest walka z nałogiem. Nie tylko wyposaża w wiedzę dotyczącą zgubnych skutków nałogu, ale także motywuje do walki z nim oraz prowadzi krok po kroku przez proces rozstania z nikotyną.

 

Książka jest podzielona na dwa bloki tematyczne: Warto wiedzieć i Praktyka. Zastosowano interesujący zabieg – kolorystyka stron pozwala na szybkie odszukanie interesującej czytelnika treści. Pierwsza część książki wyposaża w wiedzę na temat tytoniu, zgubnych skutków nikotyny dla organizmu, mechanizmu uzależnienia oraz odwyku. Część druga to wyzwanie – droga do życia bez nałogu. Uzbrojony w wiedzę na temat nałogu i techniki pożegnania się z nim, czytelnik może zrobić pierwszy krok ku wolności. Odpowiadając na pytania: „dlaczego palę?”, „jakim typem palacza jestem?”, „jak bardzo potrzebuję nikotyny”, zdobyć się można na szczerość wobec samego siebie. Im bardziej refleksyjne i zgodne z prawdą będą to odpowiedzi, tym łatwiej będzie wyjść z nałogu.

 

Autorzy nakłaniają do obserwacji samego siebie, zachowań oraz sytuacji, w których najczęściej sięga się po papierosa. Jeśli czytelnik nie do końca potrafi rozpoznać charakter twojego związku z papierosami, może on wypróbować kilka technik, które pomogą w sprecyzowaniu odpowiedzi na konkretne pytanie. Może to być zwyczajna lista przełamująca rytuał sięgania po papierosa, „dziennik palacza” bądź stickery - karteczki, które można naklejać na różne przedmioty, kojarzące się z charakterystycznymi dla palenia sytuacjami.

 

Carewiczowie kładą szczególny nacisk na przygotowania do rzucenia palenia, a przede wszystkim na dziesięć dni poprzedzających „godzinę zero”. To czas, aby można było utwierdzić się w swoich przekonaniach, zmotywować i nauczyć wszystkich technik przydatnych w radzeniu sobie z nałogiem. Najlepiej, jeśli to zerwanie nastąpi z dnia na dzień – ograniczać papierosy stopniowo jest o wiele trudniej niż powiedzieć im stanowcze „NIE!” Pierwszym krokiem do rozstania z papierosami będzie zatem ustalenie owego dnia.

 

Autorzy podają również sposoby na przezwyciężenie fizycznych i psychicznych objawów odwyku, proponują też włączenie innych osób w proces zrywania z nałogiem. Nie zostawiają czytelnika samego na kolejnych etapach pozbywania się papierosów z życia i podpowiadają, w jaki sposób uniknąć pułapek codzienności, utrudniających wytrwanie w postanowieniach.

 

Wiele jest na rynku poradników, w tym poświęconych rzucaniu palenia i jedno jest pewne – ich lektura nie rozwiąże problemu. Jednak książka Nie potrafię przestać palić, łącząc wiedzę merytoryczną dotyczącą natury nałogu oraz proste i skuteczne sposoby na opanowanie stresu, ataków głodu czy nudy pojawiających się wraz z odstawieniem papierosa, pozwoli przetrwać najgorszy okres odwyku. Prosty język i brak specjalistycznej terminologii, przy użyciu której zazwyczaj charakteryzowane są konsekwencje palenia, sprzyjają przyswojeniu zawartych w książce wiadomości. Dlatego też warto – zwłaszcza, kiedy sięgamy po nią po raz pierwszy  – przeczytać tę publikację „od deski, do deski”. Kiedy już podejmiemy decyzję o rzuceniu palenia, wówczas możemy powrócić do części drugiej, szukając w niej porad i słów wsparcia.

 

Podczas lektury poradnika czytelnik ma również szansę na poznanie siebie, przyjrzenie się obecnym w jego życiu problemom czy nawykom – to w nich autorzy upatrują przyczyn sięgnięcia po papierosa. Może się okazać, że nałóg zastępował towarzystwo bądź stanowił sposób na rozładowanie napięcia – był zewnętrzną oznaką nieuświadomionej potrzeby. Podaruj sobie zatem odrobinę radości i… nie popełniaj powolnego samobójstwa, sięgając po kolejnego papierosa. I pamiętaj - zegar tyka!

Kup książkę Nie potrafię przestać palić

Zobacz opinie o książce Nie potrafię przestać palić
Reklamy