Okładka książki - Opowieści biblijne dziadzia Józefa

Opowieści biblijne dziadzia Józefa

Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2010-11-27
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978 83 930941 0 3
Liczba stron: 104
Ilustracje: Ewa Ludwikowska, Jolanta Ludwikowska
Dodał/a recenzje: Anna Roszkowska

Ocena: 5 (1 głosów)

„Opowieści biblijne dziadzia Józefa” to książeczka dla najmłodszych, bajka, która ma na celu przybliżenie dzieciom biblijnych historii. Dwie dziewczynki – młodsza, niesforna Lidzia i starsza, spokojna Kasia udają się na wakacyjny wypoczynek do dziadków na wieś. W drewnianym domku otoczonym pochyłym płotem i lasem wysłuchują cudownych historii opowiadanych przez dziadzia Józefa.

 

„Dziadziu” Józef (dzieciom, które na swoich dziadków mówią inaczej niż „dziadziu” będzie trochę niewygodnie przestawić się na sposób opisywania sympatycznego staruszka przez Lidię Miś) potrafi bowiem z prostych skojarzeń wydobyć wspaniałe opowieści. Rzecz jasna – nie wymyśla ich sam: inspirację czerpie z Biblii. Nie tworzy apokryfów, a przytacza zanotowane w Piśmie Świętym wydarzenia. Książeczka z podtytułem „Synowie Jakuba” prezentuje życie Józefa, syna Jakuba. Józef opowiada braciom i rodzicom swoje nietypowe sny, a jego przewidywanie przyszłości sprawdza się… Dziadziu Józef przytacza tę opowieść na dowód, że sny mogą się sprawdzać: do refleksji na ten temat przywiodła go kłótnia dziewczynek.

 

W ten sprytny sposób Lidia Miś prezentuje dzieciom historię biblijną. Całość ma charakter przygody i przypadku. Oto w zabawę wnuczek dziadek wkracza z bajką-niebajką, piękną historią opowiedzianą nie jako fragment Biblii (to zaakcentowane jest tylko w tytule książeczki), a jako gawęda. W drugiej części znów powraca sprawa Józefa. Dziadziu kończy uprzednio rozpoczętą opowieść, przedstawiając dalszy ciąg przygód synów Jakuba. Tym razem historia ma złagodzić złość obu dziewczynek, a także nauczyć je dążenia do zgody. Wtrącanie opowieści biblijnych w kontekst bajki przynosi wiele korzyści. Oswaja dziecko z treściami, które słyszy podczas mszy, wzbudza jego zainteresowanie i w niebanalny przystępny sposób pozwala zapoznać się ze znanymi od wieków historiami. Przełożenie fragmentu Pisma Świętego na styl dziadka-gawędziarza ożywia opowieść i sprawia, że błyskawicznie dotrze ona do dzieci.

 

Nie ma obaw, że maluchy znudzą się zasłyszanymi „bajkami” dziadka – bo poza ciekawością dotyczącą samej historii, pamiętają one jeszcze, że ramą kompozycyjną są wesołe przygody dwóch sióstr – także zachęcające do lektury. Portret dziadka jest przesycony ciepłem i czułością. Lidia Miś wyjaśnia, że „dziadziu Józef był naprawdę. Mieszkał w domaradzkiej wsi (…). To właśnie tu, z dala od miejskiego zgiełku, schodzili się nie tylko jego wnukowie, ale całe gromady dzieciaków, by posłuchać ciepłych biblijnych opowiadań”. To zwierzenie pozwala uwiarygodnić opisane w książeczce wydarzenia i stworzyć dziecku pozory uczestniczenia w podobnych spotkaniach – spotkaniach z biblijnymi opowieściami. Książka jest pięknie ilustrowana, a duża czcionka zda egzamin kiedy do czytania wezmą się najmłodsi.

Kup książkę Opowieści biblijne dziadzia Józefa

Zobacz opinie o książce Opowieści biblijne dziadzia Józefa
Inne książki autora
Opowieści biblijne dziadzia Józefa 4
Lidia Miś0
Okładka ksiązki - Opowieści biblijne dziadzia Józefa 4

Do drewnianego domku dziadków przyjeżdża gromada wnucząt, aby spędzić zimowe ferie. Podczas zabaw na śniegu, kuligu, świętowania Dnia Babci i Dziadka...

Odwiedzając czarownice
Lidia Miś0
Okładka ksiązki - Odwiedzając czarownice

Dawno, dawno temu w odległej krainie mieszkały siostry czarownice Ośmioletnia Asia wypożycza z biblioteki starą baśń. Okazuje się, że książka posiada...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy