Okładka książki - Sztuka kochania

Sztuka kochania

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-11-30
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788326824968
Liczba stron: 312
Dodał/a recenzje: sk

Ocena: 5.57 (7 głosów)

"Sztuka kochania" Michaliny Wisłockiej - zmarłej stosunkowo niedawno pionierki polskiej seksuologii i jednej z założycielek Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa - szybko uzyskała status pozycji kultowej, legendarnej - i to nie tylko ze względu na kontrowersyjność tytułowej problematyki. Chociaż od pierwszego wydania tej książki upłynęło lat bodaj trzydzieści, nie straciła na aktualności. Bo przecież nieczęsto zdarza się, by jakakolwiek publikacja szczyciła się kilkunastoma wydaniami.

 

"Sztuka kochania" to plon wieloletnich i żmudnych badań naukowych Michaliny Wisłockiej, które prowadziła z myślą o młodych małżeństwach i dojrzałej młodzieży. Jest to także rezultat jej praktyki ginekologicznej oraz działalności publicystycznej. Cel pracy ujęła następująco: "Pragnę, aby "Sztuka kochania" odgrywała rolę doświadczonego przyjaciela kochających się par i wprowadziła do ich dnia powszedniego wiele radości". Wisłocka z dbałością o szczegół i jasność wykładu prezentuje stadia rozwoju ludzkiej seksualności, począwszy od wieku dziecięcego (relacja dziecko-rodzice), a skończywszy na udzielaniu wskazówek, jak efektywnie pracować nad sobą i swoim związkiem. Pojawia się wiele cennych refleksji o narodzinach uczuciowości, zależnościach między dojrzałością psychiczną a fizyczną.

 

Autorka precyzyjnie przedstawia skomplikowane mechanizmy ludzkiego układu płciowego (etapy przygotowań do współżycia, problemy związane z defloracją, przebieg stosunku, warunki orgazmu, to tylko niektóre z zagadnień omawianych przez Wisłocką) oraz metody zapobiegania ciąży. Zresztą antykoncepcja jest jednym z protagonistów opowieści. Michalina Wisłocka parokrotnie uaktualniała "Sztukę kochania", zawsze dopasowywała poziom merytoryczny książki do stanu badań seksuologicznych. Ale mimo wszystko po jej lekturze odczuwa się pewien denerwujący niedosyt.

 

Wisłocka, popadając czasem w nadmierny biologizm, nie uwzględnia nie tyle osiągnięć myśli feministycznej, czy studiów genderowych, ile po prostu kwestii procesów socjalizacyjnych. W dodatku - co gorsza - nie pogłębia wątku psychologicznego aspektu miłości. A szkoda! Niemniej pozwalam sobie zaśpiewać hymn pochwalny na cześć "Sztuki kochania", tym bardziej że polska seksuologia tak naprawdę ogranicza się do tej publikacji: "Sztuka kochania" jest opowieścią o nas, a przede wszystkim opowieścią dla nas. Opowieścią, która promienieje serdecznością, troską i zrozumieniem. Opowieścią pełną prostoty, ale bynajmniej nie prostactwa, w które przecież wpaść niezmiernie łatwo, gdy eksploruje się problem ludzkiej seksualności.

 

"Sztukę kochania" Michalina Wisłocka prowadzi rzeczowo i barwnie (liczne ciekawostki z historii obyczajowości, antropologii: kulturowej i fizycznej), co świadczy o jej erudycji i niezłym piórze, pomimo tego że momentami irytuje stylistycznym infantylizmem, kojarzącym się aż za bardzo z pisarstwem Jana Kamyczka. Także nieźle radzi sobie z łączeniem modnego współczesnego poradnictwa z rzetelną naukowością.Można powiedzieć, że w "Sztuce kochania" sprzęga się pasja zatroskanej humanistki z temperamentem dociekliwej przyrodniczki.

 

"Sztuka kochania" Michaliny Wisłockiej jest opowieścią, która potrafi urzec przede wszystkim sumiennością analiz życia seksualnego, bezpruderyjnością i bezpretensjonalnością stylu. Więc nie dziwmy się, że zaskarbiła sobie sympatię Czytelników i zdobyła tytuł żelaznego bestsellera minionego trzydziestolecia. Klasyk. Drodzy Państwo! Absolutny klasyk! Co tu więcej gadać: "Sztuka kochania" to mądra książka mądrej Autorki, po którą musi sięgnąć każdy, komu nieobojętne są trudy twórczego kochania bliskiego mu człowieka.

Kup książkę Sztuka kochania

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Sztuka kochania

Przyznam szczerze, że gdyby nie film z Magdaleną Boczarską wcielającą się w postać Michaliny Wisłockiej prędko nie usłyszałabym o "Sztuce kochania". Ba! Nawet nie sięgnęłabym po tą książkę, bo i po co. Ale stało się, przeczytałam "Sztukę kochania" i powiem wam, że naprawdę niesamowity jest fakt, iż mimo upływu lat (a minęło trochę, bo wydano ją w czasach PRL-u) ta książka nadal aktualna jest.  Czytając ją miałam wrażenie, że odkrywam siebie i swoje ciało od nowa, a przecież wydawać by się mogło, że niektóre rozdziały nie wniosły nic nowego do mojego życia, bo w końcu w podstawówce uczono o ciele człowieka, jednak wiedzieć a rozumieć to niestety dwie różne rzeczy. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że ta książka powinna się znaleźć na liście książek obowiązkowych do przeczytania. Drugiego tak doskonałego kompendium wiedzy o sferze intymnej człowieka na pewno nie znajdziecie. Gwarantuje!    Aleksandra ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2017-04-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 35 książek 2017,
Reforma edukacji i wprowadzenie lekcji z zakresu wychowania do życia w rodzinie, w moim okresie szkolnym nie wypaliła, tak samo jak informacje o współżyciu na biologii. Zdecydowanie ta książka powinna się znaleźć wśród lektur obowiązkowych w każdej szkole. Początkowe rozdziały poukładały w mojej głowie to wszystko, co niektórzy opowiadają jako bajki, a czasem piszą w Internecie jako prawdę niepodważalną. Jednak wiedza zawarta w tej książce, doświadczenie kobiety ginekolog, która wiele w życiu przeżyła, widziała daje więcej niż informacje z dziesiątek książek naukowych. Zdecydowanie będzie to jedna z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lucynatomon
lucynatomon
Przeczytane:2017-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Wiecie, co od pewnego czasu zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów Empiku? "Sztuka kochania" Wisłockiej. Książka wydana po raz pierwszy w 1976 roku (!). A wiecie, co jest na drugim miejscu listy? Też Wisłocka. O co zatem tyle hałasu? O czym tak naprawdę jest "Sztuka kochania" i czy w XXI wieku, moje pokolenie nadal powinno po nią sięgnąć? "Sztuka kochania" to po trosze poradnik dla par, źródło podstawowej wiedzy seksualnej i anatomicznej, ale także świadectwo ogromnej i żmudnej pracy, jaką wykonała autorka, by tę książkę napisać. Podręcznik został podzielony na kilka rozdziałów, począwszy od dojrzewania, pierwszych inicjacji, poznawania siebie i swoich seksualnych potrzeb przez antykoncepcję (zupełnie odmienną od dzisiejszej), aż do anatomii damskiego i męskiego orgazmu. Zdaję sobie sprawę z tego, że obecną popularność książka zawdzięcza przede wszystkim filmowi i że znajdą się tacy, którzy będą w książce doszukiwać się historii przedstawionej w filmie. Wierzę jednak, że są i tacy, którzy (jeżeli wcześniej nigdy po "Sztukę kochania" nie sięgnęli) podejdą do lektury tak jak ja, z ciekawością. Nie tylko tą typowo ludzką, która skłania nas do czytania o seksie, ale także tą, która pozwoli poznać najważniejsze dzieło Wisłockiej. Dzieło, które nasi rodzice w wieku nastoletnim przeglądali po cichu, w tajemnicy przed swoimi rodzicami. Czy dowiedziałam się czegoś ciekawego? Naturalnie. Nigdy wcześniej nie pochyliłam się tak dogłębnie nad miłością pomiędzy dwojgiem ludzi. Czy istnieją fragmenty, które nijak nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości? Jasne, te wydaje mi się, należy potraktować jako ciekawostkę. Dobrze, można zatem zapytać: po co? Po co wracać do przedawnionej "Sztuki kochania", jeżeli dzisiaj wiemy już wszystko i seks dawno przestał być tematem tabu? Może właśnie dlatego. Miłość, relacje między kobietą i mężczyzną, ciało i fizyczny kontakt został bardzo strywializowany. Czy nie lepiej, zamiast oglądać dzisiaj popkulturowy film o wyuzdanym seksie,wrócić na chwilę do czasów, kiedy nie wszystko można było obejrzeć w internecie, a ciało, zarówno kobiece, jak i męskie, otoczone było należytym szacunkiem, a sam akt miłości czcią i nutką tajemnicy? Skłania do przemyśleń. Lucyna Tomoń/ http://today-ornever.blogspot.com/2017/02/sztuka-kochania-michalina-wisocka.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - rusty
rusty
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 6, Przeczytałem,
Przeczytałem jedno z pierwszych wydań lata temu. Fascynująca...
Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bardzo dobra książka. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 100 książek na 2017,
Avatar użytkownika - mama_kazala
mama_kazala
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 6, Przeczytałem,
Inne książki autora
Sztuka kochania. W dwadzieścia lat później
Michalina Wisłocka0
Okładka ksiązki - Sztuka kochania. W dwadzieścia lat później

Sztuka kochania. W dwadzieścia ... to niezapomniana lektura, która wskazuje sposoby doskonalenia miłosnego warsztatu. Sztuka kochania to umiejętność, dzięki...

Malinka, Bratek i Jaś
Michalina Wisłocka0
Okładka ksiązki - Malinka, Bratek i Jaś

Dr Michalina Wisłocka, lekarz, autorka słynnej" Sztuki kochania", wielokrotnie wznawianej i przełożonej na wiele języków-nawet chiński- tym razem...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy