Trzy mądre małpy

Wydawnictwo: Ateria
Data wydania: 2012-12-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-936283-0-8
Czas trwania:4 godz.45 min
Czyta: Bartłomiej Topa
Dodał/a recenzje: Justyna Rychlik

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Trzy mądre małpy to pamiętnik Łukasza Grassa - polskiego dziennikarza sportowego. Opowiada on o swoim życiu: o dzieciństwie, pracy, kryzysie i wreszcie o swoim antidotum na spadek formy - sporcie. Autor, wypalający się zawodowo dziennikarz, podporządkowujący całe swoje życie pracy, nagle uświadamia sobie, że zmierza w niewłaściwą stronę i zaczyna uprawiać triathlon. Grass zwierza się czytelnikom z tego, jak dzięki aktywności fizycznej uporządkował swoje życie zawodowe i prywatne.

 

Mimo, że nie interesuję się sportem, bardzo lubię jeździć rowerem. Być może to właśnie dlatego tak bardzo wciągnęła mnie opowieść Grassa. Nie jest to książka wyłącznie o sporcie. To opowieść o tym, jak zmienić swoje życie, poświęcając trochę marnowanego w istocie czasu. Autor nie wymądrza się, nie uważa się za specjalistę. Jest pokorny, wyrozumiały, szczery i wzbudza ogromną sympatię. Słuchając jego pamiętnika, czuje się, że naprawdę kocha to, co robi, dzięki czemu jego entuzjazm udziela się również czytelnikom. Przez Grassa po prostu przychodzi ochota na jazdę rowerem. Mimo, że w książce przedstawione są nie tylko pozytywne strony aktywności fizycznej, a Grass lojalnie opowiada również o minusach sportu, to i tak ma się ochotę od razu wyjść z domu i zacząć trenować. Plastyczny język, jakim posługuje się Grass sprawia, że słuchając o jego sportowych zmaganiach niemal czuje się ból w mięśniach, jaki odczuwa się podczas treningu.

 
Ale Trzy mądre małpy nie mówią tylko o sporcie. To książka także o tym, jak ważne jest, aby zachować w życiu równowagę, by robić coś tylko dla siebie i pozwolić sobie na oderwanie się od obowiązków. Grass bez patosu i moralizowania pokazuje, że w czasach pędu za karierą i pieniądzem, w wyścigu szczurów czasem trzeba zwolnić i zastanowić się nad tym, kim się jest. W książce niemal nie występują specjalistyczne określenia. Jest ich naprawdę niewiele, a autor wyjaśnia zawsze ich znaczenie, co znacznie ułatwia odbiór publikacji. Lektor jest również dobrany odpowiednio. Jego łagodny, ciepły i spokojny głos umila słuchanie, nie rozprasza i pozwala skupić się na treści powieści.
 
Podsumowując: książki słucha się bez problemów. Jej język jest prosty i zrozumiały, a treść - ciekawa, wciągająca i niezwykle motywująca do pracy nad sobą. To audiobook, który polecić warto wszystkim - nie tylko tym, którzy poświęcają codziennie sporo czasu na uprawianie sportu. 

Kup książkę Trzy mądre małpy

Zobacz opinie o książce Trzy mądre małpy
Inne książki autora
Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą
Łukasz Grass0
Okładka ksiązki - Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą

Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. "Najlepszy" to historia o niezwykłej...

Reklamy