Recenzja książki: Nie wszystko zostało zapomniane

Recenzuje: ksiazkomania

Szokująca psychoterapia

Czasami jedno wydarzenie zmienia nasze życie na zawsze. Nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z traumą związaną z tak bolesnymi i szokującymi przeżyciami. Czy zatem lepiej jest nie pamiętać traumatycznych wydarzeń, czy może lepiej mieć je mocno zapisane w pamięci? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w książce Wendy Walker Nie wszystko zostało zapomniane. To książka, która zaskakuje prawie na każdej stronie. Choć pomysł na fabułę nie jest przesadnie oryginalny, to narracja, bohaterowie i atmosfera tej historii okazują się naprawdę wyjątkowe.

Czym jest to, co jest jeszcze większe niż ból?

Jenny została brutalnie zgwałcona podczas szkolnej imprezy. Rodzice zgadzają się na innowacyjną formę leczenia swojej córki. Jenny dostaje leki, po których nie pamięta gwałtu. Jednak demony nie zostają całkowicie uśpione...

Żal jest bardziej pokrętny niż poczucie winy. Bardziej destrukcyjny niż zazdrość. I ma większą siłę niż strach.

Nie wszystko zostało zapomniane to książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Nie można jej odłożyć - tak jest wciągająca i tak intrygująca, mimo trudnego tematu, jakiego dotyka Wendy Walker. To powieść współczesna z mocno zarysowanym wątkiem psychologicznym, momentami - mroczna, z wyraźnie wyczuwalną atmosferą tajemnicy, charakterystyczną dla dobrych powieści kryminalnych.

Zapaliłem zapałkę i puściłem ją w ruch. Mój ogień się rozpalił. Zapewne nie mogłem przewidzieć, że niespodziewanie zacznie wiać silny wiatr, który podsyci ogień i da mu moc, nad którą nie będę w stanie zapanować.

Zaskakuje tożsamość narratora opowieści. Jest nim terapeuta Jenny – psychiatra, doktor Alan Forrester. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznać nie tylko przeżycia osoby dotkniętej traumą, ale również uczucia jej najbliższych, może też zapoznać się z komentarzem samego terapeuty, a także innych osób, pośrednio związanych z całym wydarzeniem.

Ale Nie wszystko zostało zapomniane to nie tylko opis emocji. To także zawiła intryga człowieka, który próbuje ratować syna. Autorka pokazała, jak bardzo rodzice są zżyci z dziećmi i jak różne są formy, jakie owa bliskość przybiera. Więź Alana Forrestera z synem jest nieco inna niż na przykład uczucie, jakie łączy Jenny i jej matkę, Charlotte.

Wszystkich nas przyciągają lubieżne wydarzenia, przemoc i makabra. Udajemy, że tacy nie jesteśmy, ale to nasza natura. Wystarczy karetka na poboczu drogi, by każdy samochód zwalniał do ślimaczego tempa, żeby człowiek mógł zerknąć na pokiereszowane ciało. Nie czyni nas to jednak złymi.

Nie wszystko zostało zapomniane to historia, w której na plan pierwszy wysuwa się temat brutalnego gwałtu na nieletniej i terapii, jakiej poddaje się ofiara w celu odzyskania pamięci o wydarzeniach feralnej nocy. Całość urozmaica wątek niemalże kryminalny - poszukiwania sprawcy gwałtu. Finał zaskakuje, ale też okazuje się w pełni satysfakcjonujący. Mimo niełatwego tematu, powieść Wendy Walker nie jest lekturą przygnębiającą. Autorka umiejętnie łączy poszczególne wątki, tworząc historię, od której wręcz nie można się oderwać.

Kup książkę Nie wszystko zostało zapomniane

Zobacz opinie o książce Nie wszystko zostało zapomniane
Autor
Śladami Emmy
Wendy Walker0
Okładka ksiązki - Śladami Emmy

Przed trzema laty pewnej nocy znikają siostry Tanner: piętnastoletnia Cass i siedemnastoletnia Emma. Trzy lata później Cass powraca sama. Opowiada...