Woda dla słoni

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7510-732-6
Liczba stron: 404
Dodał/a recenzje: Kasiek

Ocena: 5.06 (16 głosów)

Cyrk. Magiczne widowisko, skrzące się cekinami i urzekające iluzją. Kto z nas w dzieciństwie nie był zafascynowany wielkim namiotem i nie chodził, odurzony zapachem waty cukrowej i popcornu?

 
Jacob Jankowski, syn polskich emigrantów w samym środku egzaminów końcowych na weterynarii dowiaduje się, że jego rodzice mieli wypadek. Zginęli, a on pozostał bez dachu nad głową, bowiem bank na poczet długów zajął dom i praktykę weterynaryjną ojca. Chłopak został "wysadzony z siodła". Nie ma nic. Nie ma dokąd pójść. Przypadkiem wskakuje do pociągu, który podróżują cyrkowcy. Udaje mu się tam znaleźć tam pracę - w końcu jest weterynarzem, choć bez dyplomu. W cyrku poznaje również miłość swojego życia…
 
Historię Jacoba i Marleny poznajemy z opowieści samego Jacoba, który ma już ponad 90 lat. Mieszka w domu starców, bowiem żadne z jego dzieci nie ma dla niego miejsca ani siły, by się nim opiekować. Z jednej strony mężczyzna to rozumie. Z drugiej - jest mu przykro. Tęskni za żoną, tęskni za młodością, za okresem, gdy jako młody chłopak sądził, że świat  stoi przed nim otworem. Wspomina świat cyrku - świat brutalny, pełen bezwzględności i okrucieństwa. Świat sztywnej hierarchii, której trzeba się nauczyć i którą należy zaakceptować. 
 
Autorka nie epatuje przesadnie brutalnymi opisami, raczej sygnalizuje problemy. Problemy takie, jak bezwzględność niektórych cyrkowców i dramatyczny los pozostających na usługach cyrku zwierząt. 
 
Czy powieść zachwyca? Cóż - z pewnością wciąga, skłania do dalszej lektury. Budzi zainteresowanie. Autorka opowiada również o problemach ważkich, snuje historię miłości. Z pewnością lektura to bardziej głęboka, niż nakręcony na jej podstawie film. Z pewnością jednak nie jest to literacki fenomen, nie jest to - wbrew wielu zapowiedziom - lektura, która zmieni życie czytelnika. 

 

Kup książkę Woda dla słoni

Zobacz opinie o książce Woda dla słoni
Inne książki autora
U brzegu
Sara Gruen0
Okładka ksiązki - U brzegu

Porywająca i wzruszająca zarazem opowieść o moralnym i erotycznym przebudzeniu młodej kobiety z wyższych sfer pod wpływem przeżyć związanych ze spustoszeniami...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy