Obcy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2013-11-18
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788377853184
Liczba stron: 625
Dodał/a recenzje: Pamela Janik

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Maks Frei przez wiele lat wodził wszystkich za nos- do momentu, aż okazało się, że pod tym pseudonimem kryje się Swietłana Martynczik. To właśnie jej możemy zawdzięczać historię która liczy już ponad 40 tomów!

Maks od zawsze czuł, że różni się od innych ludzi. Zdecydowanie wolał dzień niż noc, a jego życie było płaskie i bezbarwne. Do momentu, aż dzięki poznanemu w swoich snach sir Juffinem przeniósł się do zupełnie innego świata. W Echo wszystko jest inne niż u nas… Magia jest nieodłączną sferą życia, tak potężną, że musiała zostać ograniczona. W dodatku gdy Maks stał się sir Maksem i dołączył do Tajnego Wojska Wywiadowczego okazało się, że i z niego całkiem udany mag. Jednak czy to wystarczy by ścigać przestępców z wieloletnią magiczną praktyką?

Ostatnio zaczytywałam się w historię nieco inne, pomijając delikatnie gatunek najbliższy mojemu sercu, a jeżeli już po fantastykę sięgałam to skłaniałam się bardziej po jej romantyczne wersje. A przecież dobrej fantastyki nigdy nie za mało? Szczególnie, że tak ciężko ją znaleźć. Czy tym razem mi się udało?

Na początku pomysł wydał mi się świetny, jednak by odnaleźć się w tym dziwnym świecie potrzebowałam o wiele więcej czasu niż Maks. W dodatku za każdym razem gdy mi się wydawało, że już „czuję klimat” jak z kapelusza magika wyskakiwało coś co mnie zaskakiwało na tyle by znów zastanawiać się o co właściwie do końca tu chodzi. Na początku byłam tym faktem już trochę zmęczona, a tempo czytania trochę się zmniejszyło.. W pewnym momencie mnie olśniło. Nigdy nie pojmę tego świata do końca! Za każdym razem gdy będę miała wrażenie, że Echo jest mi znane tak jak własne miasto, pojawi się jakiś nowy zwyczaj, nowe urządzenie lub zaklęcie. Brak mi słów by opisać geniusz autorki która od podstaw stworzyła świat tak podobny a jednocześnie tak inny niż nasz. W dodatku udało jej się przemycić do tego tak wiele poczucia humoru! Momentami śmiałam się tak głośno, że nawet mój narzeczony, który już nie jedno widział, patrzył na mnie pytającym wzrokiem.

Konstrukcja zdania, przepiękne opisy, genialne dialogi, błyskotliwe riposty… Mogłabym zachwalać i zachwalać. Ale cóż zrobić kiedy tak właśnie jest? Nie liczcie na to, że przeczytacie tą książkę w jeden wieczór. Nie jest to lektura tego typu. Styl i język jakim posługuje się autorka nie należy do tych najbardziej przystępnych, wymaga od czytelnika prawdziwego skupienia. Nie jest to więc książka dla osób które lubią przepływać przez tekst, wiele kwestii nie jest dla nas zrozumiałych od razu i musimy się zastanowić przez dłuższą chwilę nim pojmiemy dokładny sens, a i to nie zawsze będzie nam dane!

„Obcy” powinien stać się przykładem dla wszystkich tych którzy chcą pisać fantastykę. Kult którym jest otoczony w Rosji wcale mnie nie dziwi- stawiam go na półce przeznaczonej dla wybitnych przedstawicieli gatunku. Tolkien stworzył przepiękny świat, Rowling nadała mojemu życiu magii, a Max Frei (czy też Swietłana Martynczik) do tego wszystkiego dodała poczucie humoru idealnie trafiające w moje gusta.

Mam nadzieję, że Wydawnictwo Zysk i S-ka nie poprzestanie na pierwszym tomie i będę mogła zgłębić wszystkie sekrety Echo razem z sir Maksem.

Kup książkę Obcy

Zobacz opinie o książce Obcy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy