Okładka książki - Widmo grzechu

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2016-11-08
ISBN: 978-83-65351-20-3
Dodał/a recenzje: Joanna Żelazny

Porywająca, wciągająca, zabawna i rozpalająca wyobraźnię. To jedynie część określeń, na jakie zasługuje Widmo grzechu Anny Szafrańskiej.

Nela Augustyniak, perfekcyjna siedemnastolatka, uczęszczająca do elitarnej szkoły we Wrocławiu. Kochająca siostra i córka, oddana przyjaciółka, pilna uczennica, gwiazda szkolnego kółka teatralnego i przewodnicząca samorządu szkolnego. Olga Chmielowska - rudowłosy huragan emocji. Najlepsza przyjaciółka Neli, otwarta i towarzyska, skora do pomocy nawet przy najtrudniejszych zadaniach. Podpora, pomagająca zachować równowagę w trudnych chwilach. Marcel Głowacki, przystojny kapitan drużyny koszykarskiej, wzorowy uczeń, pasjonat chemii z jedną z najwyższych średnich w szkole i oddany… przyjaciel. Kraszewski… Pozbawiony imienia, typowy bad boy. Wysoki, umięśniony przystojniak z burzą ciemnych włosów i niemal czarnymi, wręcz hipnotyzującymi oczami, o nienawistnym, lodowatym spojrzeniu. Co wspólnego mają ze sobą te cztery zupełnie odmienne osoby? Szkołę, historię, przyjaźń, nienawiść i miłość. Jednak nie wszystko okaże się tak oczywiste, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka. Tajemnicza przeszłość, niechęć i sekrety, które burzą idealne relacje rodzinne. Zaufanie, które po tylu latach okazuje się jedynie złudą. Dramat, rozgrywający się za kulisami oraz pozornie czarny charakter, który ma też swoje jasne strony. Czyli mieszanka wybuchowa, jaką funduje czytelnikom Anna Szafrańska.

Pomimo zbytku bogactwa i szczęścia, którymi obdarzona jest rodzina Augustyniaków, czytelnik już od pierwszych stron przyzwyczaja się do przepychu, przywiązując się równocześnie do bohaterów powieści. Sielankowe życie najbogatszych rodzin w Polsce opisane jest niczym w bajce, a opowieść tę czyta się jednym tchem. Bohaterowie wywołują skrajne emocje. Anna Szafrańska wiernie odzwierciedla doskonale nam znane realia, osadzając jednak akcję swej powieści w nieco bardziej zamożnym środowisku.

Widmo grzechu to powieść napisana prostym, zrozumiałym językiem. Jedynym wyjątkiem jest dosyć poważny, nieco patetyczny ton niektórych rozmów pomiędzy nastolatkami. Być może tak wygląda codzienne życie bogatszych uczniów elitarnych szkół? Większość jednak dialogów wypada naprawdę dobrze, a autorka język wypowiedzi dostosowuje do osobowości czy wieku bohaterów..

Widmo grzechu czyta się błyskawicznie, a lektura budzi wiele emocji. Radość, śmiech, łzy, zazdrość i wściekłość - to tylko niektóre z nich. Anna Szafrańska wciąga czytelnika w świat swoich bohaterów i skłania go do przemyśleń. Także dzięki temu warto po jej powieść sięgnąć.

Kup książkę Widmo grzechu

Opinie o książce - Widmo grzechu

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2017-08-09, Ocena: 1, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2017,

Nel Augustyniak to wzorowa uczennica elitarnego liceum, gwiazda szkolnego kółka teatralnego i przewodnicząca szkolnego samorządu. To również kochająca córka, siostra i przyjaciółka. W tak poukładane, idealne życie wkrada się totalny chaos, gdy poznaje zbuntowanego, tajemniczego Gilberta Kraszewskiego. Chłopak kompletnie nie pasuje do świata Nel. Dzieli ich niemal wszystko, jednak zakochują się w sobie. Rodzice zabraniają dziewczynie spotykać się z chłopakiem. Przypomina mi to współczesną wersję historii Romea i Julii. Poza tym pojawia się pewna tajemnica, której nikt nie chce wyjawić dziewczynie. Czy to uczucie przetrwa? Co wygra - serce czy rozum?

Miłość rządzi się swoimi prawami. Nieważne jak bardzo staramy się zdusić ją w zalążku, uciszyć, nie dopuścić do głosu, i tak znajdzie siłę, by pokazać, że maleńkie ziarenko jest w stanie wypuścić mocne pędy. Bałam się, co się stanie, gdy te kwiaty zakwitną.

Grzeczna dziewczyna i zły chłopak - niby schematycznie, ale Anna Szafrańska w interesujący i inny sposób niż dotychczas znane mi przedstawiła tę historię. Autorka w sugestywny sposób nakreśliła relacje pomiędzy bohaterami, ich problemy, pragnienia, a przy tym uniknęła nadmiernie przesłodzonych scen, co jest wielkim atutem książki. Postacie zdecydowanie nie są przewidywalni. Cechuje ich różnorodność i indywidualizm. Są dopracowani, wydają się prawdziwi, z krwi i kości, mają zarówno wady, jak i zalety. Choć Kraszewski wcale idealny nie był, podbił moje serce. Uwielbiam takich bohaterów.

W jego oczach zobaczyłam paletę emocji. Ilekroć widziałam jego oczy, zawsze były puste, dzisiaj nawet odrobinę mniej mroczne, a teraz... Zaciekawienie. Zainteresowanie. Aprobata. I... pożądanie. tego byłam bardziej niż pewna...

Moją sympatię zdobyła również przyjaciółka Nel, Olga, która swoją osobą skutecznie wprawiała mnie w dobry nastrój. Anna Szafrańska stawia swoich bohaterów przed wieloma wyzwaniami, dzięki którym będą się zmieniać, dojrzewać, uczyć podejmować trudne życiowe decyzje. Na wiele rzeczy spojrzą z innej perspektywy. To samo dzieje się i z samym czytelnikiem. I my czytając wyciągamy pewne wnioski, zmieniamy decyzje. Ale najciekawsze dla mnie było to, że niby już jakąś tam wizję każdego z bohaterów zdążyłam sobie w głowie stworzyć, a autorka w jednym momencie potrafiła zupełnie wywrócić moje dotychczasowe myślenie o nich, dając im cechy, jakich bym się nie spodziewała.

Uważnie obserwował każdy centymetr mojego ciała, jakby chciał, żeby wyrył mu się w pamięci.

Nic w tej książce nie jest naciągnięte, wyidealizowane czy przerysowane. Dialogi są błyskotliwe, cięte, naturalne, co sprawiało, że przyjemnie się to wszystko czytało. Na uwagę zasługuje również styl, jakim została napisana książka. Jest bardzo lekki, przyjemny. Język, jakim posługują się nastolatkowie jest wiarygodny. Nie brak zaskakujących zwrotów akcji, które przysparzają o szybsze bicie serca. Z ogromną niecierpliwością przewraca się kolejne kartki, chcąc wiedzieć co będzie dalej. Zakończenie zaś daje duże pole manewru, więc już teraz biorę się za drugą część.

Widmo grzechu to powieść o więzach rodzinnych, prawdziwej przyjaźni, wchodzeniu w dorosłość oraz pierwszej miłości pełnej wzajemnej fascynacji i tajemnic, która rozgrzeje niejedno serce. To historia, która może mieć swoje odzwierciedlenie w realnym życiu, która zarówno bawi, jak i wzrusza. Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - agnieszka1976
agnieszka1976
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka doskonale trzyma w napięciu, czyta się bardzo szybko. Polecam jest doskonała do przeczytania w wolnej chwili.
Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2017-01-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Witajcie w idealnym świecie Neli Augustyniak. Tak idealnym, że na początku nieco mnie to irytowało. Świetna rodzina, w dodatku zamożna, szkolna prymuska grająca w przedstawieniach i udzielająca się w wolontariacie, oddana przyjaciółka, przewodnicząca szkoły. A sama szkoła... Jak z amerykańskiego serialu o nastolatkach. Która z nas nie chciałaby żyć w tak perfekcyjnie stworzonym świecie dla nastolatków przeżywających swoje pierwsze zauroczenia? Szczerze? Po tej książce znów mogłabym wrócić do szkolnej ławki byleby spotkać takiego Kraszewskiego. No właśnie. Kraszewski. Gdy tylko się pojawia, świat Neli przestaje być już tak idealny. Praktycznie życie naszej głównej bohaterki nabiera ciekawych kolorów, gdy dziewczyna powoli zakochuje się w chłopaku który nie do końca pasuje do jej otoczenia. Jest zbuntowany. Jego wypowiedzi nie są przyjemne, a pewny siebie uśmieszek nie schodzi mu z ust. Bardzo tajemniczy i bardzo...atrakcyjny. Uwielbiam takich męskich bohaterów. Uwielbiam, gdy główni bohaterowie, żeby dobrze się poznać muszą z początku trochę się dotrzeć. Towarzyszy przy tym tyle emocji, od tych wrogich po tych przyjemnych, przy których czytelnikowi uśmiech towarzyszy przy każdej dyskusji głównych bohaterów. Ale to dopiero początek. Wraz z zauroczeniem pojawia się tajemnica, którą wszyscy pilnie strzegą przed Nelą. Tajemnica, która trochę mnie denerwowała. Na miejscu Neli starałabym się bardziej dowiedzieć co i jak, ale możliwe że przy tylu emocjach które towarzyszą dziewczynie podczas tego wszystkiego co zaczęło się dziać w jej życiu, najzwyczajniej na świecie ją to przytłumiło. A tak końcówka! Porażająca! Czytałam jednym tchem, żeby w jak najszybszym czasie dowiedzieć jak najwięcej z tego co się wydarzyło. Wielka szkoda, że tak szybko czyta się tą książkę. Rzadko sięgam po książki z sławetnego typu ,,new adult" , ale na tą czekałam z wielką przyjemnością i nadzieją na coś dobrego. I nie zawiodłam się. Bardzo udany debiut autorki. I liczę na więcej tak emocjonujących perełek z jej strony i kolejną część o panu Kraszewskim rzecz jasna, wiele jeszcze przed nami, nie mogę się doczekać ;) Polecam!!! http://zatopionawslowach.blogspot.com/2017/01/czy-to-miosc-czy-widmo-grzechu.html
Avatar użytkownika - justyna929
justyna929
Przeczytane:2016-12-16, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 ksiąkżki 2016, Mam,
Chyba najlepszy polski debiut z kategorii romansu. http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/12/debiutancka-powiesc-anny-szafranskiej.html
Grzech pierworodny
Anna Szafrańska0
Okładka ksiązki - Grzech pierworodny

Miłość pełna pasji i namiętności. Przyjaźń, która przetrwa wszystko. Dwa zwaśnione rody, które niegdyś żyły w zgodzie. Miłość. Honor. Lojalność. Tajemnica...

Dziewczyna ze złotej klatki
Anna Szafrańska0
Okładka ksiązki - Dziewczyna ze złotej klatki

Obrzydliwie bogaci rodzice, luksusowa rezydencja, służba i ochrona, ekskluzywna prywatna szkoła. Osiemnastoletnia Amelia Raczyńska może mieć wszystko,...