Niewidzialny morderca

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2014-02-19
Dodał/a recenzje: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Wiele się tu dzieje. W ruinach starej bazy wojskowej w północnych Węgrzech dwaj biedni, naiwni romscy chłopcy odnajdują dawny magazyn broni. Nagle natykają się na coś bardziej wartościowego niż kiedykolwiek mogli przewidzieć. Konsekwencje tego znaleziska będą przerażające. Tymczasem w Danii Nina Borg stawia na szali życie swoje i rodziny, kiedy próbuje leczyć grupę obcokrajowców żyjących bezprawnie w kopenhaskich garażach. Co oni ukrywają i dlaczego są chorzy?
Autorki wprowadzają różne postacie i sytuacje, które początkowo wydają się niepowiązane. Jednak czytelnik zostaje nagrodzony gdy zróżnicowane kawałki poszczególnych historii ostatecznie łączą się w spójną całość.
Nina Borg to przykład postaci pozytywnej. Pracuje dla tajnego stowarzyszenia, które organizuje opiekę medyczną dla nielegalnych uchodźców. Niebezpieczeństwa, którym stawia czoło są przerażające. Nasza bohaterka jest jednocześnie odważna i nieroztropna, ponieważ wie, że sprowadza zagrożenie na siebie i swoją rodzinę, ale nie może być obojętna wobec potrzebujących. Nieraz bardzo ciężko jej pogodzić obowiązki wobec rodziny z jej chęcią pomocy wygnańcom społecznym.
Książka unaocznia wzruszający los uchodźców, którzy opuścili swoje domy w Europie Wschodniej zwabieni przez fałszywe obietnice. Widzimy tu obojętność duńskiego rządu wobec ludzkiego cierpienia. Ataki na mniejszości narodowe ciągle rosną, wiele osób gardzi intruzami, którzy mają czelność przebywać w ich kraju. Taka niestabilna sytuacja nieuchronnie doprowadza do licznych aktów przemocy. Uchodźcy tu przedstawieni są zmuszeni trwać w przerażających warunkach, nędzy i czekają na pomoc, która niestety nadchodzi bardzo rzadko. Jest dużo łatwiej siedzieć w zaciszu własnego domu, oglądając telewizję współczuć uchodźcom, znacznie trudniej, gdy spotyka się te osoby twarzą w twarz na ulicy. Kaaberbøl i Friis nakreśliły tu również bardzo prawdziwe oblicza przedstawicieli mniejszości narodowych i tych którzy nie dażą ich sympatią. Nina nie patrzy na nich przez pryzmat polityki. Widzi ludzi, którzy potrzebują pomocy, a ona daje im to bez względu na konsekwencje.
Jak czytałam tą książkę ubolewał nad sytuacją uchodźców. Podziwiłam Sándora młodego, romskiego studenta prawa, który próbował wznieść się ponad ubóstwo i ludzką nienawiść. Zastanawiałam się, jakie zmiany w życiu bohaterów tej powieści wywołają te przerażające wydarzenia.
Książka to niesamowity thriller pełen fascynujących scen pełnych napięcia, zaskakujący, do końca nieodgadniony. "Niewidzialny morderca" sprawia, że czytelnikiem wstrząsają dreszcze.
Pozycja ta jest drugim tomem z serii "Nina Borg". Postać pielęgniarki z Czerwonego Krzyża jest jedynym elementem wspólnym poszczególnych części, więc czytelnik może przystąpić do lektury tej pozycji bez znajomości poprzedniego tomu z tej serii.

Lene Kaaberbøl (rocznik 1960) urodziła się w Kopenhadze. Miała 15 lat, kiedy jej pierwsze dwie książki zostały opublikowane, a od tego czasu napisała ponad trzydzieści powieści i książek dla dzieci. Zdobyła wiele nagród krajowych i międzynarodowych, a jej prace zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Pisze głównie fantasy dla dzieci i dla dorosłych, literaturę kryminalną. Jest laureatką nagrody Nordic Children's Book Prize, którą otrzymała w 2004 roku.
Agnete Friis (rocznik 1974) pisarka znana jako współautorka "Chłopca w walizce". Książka znalazła się na liście skandynawskiego Glass Key Award, rywalizując z "Dziewczyną z tatuażem". Otrzymała również nagrodę za najlepszą powieść kryminalną 2008 roku. Została przetłumaczona na 10 języków, sprzedana w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Agnete Friis jest również dziennikarką a także pisze dla dzieci i dla młodzieży.

Kup książkę Niewidzialny morderca

Zobacz opinie o książce Niewidzialny morderca
Niewidzialny morderca
Agnete Friis0
Okładka ksiązki - Niewidzialny morderca

W ruinach opuszczonego szpitala wojskowego w północnych Węgrzech dwóch ubogich romskich chłopców natrafia na stare składy broni. Młodzi Cyganie chcą sprzedać...