Nie zapomnij o kresach

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2011-05-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62971-02-2
Liczba stron: 250
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 0 (0 głosów)

Kresy Wschodnie to tereny, które po rozpadzie ZSRR znalazły się w granicach powstałych z niego niepodległych państw: Ukrainy, Białorusi i Litwy. Obecnie działa wiele związków i stowarzyszeń, kultywujących pamięć o kulturze i tradycji dawnych polskich Kresów. Tworzone są również projekty multimedialne oraz publikowany Głos Kresowian, skupiający większość działających w Polsce środowisk i organizacji kresowych. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski (bezbłędnie kojarzony z kontrowersyjnym dokumentem Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej) w swojej publikacji snuje rozważania dotyczące problemu ludobójstwa. Ponieważ zbrodnia ta była przez władze III Rzeczpospolitej skrzętnie lekceważona, autor stara się ocalić od zapomnienia pamięć tych, którzy zostali pomordowani przez ukraińskich banderowców.

Książka Nie zapomnij o Kresach została podzielona na trzy części. Pierwsza pokazuje niezliczone trudności, z jakimi zmuszeni są borykać się mieszkańcy Kresów oraz wszyscy ci, dla których wschodnia rzeczywistość ma ogromne znaczenie. Ksiądz Isakowicz-Zaleski poddaje krytyce nie tylko władze państwowe, ale również struktury kościelne, akcentując jednocześnie pozytywny wkład organizacji społecznych i patriotycznych. Wylicza nazwiska osób wspierających i przeciwstawiających się rozpowszechnianiu prawdy o ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich. Uroczystości w Hucie Pieniackiej, ucieczka z Lublina prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, zatrzymanie Rajdu Bandery, skandal na meczu piłkarskim Polska-Ukraina, walka o kształt IPN, likwidacja „kresowych” programów radiowych – to tylko niektóre spośród wielu wydarzeń, składających się na całość walki o przetrwanie pamięci pomordowanych Kresowian.

Druga część przytacza Historie, które warto poznać. Wśród nich znalazły się szkice historyczne księdza Isakowicza-Zaleskiego, opowiadające o Kresowianach, których działalności nie da się przemilczeć. Część trzecia natomiast poświęcona jest Ormianom polskim, współtworzącym tradycję i historię Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Publikacja wzbogacona jest o liczne przypisy, indeks osobowy i miejscowy oraz kolorowe fotografie pochodzące z prywatnych zbiorów.

Książka Nie zapomnij o Kresach napisana jest językiem przystępnym i całkowicie zrozumiałym. Podane informacje są usystematyzowane. Publikacja przeznaczona jest dla każdego bez wyjątku. Stanowiąc dokument, ma na celu przedstawienie faktów. Wszystko zaś po to, by ocalić pamięć ludzi i wydarzeń. Sięgnięcie po nią będzie krokiem naprzód w rozpowszechnianiu historycznej prawdy o zbrodniach na społeczności kresowej.

Kup książkę Nie zapomnij o kresach

Zobacz opinie o książce Nie zapomnij o kresach
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy