Szum

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-10-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-2625-8
Liczba stron: 208
Dodał/a recenzje: Natalia Nowak-Lewandowska

Ocena: 5.21 (14 głosów)

Choć książka Magdaleny Tulli objętościowo nie przyprawia o zawrót głowy, to jej treść wstrząsa czytelnikiem. To spowodowało, że nie byłam w stanie przeczytać tej pozycji szybko i z łatwością. Jej emocjonalny ciężar przytłaczał mnie na tyle często, że wielokrotnie przerywałam czytanie. Doświadczenie intymności, z jakim pisarka kazała mi się zmierzyć, nie raz wprawiło mnie w zakłopotanie nie tylko podczas lektury, ale także wtedy, gdy dzieliłam się moimi wrażeniami. W jakich kategoriach oceniać ten jakby nie było pamiętnik?

 

Szum to zapis życia małej dziewczynki i dorosłej kobiety w jednej osobie, niedostosowanej do otaczającej ją rzeczywistości, pogubionej i osamotnionej. Ta samotność wynika przede wszystkim z braku prawidłowych relacji na poziomie matka-dziecko, ale również dziecko-rówieśnicy. Bohaterowie tej książki nie mają imion, mają tylko przypisane role, jakie spełniają w życiu pisarki. Pozbawienie tożsamości, w tym przypadku symboliczne, jest głównym tematem książki, problemem samej autorki, z którym stara się zmierzyć między innymi poprzez unikanie imion najbliższych. Upokarzanie i niezrozumienie stają się czymś oczywistym i naturalnym, a ciągłe porównywania z idealnym kuzynem tylko zwiększają poczucie bycia gorszym. To codzienność dziewczynki, która w życiu dorosłym nie radzi sobie z własnymi emocjami, nie potrafi wykrzesać z siebie nic, poza chłodem i dystansem. Mur, który buduje wokół siebie jest jednocześnie jej więzieniem. Dopiero próba zrozumienia i przebaczenia najbliższym powoduje, że dla własnych dzieci jest gotowa stać się matką, która potrafi przekazać wartości niezbędne do prawidłowego rozwoju. Matką, która uczy godności, choć jej samej tego nie nauczono.

 

Tytułowy Szum to próba rozliczenia się z przeszłością, tą własną, ale i z tą, która trawi rodzinę od wielu lat i dosłownie szumi w każdym kawałku duszy przenoszona z mlekiem matki. Dramat, którego skutki nie zostały przepracowane w przeszłości, przenoszą się na dziecko, kształtując je na matczyne podobieństwo. To z kolei rodzi kolejne dramaty, kolejne problemy. Błędne koło przerwać może jedynie próba przełamania wyobcowania, które stało się drugą naturą kobiety oraz szukanie porozumienia z matką, nawet jeśli miałoby to nastąpić dopiero po jej śmierci.

Kup książkę Szum

Zobacz opinie o książce Szum
Inne książki autora
Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską
Magdalena Tulli0
Okładka ksiązki - Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską

Dwie kobiety rozmawiają.O tym, że może się tak zdarzyć, że jakaś część życia upłynie bez miłości. I o tym, że to nie zniszczy doszczętnie.O relacji z samym...

Skaza
Magdalena Tulli0
Okładka ksiązki - Skaza

Na oczach czytelnika zostaje powołany do życia wielkomiejski plac, po którym krąży tramwaj. W tej minimalistycznej scenerii zawiązuje się historyjka o...

Reklamy