Pomniki historii na Warmii i Mazurach

Wydawnictwo: Elset
Data wydania: 2014-05-11
Kategoria: Historyczne
ISBN: ISBN 978-83-64736-26
Liczba stron: 80
Dodał/a recenzje: Dizzy

Ocena: 3 (1 głosów)

Ta cienka książeczka to właściwie obszerna, osiemdziesięcio - stronicowa broszura. Dotyczy trzech pomników historii znajdujących się na terenie Warmii i Mazur, bo jak się okazuje, tylko tyle ich jest. Każdy pomnik to jeden rozdział. Do każdego rozdziału dołączona jest estetyczna, prosta mapka i dużo zdjęć.

Pierwszy z zabytków to Wzgórze Katedralne we Fromborku. Ponieważ jest to zabytek o charakterze sakralnym, jego opisu podjął się duchowny, ksiądz Jacek Maciej Wojtkowski. Na kilku stronach autor charakteryzuje znajdujące się na terenie Wzgórza cenne zabytkowe eksponaty, przybliża historię i dawne obyczaje dotyczące choćby wykształcenia kanoników. Opisuje również tereny sąsiadujące ze Wzgórzem Katedralnym.

Drugim pomnikiem historii są pola Grunwaldu opisane przez Szymona Dreja. Autor w kilu słowach przybliża historię Bitwy pod Grunwaldem i opisuje dzieła sztuki dotyczące bitwy. Podaje przykłady poezji staropolskiej i nieco nowszej, opisuje obrazy, pomniki. Tekst jest niedługi i treściwy, nie nuży.

Trzeci pomnik historii to Kanał Elbląski. Autor, Janusz Hochleitner, zaczyna od charakterystyki Kanału i opisu terenu. Podaje dość szczegółowe informacje. Później przechodzi do informacji historycznych, dokopując się do notatek sprzed wieków. Ciekawie opisuje historię powstania kanału.

Nieczęsto przeglądam tego typu publikacje, więc nie mam wielkiego porównania. Mogę jednak zapewnić, że opracowanie w przejrzysty i przystępny sposób przedstawia najistotniejsze informacje, nie zanudzając przy tym czytelnika. Polecam zainteresowanym tematem – tym co zamierzają zwiedzić te miejsca i tym, co nigdy tam nie dotrą a chcą co-nieco wiedzieć na ich temat. Opracowanie treściwe i bez dłużyzn.

Kup książkę Pomniki historii na Warmii i Mazurach

Zobacz opinie o książce Pomniki historii na Warmii i Mazurach
Reklamy