W krainie bia造ch ob這k闚

Data wydania: 2012-09-19
Kategoria: Literatura pi瘯na
Doda/a recenzje: karola27

Ocena: 5 (12 g這s闚)

Co niektórzy mog nie pami皻a, ale przy okazji recenzowania innej ksi捫ki autorstwa Sarah Lark "Z這to Maorysów" napisa豉m, 瞠 dopiero niedawno odkry豉m twórczo嗆 Pani Lark. Postanowi豉m szybciutko nadrobi zaleg這軼i, czego dowodem jest ta oto recenzja.

Z czym kojarzy nam si s這wo "kraina". Z czym tajemniczym i jeszcze nie odkrytym. Tak tajemniczo嗆 skrywa w sobie Kraina Bia造ch Ob這ków oraz jej mieszka鎍y. Ale tak naprawd ten zak徠ek nosi zupe軟ie inn nazw:

" Gerald pokr璚i g這w.

- Nie, to raczej niezwyk貫, 瞠 pasa瞠rom ukaza si taki widok. I z pewno軼i to dobry znak...- U鄉iechn掖 si, wyra幡ie zadowolony, 瞠 znowu widzi swój kraj. - Pono taki sam widok ukaza si podró積ikom w kanu, którym pierwsi ludzie przyp造n瘭i z Polinezji na Now Zelandi. St康 te pochodzi maoryska nazwa Nowej Zelandii - Aotearoa, Kraina Bia造ch Ob這ków." ( cyt. s. 104)

Nowa Zelandia, to w豉郾ie w tym kierunku zmierza "Dublin". W鈔ód innych pasa瞠rów znajduj帷ych si na statku, na szczególn uwag zas逝篡造 dwie kobiety, które p造n w celu spe軟ienia swojej osobistej misji, któr jest zam捫pój軼ie. Obie pi瘯ne, ale 陰czy je jeszcze co. Obie nic nie wiedz o swoich przysz造ch m篹ach. Wi璚, dlaczego zdecydowa造 si na taki krok. Helen pragnie szcz窷cia oraz mi這軼i u boku kochaj帷ego m篹czyzny, a przede wszystkim spokoju. Rodzina to dla niej priorytet. Je郵i chodzi o Gwyneir, jest przeciwie雟twem Helen. Po 郵ubie liczy na szalone i zwariowane 篡cie, które ma nadziej zapewni jej przysz造 m捫.

D逝膨ca si podró sprawia, 瞠 kobiety zaprzyja幡iaj si. Po dop造ni璚iu do celu postanawiaj w dalszym ci庵u utrzymywa ze sob kontakt. Tylko jakie by這 ich zdziwienie, gdy w ko鎍u mog造 zobaczy w jakich warunkach i z kim przysz這 im 篡, a przecie wi您a造 z wypraw olbrzymie nadzieje. Szczególnie Helen.

Listy, które otrzymywa豉 od przysz貫go m篹a zrobi造 na niej olbrzymie wra瞠nie. Sposób w jaki zosta造 napisane sprawi, 瞠 jej serce bi這 mocniej gdy je czyta豉. Niestety Howard okaza si w豉軼icielem podupadaj帷ej farmy, bez jakichkolwiek manier d瞠ntelmena. I w tym momencie warto zada sobie pytanie: kto by w takim razie prawdziwym autorem listów!! Natomiast 郵ubny Lady Gwyneiry móg poszczyci si ogromnym maj徠kiem, ale o przygodach u jego boku  mog豉 zapomnie.

Kobiety poczu造 olbrzymi zawód, ale nie by這 ju odwrotu z zaistnia貫j sytuacji. Mimo trudnych chwil wspiera造 si nawzajem. Z biegiem czasu na 鈍iat przysz造 ich dzieci. Trzeba wspomnie, 瞠 Helen z zawodu jest guwernantk i w trakcie podró篡 mia豉 pod opiek szóstk dziewczynek z sieroci鎍a, wi璚 ma ju do鈍iadczenie je郵i chodzi o wychowywanie najm這dszych.

Wg喚biaj帷 si w tre嗆 ksi捫ki czytelnik ma mo磧iwo嗆 zapozna si z dalszym 篡ciem doros造ch ju kobiet jak i podopiecznych Helen, które musia造 osi庵n望 poziom doros這軼i w znacznie szybszym tempie.

Co mi si wydaje, 瞠 Sarah Lark stanie si jedn z moich ulubionych pisarek. A co tam, ju j jest. Aby si o tym przekona wystarczy造 przeczytane przez mnie jej dwie ksi捫ki. Kolejna czeka w kolejce.

"W krainie bia造ch ob這ków" poleci豉 mi kole瘸nka mojej siostry. Jak to ona stwierdzi豉: nie mo積a si od ksi捫ki oderwa i strasznie wci庵a. Nie sposób si z tym nie zgodzi, tym bardziej gdy mog豉m odczu to na w豉snej skórze.

Niech nikogo nie zrazi jej grubo嗆, bo w豉郾ie liczba stron jest jedn z zalet tej powie軼i. Dlaczego? Mo積a d逝瞠j rozkoszowa si przyjemno軼i czytania.

Sarah Lark stworzy豉 co pi瘯nego, wype軟ionego po brzegi emocjami. Wszystkie elementy sk豉dowe tworz jedn wspóln ca這嗆, obok której 瘸den mi這郾ik dobrej literatury nie powinien przej嗆 oboj皻nie.

Jednym z takich elementów s jej bohaterowie, a raczej bohaterki. Pisarka w du瞠j mierze skupi豉 swoj uwag na przedstawieniu kobiet. Ale zrobi豉 to w takiej formie, aby czytelnik móg zajrze w ich dusze. Co czuj w danej chwili, jakie maj podej軼ie do 篡cia, w którym przysz這 im funkcjonowa. Helen i Gwyneira. Ich losy wzajemnie si uzupe軟iaj. Ka盥a z nich znajdzie swoich zwolenników jak i przeciwników. Dla jednych Helen mo瞠 wydawa si troszk naiwn. Gwyneira za rozkapryszon m這d dam, której niczego nie brakowa這. Podró do Nowej Zelandii okaza豉 si dla nich lekcj 篡cia. Obie postanowi造 zawalczy o godno嗆 dla siebie i swoich dzieci.

Je郵i chodzi o m瘰k cz窷, to i w tej grupie bohaterów odnajdziemy ciekawe osobowo軼i. Mo瞠 nie zawsze o pozytywnym wyd德i瘯u jak w przypadku naszych bohaterek, ale powoduje to, 瞠 ksi捫ka staje si bardziej "charakterna" w swoim wyd德i瘯u.

Akcja z rozdzia逝 na rozdzia nabiera tempa. Nawet na moment nie zwalnia. Gówn tego zas逝g jest j瞛yk jaki zosta u篡ty do jej nakre郵enia. Autorka pisze lekko, ka盥e s這wo zosta這 przemy郵ane. Bardziej spostrzegawczy czytelnik wychwyci kilka literówek, ale nie wi闓y za to Pani Link. Przecie ka盥a ksi捫ka przed wydaniem przechodzi korekt.

"W Krainie Bia造ch Ob這ków" to obowi您kowa pozycja dla fanów sag rodzinnych, ale nie tylko...Ja zosta豉m oczarowana i jestem pewna, 瞠 ka盥y kto zdecyduje si na lektur ksi捫ki odp造nie w nico嗆, a raczej odb璠zie cudown podró po zak徠kach Nowej Zelandii w towarzystwie Helen i Lady Gwyneiry.

Kup ksi捫k W krainie bia造ch ob這k闚

Zobacz opinie o ksi捫ce W krainie bia造ch ob這k闚
Inne ksi捫ki autora
Pie填 Maorys闚
Sarah Lark0
Ok豉dka ksi您ki - Pie填 Maorys闚

Tom drugi sagi nowozelandzkiej. Nowa Zelandia, rok 1893. William Martyn jest lepiej wykszta販ony i ma wi璚ej og豉dy ni wi瘯szo嗆 ludzi, kt鏎zy trafili...

Saga nowozelandzka. Tom. 46.Wyj軼ie awaryjne
Sarah Lark0
Ok豉dka ksi您ki - Saga nowozelandzka. Tom. 46.Wyj軼ie awaryjne

Barwna saga rodzinna rozgrywaj帷a si na tle malowniczych krajobraz闚 Nowej Zelandii Londyn, 1852 rok. Dwie m這de kobiety opuszczaj na zawsze Angli i...