Okładka książki - Świat Hani Bani

Świat Hani Bani

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2016-06-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788379452903
Liczba stron: 288
Dodał/a recenzje: Dorota Józefiak

Ocena: 3 (2 głosów)

Hania Bania to niezwykle duża jak na swój wiek dziewczynka. Charakteryzuje się głównie tym, że pożera wszystko, co jest w zasięgu jej ręki - kręci nosem tylko na odgrzewany makaron, serwowany z mlekiem. Jest obdarzona niezwykłą fantazją, która przekłada się na liczne kłamstwa. Marzy o tym, by chodzić do szkoły i przekonuje wszystkich dookoła (siebie również), że jest w drugiej klasie podstawówki. W domu przerabia Elementarz, rano wychodzi z tornistrem i stoi pod szkołą, póki trwają lekcje. Rodzina postanawia grać w jej grę i wszyscy oprócz tatusia biorą udział w tej mistyfikacji.

Hanią zajmuje się głównie babcia. Jest to drobna kobieta z papierosem przyklejonym do ręki, która stara się wychować Hanię najlepiej jak potrafi. Jej tata jest bardzo nerwowy, najczęściej krzyczy, a Hania uważa, że jej nie lubi, bo nagadała kiedyś w jego pracy, że dziadek zamyka go w komórce. Mama to piękna kobieta, przeważnie miła, przeważnie w pracy. Jest jeszcze całe grono cioć i wujków, dziadek, druga babcia i drugi dziadek, przyszywany. Wszyscy oni bardzo lubią Hanię i przywożą jej liczne prezenty na różne okazje.

Ulubionym zajęciem Hani jest opróżnianie spiżarni i wymyślanie niestworzonych historii, którymi dzieli się z innymi. Dodatkowo dziewczynka co chwilę odkrywa swoje powołanie. Planuje tyle wspaniałych zawodów - niektóre testuje już teraz, np. fryzjerstwo. Najpierw obcina swoje włosy, a robi to tak wprawnie, że poprawiający fryzurę fryzjer musi obciąć je niemal "na zero", a później strzyże Sikorki - dzieci sąsiadów, które są szczęśliwe ze swojego nowego image'u, choć dorośli nie podzielają ich zachwytu i w rezultacie Hania ma karę, a rodzina Hani same nieprzyjemności.

Przygody Hani Bani bawią i relaksują, są bardzo przyjemną odskocznią od codzienności, w której raczej rzadko bywa tak barwnie i tak zabawnie. Sto pomysłów na minutę i niezwykle bogata wyobraźnia sprawiają, że z dziewczynką nie można się nudzić. Nie można jej też nie lubić, chociaż bywa mocno irytująca. Jednak to dziecko, a dzieciom dużo się wybacza. Na końcu książki znajdują się przepisy na ulubione potrawy Hani. Charakteryzują się prostotą, ale też niezwykłym smakiem. Dzięki nim czytelnik wie, jak przygotować chleb z masłem, kartofle puree czy naleśniki z dżemem. Przy wielu potrawach jest dopisek, że lepiej, aby danie wykonała babcia, a dziecko tylko posypało cukrem czy posmarowało dżemem. I słusznie.

Świat Hani Bani to książka napisana prostym, przystępnym językiem, jednak jej przekaz bywa zdecydowanie trudniejszy. Tak, jakby pozornie skierowana była do dzieci, ale tak naprawdę - do dorosłych. Dzieci mogą się świetnie bawić z Hanią, ale niektórych warstw książki nie zrozumieją. Humor, wydarzenia, tło zdarzeń i zarysowane postaci zrozumieją i pokochają (albo ich nie pokochają) wyłącznie dorośli. Styl Hanny Bakuły jest bardzo wyrazisty, charakterystyczny dla tej autorki. Miejscami jej opowieść bywa infantylna, miejscami autorka wszystko ukazuje jak w krzywym zwierciadle, prześmiewczo i karykaturalnie. Miejscami zaś Świat Hani Bani to po prostu przesympatyczna opowieść o małej dziewczynce i jej wielkim świecie. Polecana raczej dla dorosłych i starszej młodzieży, dla osób, które lubią pouśmiechać się do siebie i do świata, a także zrelaksować przy lekkiej i niewymagającej lekturze.

Kup książkę Świat Hani Bani

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Świat Hani Bani

Avatar użytkownika - homo_duplex
homo_duplex
Przeczytane:2016-08-25, Ocena: 1, Przeczytałem,
Książka jest dokładnym przedrukiem "Hani Bani" z 2007 roku. Czyżby autorka liczyła, że czytelnicy nie będą pamiętać lektury sprzed 9 lat? Żenujące.
Link do opinii
Inne książki autora
Idiotka wraca
Hanna Bakuła0
Okładka ksiązki - Idiotka wraca

Dalsze dzieje sympatycznej ekscentryczki Molly, alter-ego autorki, znanej malarki i pisarki. Na Manhattanie wiodła barwne życie wśród zwariowanych przyjaciół...

Nowojorski Świr
Hanna Bakuła0
Okładka ksiązki - Nowojorski Świr

Rzeczywistość Nowego Jorku lat 80. widziana oczami Hanny Bakuły, która mieszkała na Manhattanie przez kilka lat po wyjeździe z Polski w 1981 roku. Artystka...

Reklamy