Wakacje Rachel

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2011-11-13
Dodał/a recenzje: Klaudia Pietrucha

„Wakacje Rachel” to pierwsza książka Marian Kayes, którą przeczytałam, ale zdecydowanie nie jest ostatnią. Jest ona autorką takich powieści obyczajowych jak „ Czarujący mężczyzna” czy „Arbuz”. Z radością dowiedziałam się, że autorka kontynuuje historię sióstr Walsch z „Wakacji Rachel” w innych swoich powieściach.

Akcja książki jest podzielona na dwie części, pierwsza opowiada o teraźniejszości Rachel i pobycie w Klasztorze, druga opowiada o jej przeszłości, braniu narkotyków i o trybie życia jaki prowadziła. A więc akcja umiejscowiona jest w Nowym Yorku oraz w Irlandii.

Jest to powieść obyczajowa, jak dla mnie jest to historia uniwersalna dobra dla kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Główną bohaterką jest 27letnia Rachel, mieszkanka nowego Yorku, która pogubiła się w swoim życiu i na skutek swoich słabości do używek trafia do ośrodka dla osób uzależnionych – Klasztoru w rodzinnej Irlandii. Kobieta od samego początku wypiera się swojego nałogu i uważa, że nie ma problemu z narkotykami. Mimo wszystko w Klasztorze poznaje wielu przyjaciół i odkrywa druzgocącą prawdę o sobie. Nie będę streszczać fabuły książki, gdyż czytelnik sam powinien przekonać się jak dalej potoczyły się losy Rachel.

Postać głównej bohaterki jest według mnie bardzo realistycznie i ciekawie przedstawiona. Jej wewnętrzne rozterki, system wyparcia nałogu, życie w kłamstwie i powolne dochodzenie do prawdy to interesujące przeżycie dla czytelnika. Moim zdaniem bohaterka została wykreowana w sposób ciekawy, a jej wewnętrzna przemiana jest przedstawiona w prawdopodobny, powolny sposób – tak jak naprawdę jest z osobami uzależnionymi.

Najbardziej interesującym mnie wątkiem był sam fakt pobytu Rachel na odwyku. Interesujące jest to jakie panowały tam zasady, jak bardzo kobieta zdziwiła się, że nie jest to jednak luksusowe SPA oraz to jak wygląda terapia osób uzależnionych w takich ośrodkach czy spotkania Anonimowych Narkomanów. Moje zaciekawienie wzbudzało czy system terapeutyczny będzie przedstawiony w wiarygodny sposób i na szczęście autorka mnie nie zawiodła.

Oprócz głównej bohaterki w książce występuje również wiele innych postaci, na które zwróciłam uwagę np. przyjaciółka Brigit, terapeutka Josephine czy siostry Walsch. Autorka bardzo dobrze wykreowała drugoplanowe postacie i to również jest duży plus tej powieści.

Książka jest bardzo dobra, akcja w pewnych momentach dzieje się powoli, w innych przyspiesza i jest to według mnie zabieg celowy. Oprócz tego cechuje ją coś co rzadko można spotkać w powieściach na temat uzależnień – czyli humor i trochę lżejsze podejście do sprawy, chociaż nadal skłaniające do refleksji . Po lekturze każdy z nas mógłby zadać sobie pytanie „Jak ja radzę sobie z trudnościami w moim życiu?” Można dojść również do przekonania, że nigdy nie jest za późno, aby wyjść z nałogu i zacząć żyć normalnie. Nawet po jednej czy kilku porażkach można zawrócić. Jest to powieść godna polecenia każdemu, bez wyjątku, bo przecież każdy z nas popełnia błędy i warto uświadomić sobie, że dla każdego jest nadzieja.

Kup książkę Wakacje Rachel

Zobacz opinie o książce Wakacje Rachel
Anioły
Marian Keyes0
Okładka ksiązki - Anioły

Marian Keyes, światowej sławy pisarka, autorka bestsellerów Lucy Sullivan wychodzi za mąż oraz Wakacje Rachel przedstawia swoją najzabawniejszą i najbardziej...

Czarujący mężczyzna
Marian Keyes0
Okładka ksiązki - Czarujący mężczyzna

Kiedy okazuje się, że stanowiący najlepszą partię irlandzki polityk, Paddy de Courcy, postanowił zawiesić stan kawalerski i wreszcie się ustatkować, media...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa