Okładka książki - Pierwszy błysk

Pierwszy błysk

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2009-11-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788376740294
Liczba stron: 264
Dodał/a recenzje: Milwaukee Meg

Ocena: 0 (0 głosów)

Tajemnice II wojny światowej cieszą się niesłabnącą popularnością pomimo upływu lat. Watahy ludzi najrozmaitszych narodowości i płci przez te siedemdziesiąt tal z zapałem tropiło wszelakie prawdziwe i wyimaginowane złoto, tajne laboratoria, miejsca, gdzie dokonywano przerażających eksperymentów na ludziach czy zwierzętach. Dlatego też dziwi, że tak mało można znaleźć niespecjalistycznych publikacji o nazistowskich badaniach nad bronią jądrową, chociaż często przewijają się gdzieś w tle pełne ulgi stwierdzenia: jak to dobrze że niemiecki program atomowy nie wypalił. Dosłownie i w przenośni. Tę lukę postanowił wypełnić Leszek Adamczewski, autor już kilku książek o tajemnicach II wojny, tworząc „Pierwszy błysk”, opis faktów i mitów otaczających program atomowy Hitlera.

Analizowane są tu wszystkie aspekty prowadzenia takich badań – od zaplecza naukowego i naukowców przy nich pracujących, do położenie głównych ośrodków pracy. Zwłaszcza to ostatnie jest efektem prawdziwej pracy badawczej autora, który zadał sobie trud zbadania poszlak i śladów pozostawionych w najróżniejszych, często naprawdę niezwiązanych z tematem, źródłach. Jak można się spodziewać, autor nie stroni tutaj od daleko posuniętych spekulacji i przedstawiania nawet nieprawdopodobnych teorii stworzonych przez najrozmaitszych poszukiwaczy historycznych sensacji, ale opatruje je zawsze odpowiednim komentarzem, w którym określa między innymi wiarygodność źródła, na jakim się one opierają.

Problem zaczyna się jednak przy jednoznaczności tych komentarzy; choć sprawa jest naprawdę kontrowersyjna i przez małą ilość dokumentacji stosunkowo niejasna, przydałoby się trochę więcej krytycyzmu. To, że pewna teoria jest ‘prawdziwa albo i nie’, można wywnioskować nawet bez wnikliwej analizy materiału źródłowego i nie potrzeba do tego jakichkolwiek uwag autora. Jeśli jednak takie się już pojawiają, spodziewać się można trochę głębszego spojrzenia niż nieoferujące niczego nowego gdybanie i streszczanie tego, co się wcześniej napisało.

W oczy kole też traktowanie jako całkowicie wiarygodnego źródła filmów dokumentalnych BBC czy Discovery Channel. Jakkolwiek wspaniałą i rozwijającą rozrywką jest oglądanie popularnonaukowych filmów oferowanych przez te dwie stacje… to nie są one żadną rzetelną podstawą do napisania książki, gdyż, niestety tworzą je dziennikarze we współpracy z historykami, a nie historycy. Różnica jest mniej więcej podobna jak między spotkaniem z gwiazdą telewizji a spotkaniem człowieka, który widział gwiazdę telewizji. Niby podobne, ale diabeł tkwi w szczegółach. Tak samo nie wzbudza zbytniego zaufania bibliografia złożona głównie z książek z ‘tajemnicami’ czy ‘zagadkami’ w tytule. Spiskowe teorie dziejów najlepiej konsultuje się z bezpośrednimi źródłami, a takich można tu znaleźć około pięciu na 49 pozycji (nie wliczając filmów).

Nie można jednak nie wspomnieć o zaletach książki Adamczewskiego. Bardzo ciekawie analizuje on wpływ czynników zewnętrznych na program atomowy Hitlera i - co najważniejsze - potrafi przedstawić je w sposób naprawdę interesujący. „Pierwszy błysk” napisany jest w porządnym, naukowym stylu, ale jednak przystępnie i w żadnym razie nie sucho. Wielkim atutem jest także przekrojowe ujęcie tematu – to nie tylko opis badań nad bronią jądrową, ale także zdarzeń i zjawisk z nimi związanych. Dowiadujemy się na przykład o akcjach alianckich mających na celu przerwanie badań, międzywydziałowe przepychanki nazistowskich oficjeli…

Książką tą najbardziej usatysfakcjonowani będą miłośnicy poszukiwania prawdy historycznej, ale raczej nie ludzie rozmiłowani w spiskowej teorii dziejów. Jest to ciekawie i przejrzyście pisana książka, chociaż niestety nie do końca chyba przemyślana i trochę zbyt ‘sensacyjna’ jak na naprawdę poważną literaturę historyczną. „Pierwszy błysk” to ciekawa lektura, zwracająca uwagę czytelnika na fakty i mity, o których ze świecą szukać w innych dziełach, nie jest to jednak lektura obowiązkowa dla wielbicieli tematyki II wojny światowej.

 

Kup książkę Pierwszy błysk

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Pierwszy błysk

Inne książki autora
Prusy w ogniu. Między Królewcem a Toruniem
Leszek Adamczewski0
Okładka ksiązki - Prusy w ogniu. Między Królewcem a Toruniem

Wędrówka po Prusach - kolebce zaborczego państwa niemieckiego - w ostatnich latach jego istnienia W swoich reportażach historycznych Leszek Adamczewski...

Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich
Leszek Adamczewski 0
Okładka ksiązki - Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich

Łuny nad jeziorami to wybór kilkudziesięciu dramatycznych i sensacyjnych epizodów z dziejów Prus Wschodnich w ostatnich miesiącach II wojny światowej i...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Skrzywiona litera
Tom Franklin
Okładka książki - Skrzywiona litera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy