Ostatni koncert

Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7779-068-7
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Śmierć i dziewczyna

Zostawiłem je w mieście porzuconym. Ukryłem na polu mądrości, wskazanym przez mułłę. Przed dotykiem profana strzegą ich święte liczby Żydów i chrześcijan. Należy odjąć jedną od drugiej. To, czego brakuje, jest odpowiedzią, końcem i początkiem. Jak widać, droga do skarbu nigdy nie jest prosta. Do wytyczenia szklaku i odkrycia miejsca, w którym spoczywa, potrzebny jest nie tylko spryt i odwaga, ale również zdolność kojarzenia faktów i wiedza z różnych dziedzin.

Ani odwagi, ani wiedzy nie można odmówić Bartoszowi Czarnoleskiemu, altowioliście z zamiłowaniem do rozwiązywania zagadek historyczno-kryminalnych. Jego to właśnie Jan Antoni Homa uczynił bohaterem swojej ostatniej powieści, opublikowanej nakładem wydawnictwa MG. Ostatni koncert to luźna kontynuacja fabuły Altowiolisty, a jednocześnie spektakularny popis autora i znanego muzyka. Muzyka jawi się dla niego tym razem melodią słowa pisanego, zaś mistrzowsko zagrany koncert – lekturą, którą pochłania się łapczywie. Niezależnie od tego, czy czytelnik będzie wielbicielem kryminałów, książek sensacyjnych czy przygodowych, znajdzie w tej powieści wszystko, co najlepsze. Liczne odwołania do muzyki czy tekstów literackich czynią z autora prawdziwego erudytę, zaś spotkanie z najnowszą powieścią jest nie tylko sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale i rozrywką na wysokim poziomie.

Poznajemy Bartosza w chwili, kiedy otrzymuje on niezwykły prezent od losu – piękną posiadłość w Corbetto oraz otaczającą wiekowy dom doskonale prosperującą winnicę. Casa e Proprietá di Città Abbandonata, bo taką nazwę nosi posiadłość, to spadek po niejakim Kazimierzu Michalewiczu (vel Casimiro Michelangelo). Majątek miał przypaść w udziale temu, kto rozwiąże tak zwana zagadkę Rosenberga. Szczęśliwym zwycięzcą został Czarnoleski, zaś znajomości nawiązane przy okazji rozwiązywania łamigłówki oraz obudzona pasja przygody przydadzą się i tym razem.

Bartosz mógłby bez problemu sprzedać winnicę i wieść życie bogatego rentiera - szczególnie, że orkiestra, z którą współpracował, padła ofiarą cieć budżetowych. Jednak Bartosz nie tylko wraz z innymi muzykami zakłada kwartet The Gudelstein String, ale i decyduje się… zarządzać winnicą. Ukryta wśród toskańskich wzgórz rezydencja staje się idealnym miejscem wypoczynku szczególnie wówczas, kiedy pomieszczenia wypełnia obecność kobiety – Bartek spędza tu wolny czas z Antosią, piękną i uroczą panią archeolog oraz ze swoim psem Estonem.

Jednak nie dane jest naszemu bohaterowi cieszyć się spokojem zbyt długo. Dzieląc czas pomiędzy Włochy a miasto K., musi on jeszcze rozwiązywać kolejne zagadki – dochodzi bowiem do brutalnej zbrodni. Ginie nieznany mężczyzna, pozbawiony życia w dość niezwykły sposób. Z racji narzędzia zbrodni – struny skrzypiec  – zabójca zostaje nazwany „Struniarzem”, zaś Bartek zostaje poproszony przez nadkomisarza Bielskiego o pomoc w wykryciu mordercy. Kierując się niezwykłą wprost intuicją i prezentując niezwykłe umiejętności detektywistyczne, muzyk trafia w sieci na blog z zapiskami pewnego sfrustrowanego muzyka. To nie jedyny trop, na jaki wpada amator. Ścieżki zbrodni wiodą bowiem do Londynu, gdzie Bartosz będzie miał okazję zasłużyć na Krzyż Jerzego. Celem wizyty jest jednak poznanie okoliczności dwóch zabójstw, dokonanych przez niejakiego Wędkarza. Przypadek?

Ostatni koncert to znakomita powieść obyczajowo-kryminalna, a przy tym fascynująca wyprawa szlakiem muzyki i literatury. Choć nie ma tu szaleńczego tempa, nie ma gwałtownych zwrotów akcji czy adrenaliny buzującej w ciele, Jan Antoni Homa z mistrzowską precyzją trafia w gust czytelnika, racząc go spokojnym (co nie oznacza, że bezpiecznym) śledztwem. Zarówno doskonała kompozycja tekstu, jak i zrównoważenie cech osobowości bohatera – romantyka z nutką szaleństwa i brawury, świadczą o klasie autora i jego talencie do kreowania rzeczywistości zbrodni. Dlatego też z niecierpliwością wyczekuję już kolejnej książki muzyka - oby równie wspaniałej, co utwory Strawińskiego na altówkę.

Kup książkę Ostatni koncert

Zobacz opinie o książce Ostatni koncert
Kręgi albo kolejność zdarzeń
Jan Antoni Homa0
Okładka ksiązki - Kręgi albo kolejność zdarzeń

W trakcie wakacyjnej wędrówki po górach młody nauczyciel Marcin staje się świadkiem irracjonalnych ludzkich zachowań. Nie przypuszcza, że stoi na początku...

Altowiolista
Jan Antoni Homa0
Okładka ksiązki - Altowiolista

Świetna książka dla tych, którzy lubią rozwikływać interesujące kryminalne zagadki. Mogą to czynić razem z Bartoszem Czarnoleskim - muzykiem, ...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa