Okładka książki - Trzy oblicza pożądania

Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2012-10-03
ISBN: 978-83-238-6650-3
Dodał/a recenzje: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

W ostatnich tygodniach na rynku wydawniczym pojawiło się bardzo wiele powieści erotycznych. Są nasycone pikantnym słownictwem i mogą sprawić, że na niejednym czole pojawi się kilka kropel potu. Nie są to jednak, przynajmniej w większości wypadków, książki pornograficzne, wywołujące niechęć czy niesmak czytelników. Skąd jednak taka popularność gatunku? Czy to w autorach nagle narodziła się chęć dzielenia się z czytelnikami najskrytszymi uczuciami i pragnieniami? Czy może chodzi raczej o zaspokojenie głęboko skrywanych potrzeb odbiorców? Czyżby prawdą było, że ludzie kłamią, a gdy mówią, że tak nie jest, oznacza to, że już nawet sami nie zdają sobie sprawy z tego, czym jest prawda? Na to pytanie każdy chyba musi odpowiedzieć samodzielnie.

Anne Kinney jest niczym nie wyróżniającą się z otoczenia młodą mężatką, na co dzień zajmującą się domem. Dom utrzymuje jej ukochany mąż, James, któremu w zupełności odpowiada rola jedynego żywiciela rodziny. Nie widzi on również problemu w tym, że jego wiecznie wtrącająca się matka za wszelką cenę chce się dowiedzieć, kiedy on i synowa obdarzą ją wnukami. To ostatnie, przypuszczalnie, nie przeszkadza mu dlatego, że Evelyn to nie jemu w tym zakresie "wierci dziurę w brzuchu". Całość ataków kierowana jest na Anne, z czym dziewczyna nie potrafi się uporać. Szczególnie, że skrywa przed mężem pewien sekret sprzed lat. Nie najlepsze stosunki z teściową to jedyny problem w życiu Anne. Gdyby nie to, dziewczyna mogłaby się uznać za najszczęśliwszą kobietę pod słońcem. Posiada wspaniałego męża, piękny dom, nie przymiera głodem. Nic, tylko żyć pełnią życia. Dziewczyna stara się jednak poradzić sobie z przeciwnościami losu i pracuje nad poprawą stosunków na linii synowa – teściowa. Tak jest do momentu, gdy w życie Anne i Jamesa wkracza Alex Kennedy, przyjaciel mężczyzny z młodzieńczych lat, który w dodatku… Nie, tego - niestety - nie mogę Wam zdradzić. O tym musicie przeczytać sami.

Trzeba przyznać, że Trzy oblicza pożądania czyta się błyskawicznie. Strony przerzuca się w nieprawdopodobnym wręcz tempie. Niestety, stosunkowo szybko pierwotny zachwyt przekształca się w uznanie tej lektury za dobrą, choć raczej płytką. To powieść wciągająca, gwarantująca sporo przyjemnych chwil podczas lektury, idealna "na chwilę", na rozładowanie piętrzących się w człowieku emocji, na zapomnienie o własnych bolączkach, ale nie pozostająca z czytelnikiem na dłużej.

W przypadku stosunkowo młodego w Polsce nurtu powieści erotycznej nie należy po prostu nastawiać się na cud, na to, że książki należące do niego okażą się wielką literaturą. Warto od razu uświadomić sobie, nomen omen, nagą prawdę i uczciwie przyznać przed sobą i otoczeniem, z jakich pobudek po te powieści się sięga. Sama Trzy oblicza pożądania mam już za sobą i nie żałuję. Wiem, że to dobra proza erotyczna, lepsza niż wiele innych, czasem nawet o wiele bardziej głośnych, powieści. Wiem również, że autorka próbowała pokazać, jak pod wpływem różnorakich emocji człowiek się zmienia. Jak niewiele trzeba, by stać się kimś zupełnie innym. Hart pragnęła pokazać, że ludzie nigdy nie są tak naprawdę do końca szczęśliwi. Że zawsze istnieje coś, co sprawiłoby, że mogliby być szczęśliwi jeszcze bardziej.

Czy udało jej się to w pełni? I tak, i nie. Najprawdopodobniej Megan Hart powinna była zakończyć swą powieść rozdział, może - dwa rozdziały wcześniej. Napisała jednak o kilka zdań za dużo, pokazała czytelnikom coś, czego większość z nich chyba wcale zobaczyć nie chciała. A może taki był jej plan? Może rzeczywiście pragnęła czytelnika zszokować, pokazać, że powieść opiera się tylko i wyłącznie na pożądaniu? Warto się o tym przekonać podczas lektury. Jedno jest też pewne: z pewnością pikanterii w tej książce nie zabraknie.

Kup książkę Trzy oblicza pożądania

Zobacz opinie o książce Trzy oblicza pożądania
Nieczysta
Megan Hart0
Okładka ksiązki - Nieczysta

Słodycz znajdziesz w ekskluzywnej cukierni. Rozkosz przyniesie ci tylko to, co nieznane. Elle ma w sobie wiele emocji, ale przez ostatnie lata budowała...

Naga
Megan Hart0
Okładka ksiązki - Naga

Ona potrzebuje pieniędzy na czynsz, on potrzebuje mieszkania. Jasny układ, przecież nie są sobą zainteresowani. To nic, że Alex Kennedy jest wysoki, ciemnowłosy...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński