Okładka książki - Rymobranie

Rymobranie

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2010-09-30
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0229-2
Liczba stron: 32
Dodał/a recenzje: Magdalena Galiczek-Krempa

Ocena: 6 (1 głosów)

Wymyślanie nowych słów, tworzonych na zasadzie zlepiania istniejących i powszechnie stosowanych wyrażeń, to nie tylko cecha najmłodszych dzieci. Udowodniła to w swojej przezabawnej, znakomicie zilustrowanej książce „Rymobranie” autorka, Agnieszka Frączek. 

„Rymobranie” to zbiór świetnych wierszyków, opisujących figle i psoty śmiesznych, w większości nierzeczywistych stworzonek. I tak na kartach książki Agnieszki Frączek mały czytelnik dowie się, że „bykini” nie ma właściwie nic wspólnego z noszonym na plaży „bikini”. Pozna Antka, który dzięki adopcji kota dorobił się porządnej „kotostrofy”. Młody czytelnik zaznajomi się także z odkryciami archeologicznymi – dowie się, dlaczego posiadacz ogromnego zęba powinien nazywać się „dinożarł”. Znana dzieciom lecznica dla zwierząt zmieniła w „Rymobraniu” nazwę na „poszczekalnię” ze względu na psich bywalców. Na tym jednak nie koniec. Autorka nadała zupełnie nowe nazwy potrawom, krasnoludkom, egzotycznym zwierzętom, a nawet… kosmitom!

W książce Agnieszki Frączek czytelnik znajdzie blisko dwadzieścia dowcipnych, błyskotliwych i – przede wszystkim – nowatorskich wierszyków dla dzieci. Utwory są krótkie, oczywiście rymowane i bardzo zabawne. Autorka znakomicie posługuje się słowem. W wierszykach obecny jest żywy rytm, co nadaje utworom błyskawicznego tempa. Rymy, często „częstochowskie”, przeplatane są także rymami niedokładnymi. Jednak dobór słów i ich nietuzinkowe zestawienia nadają wierszykom Agnieszki Frączek niezwykłego uroku.

Atmosfera panująca w „Rymobraniu” to przede wszystkim zabawa, nieokiełznany humor i wszechobecny żart. Autorka zamiast tradycyjnych, znanym dzieciom dowcipów, posłużyła się błyskotliwym słowotwórstwem, co wyniosło publikację Frączak ponad zwyczajne, rymowane opowiastki dla dzieci. Czytelnika, tego małego, a zwłaszcza – tego dorosłego „rozłoży na łopatki” nieograniczona pomysłowość autorki. Nieczęsto bowiem przychodzą czytelnikom do głowy słowa w stylu „drżyrafa”, „przeprowracka” czy „pietróżki”.

Oprócz wspaniałej warstwy literackiej, „Rymobranie” to zachwycające dzieło plastyczne. Ilustracje, stanowiące jednocześnie tło i niejako komentarz dla opisywanych w wierszykach komicznych wydarzeń, stanowią wraz z tekstem nierozłączną całość. Rysunki są duże, zajmują całe strony książki, są kolorowe, wykonane z niezwykłą starannością, dokładnością, ale przede wszystkim – pomysłowością. Czytelnik, wertując „Rymobranie”, uśmiechnie się nie tylko ze względu na zabawne perypetie bohaterów wierszy, ale także oglądając ich przekomiczne portrety. 

„Rymobranie” to publikacja kierowana przede wszystkim do najmłodszych czytelników. Maluchy, wraz z rodzicami czytając „Rymobranie”, spędzą niezwykle przyjemne, zabarwione humorem i licznymi dowcipami chwile. Być może książeczka Agnieszki Frączek stanie się inspiracją do samodzielnego wymyślania nowych, niepowtarzalnych i unikatowych słów, a z nich – prostych i zabawnych wierszyków. „Rymobranie” to lektura obowiązkowa dla wszystkich przedszkolaków.

Kup książkę Rymobranie

Zobacz opinie o książce Rymobranie
Inne książki autora
Przedszkoludki 100 radości i 2 smutki
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Przedszkoludki 100 radości i 2 smutki

...

Samolocik Książeczka z zabawką
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Samolocik Książeczka z zabawką

...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy