Teraz ją widzisz

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-05-23
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377991749
Liczba stron: 285
Dodał/a recenzje: Ewelina Olszewska

Ocena: 4.57 (7 głosów)

Życie nie oszczędza Marcy. Kiedy miała 15 lat, jej matka, zmagająca się od lat z depresją, popełniła samobójstwo. Kobieta wciąż wierzy, że mogła ją uratować i zmaga się z dużym poczuciem winy. Niestety, ten rodzaj depresji towarzyszył także córce Marcy, Devon, która również targnęła się na swoje życie. Ciała dziewczyny nigdy nie odnaleziono, dlatego poruszona matka żyje w przekonaniu, że pewnego dnia znów zobaczy córkę. Czy będzie miała tyle szczęścia? I czy to faktycznie Devon mignęła jej podczas pobytu w Irlandii?

 

Joy Fielding to prawdziwa specjalistka w budowaniu trudnych relacji rodzinnych i pokazywaniu burzliwych emocji między jej członkami. Przekonałam się o tym już kilka razy i tym razem również mnie nie zawiodła. W niesamowicie emocjonalny i wzruszający sposób udało się jej ukazać miłość łączącą matkę i córkę, niezależnie od wszelkich przeszkód, chorób czy wątpliwości. W „Teraz ją widzisz” sytuacja jest o tyle ciekawa, że zrobiła to na przykładzie dwóch pokoleń. Bieżące wydarzenia przeplatane są retrospekcjami dotyczącymi młodości Marcy i trudności, które ściągało na nią schorzenie matki. Tym bardziej przykro się czyta o tym, że w kolejnym pokoleniu choroba wróciła, znowu uderzając w rodzinę kobiety. Czy mogła coś poradzić? Czy doświadczenia z przeszłości nie powinny sprawić, że tym razem sobie poradzi?

 

Bardzo podobało mi się także, że autorka nieco bardziej skupiła się na objawach depresji dwubiegunowej i przybliżyła jej objawy. Prawdopodobnie dzięki temu łatwiej było mi zrozumieć dramat Marcy i piętrzące się przed nią przeszkody. To dla mnie wartościowa część tej powieści.

 

Kolejnym wielkim plusem okazało się zarysowanie życia pięćdziesięcioletniej kobiety i pokazanie jak to jest, kiedy Twoje życie z dnia na dzień zostaje przewrócone do góry nogami. Autorka posłużyła się popularnym schematem rozpadu związku spowodowanym przez zauroczenie męża młodszą kobietą. Tyle, że tym razem próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy przypadkiem problem nie leżał po stronie Marcy, która skupiając się na problemach z córką, zaczęła odstawiać męża na boczny tor. Być może przeważyło tutaj dominujące w niej poczucie winy, które ciężko było zrozumieć Peterowi- w końcu on nigdy nie znalazł się w takiej sytuacji.

 

Fabuła została oparta na poszukiwaniu Devon w Irlandii. Dziwnym, wiele razy zaskakującym, pościgu matki za córką. Momentami bardzo dziwiło mnie zachowanie Marcy, próbowałam zrozumieć, dlaczego zachowała się tak, a nie inaczej. Jednak w końcu zrozumiałam, że nigdy nie zrozumiem tak dobrze kogoś, nie będąc na jego miejscu. To po prostu niemożliwe. Czasami, choć tylko czasami, można było odczuć napięcie i poczuć się zaskoczonym. Niestety rzadko. Ostatnio, bardzo głośnio zrobiło się o książce Asy Harrison „W cieniu”. Wielu czytelników, słusznie zauważyło, że powieść została źle skategoryzowana, jako thriller, podczas, gdy elementów charakterystycznych dla tego gatunku, jest w niej jak na lekarstwo. Taki sam problem dotyczy tej książki. To naprawdę niezła powieść obyczajowa, jednak do thrillera niezwykle jej daleko. Może nie warto próbować takiej wybuchowej mieszanki?

 

 

Kup książkę Teraz ją widzisz

Zobacz opinie o książce Teraz ją widzisz
Inne książki autora
Szepty i kłamstwa
Joy Fielding0
Okładka ksiązki - Szepty i kłamstwa

Terry Painter, atrakcyjna czterdziestoletnia pielęgniarka wynajmuje młodej kobiecie chatkę na tyłach swojego domu. Alison i Terry szybko się zaprzyjaźniają...

Ulica Szalonej Rzeki
Joy Fielding0
Okładka ksiązki - Ulica Szalonej Rzeki

powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnymromantyczna podróż z obcym mężczyzną zmienia się w koszmarproblem przemocy w rodzinieTrzydziestoletnia Jamie nie...

Reklamy