Okładka książki - Zezia i Giler

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2012-11-07
ISBN: 9788376420899
Dodał/a recenzje: Anna Grzyb

Agnieszkę Chylińską większość Polaków poznała za sprawą zespołu O.N.A. Pewnie do dziś kojarzy się ją z muzyką rockową, ostrą, jako zbuntowana dziewczyna, która bardzo często szybciej mówi niż myśli, przez co zdarzają jej się wpadki i wyrywają wulgaryzmy. Cóż, przez ostatnie lata piosenkarka mocno się zmieniła. Dziś jej image jest bardziej kobiecy, Chylińska została matką, złagodniała. Jej książka pasuje zdecydowanie bardziej do nowego wizerunku artystki, choć to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów Chylińskiej.

Zezia i Giler to książka niezwykła, skierowana do młodego czytelnika, a jednocześnie napisana tak, by i dorosły nie nudził się przy jej lekturze i z przyjemnością przeczytał całość. Jak na lekturę reagują dzieci? Cóż, moja dwuletnia córka, Zuzia, najbardziej zainteresowała się tatuażami z bohaterami książki, które są dodatkiem do publikacji i ciekawym sposobem promocji. Pięcioletni Miś zastanawiał się, dlaczego chłopiec ma na imię Giler, a nie jakoś po polsku! Na szczęście jego ciekawość szybciutko została zaspokojona przez autorkę na kolejnych stronach książeczki. Najbardziej samą lekturą zainteresowana była 11-letnia Groszek. I, oczywiście, ja. Często wspólnie się śmiałyśmy, choć znaleźć można w tej książce również momenty wzruszające i smutne. Autorka wiele rzeczy pozostawia niedopowiedzianych, co jedynie dodaje uroku całej historii.

Zezia i Giler to książka zabawna, napisana przystępnym językiem. Autorka jawi się jako osoba bacznie obserwująca otaczający ją świat i potrafiąca go opisać w sposób interesujący. Za sprawą książki osoby dorosłe mogą łatwo się przekonać, jak świetnymi obserwatorami są dzieci, które czasem wiedzą więcej na temat naszych relacji w domu, niż sami jesteśmy w stanie zrozumieć. Agnieszka Chylińska lekko i bez narzucającego się dydaktyzmu pokazuje, że nie wszyscy są tacy sami, uczy tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Po zakończeniu lektury wprost chce się sięgnąć po jej kontynuację, która - być może - powstanie.

Recenzja pochodzi z blogu asymaka.blog.interia.pl

Kup książkę Zezia i Giler

Opinie o książce - Zezia i Giler

Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2013-05-06, Ocena: 2, Przeczytałam, Przeczytane w 2013,
Szału nie ma. Nie powala, nie zachwyca, nie śmieszy.
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2014-10-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2014 r.,
Zezia, a tak naprawdę Zuzia Zezik, ma 8 lat i zaczęła nosić okulary. Gdy brat zobaczył ją w szkiełkach po raz pierwszy, powiedział: "Zezia" i tak już zostało. Z kolei 5-letni Czarek ma kłopoty z chustką do nosa i katarem, dlatego został nazwany Gilerem. Pierwsze rozdziały przedstawiają całą rodzinę, kotkę Idźstąd, sąsiadów, koleżankę Zezi. To opisy. I są one oczywiste, gdy kogoś lepiej chcemy przedstawić. Jednak na tym się nie skończyło... Wszystkie rozdziały to opisy! A jak wiadomo opis jako forma wypowiedzi jest statyczny. To właśnie przede wszystkim spowodowało, że w tej książce dla dzieci brak typowej, dynamicznej akcji! A szkoda, wielka szkoda...! Przyznam szczerze, że się trochę nudziłam właśnie z powodu źle dobranej formy wypowiedzi i braku fabuły, braku akcji. Nie wiem, jak odbierają tę książkę dzieci. Ja jestem zawiedziona. A może nie powinnam być, skoro na tylnej okładce opinie znanych celebrytów zachwalają książkę pod niebiosa? Co mnie jeszcze raziło? Zapis... czasami tylko jeden akapit był na stronie, choć czcionka i interlinia odpowiednie dla dziecka. Kompletny brak dialogów, od czasu do czasu tylko w cudzysłowach pojawiały się przytoczone wypowiedzi z różnych sytuacji. Narracja niby 3-osobowa, choć świat przedstawiany jest z punktu widzenia 8-latki. Składnia momentami też kulała. Trochę jakby stylizowana na dziecięcą. A z drugiej strony zdania były... zbyt wielokrotnie złożone, a nawet źle rozpoczynane (No więc...). Niezbyt bogate słownictwo autorki, wiele powtórzeń, a Zezia Zezię Zezią poganiała... Dziwne zakończenie, a właściwie jego brak. Po prostu skończył się kolejny rozdział i skończyła się książka. Tak mogło by się stać po każdym rozdziale. Nic by się nie straciło. A co mi się podobało? Na pierwszym miejscu ilustracje Marka Bogumiła. Czarno-białe, klasyczne w linii, bez udziwnień i dobrze dopasowane do treści. Nazwy własne bohaterów: Babcia Jasnowłosa, Babcia Ciemnowłosa, Wujek Rolnik, Pani Artystka, Straszny Pan, Czarna Pani, Pan Trampek, Pani Tyka, Pani Modelka. Poczucie humoru autorki, choć był ono bardzo przytłoczone formą wypowiedzi i tyko z rzadka się przebijało. Niektóre pomysły bohaterki na zabawy, bo każde zadanie dało się zamienić w zabawę. I tak czyszczenie sztućców to walka rycerzy z rozbójnikami w obronie księżniczek i ich córek, zaś obieranie ziemniaków to zabawa w fryzjera w koszarach. Co mnie zaskoczyło? Na mikołajki dzieci ustawiają buty na parapecie (u mnie koło łóżka). I to, że 8-latka obiera wielka gar ziemniaków na obiad i myje kaloryfery szczotką na druciku! Na podstawie opisów Zezi dałabym bohaterce co najmniej 10 lat, tak więc i postacie nie są do końca dobrze stworzone. Zezia i Giler według mnie to spostrzeżenia małej dziewczynki zamknięte w opisach poświęconych różnym tematom (Łikend, Nocne Łałaki, Święta, Wakacje itd.). Rozdziały ułożone zostały tematycznie w dowolnej kolejności, tak więc jakiegoś planu, konstrukcji w powieści brak, pomysłu na książkę tak naprawdę też. Czytajcie na własną odpowiedzialność. Wiele czasu Wam to nie zajmie. Ja do tej pory nie wiem, jaki był zamysł Agnieszki Chylińskiej na tę powieść, co piosenkarka chciała w niej przekazać...
Avatar użytkownika - selene21
selene21
Przeczytane:2014-06-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2014,
Sięgnęłam po książkę w naszej bibliotece skuszona i tytułem i autorką. Perypetie rodzinne Zezików z perspektywy ośmioletniej Zezi-Zuzi. Historie codziennych spraw ciekawych dla dzieci, napisane z myślą o nich i językiem przystępnym również dla nich. Nasze dzieci z utęsknieniem czekały na dalsze rozdziały na dobranoc. Nikt, by się nie spodziewał takiej wyobraźni, fantazji i języka dawnej, "ostrej i kontrowersyjnej" wokalistki "O.N.A". Polecam tą zabawną książkę!
Avatar użytkownika - amalka
amalka
Przeczytane:2013-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Świat opisywany oczami dziecka. Dowcipnie i mądrze. Z przyjemnością czytam tę książkę mojemu dziecku. Nie sposób się nie zaśmiać, gdy czyta się o Cioci Zagranicy, kotce Idźstąd itd. Na plus również - ilustracje.
Avatar użytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2013-03-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
W ostatecznej ocenie daję książce czwórkę. Pomimo wszystkich edukacyjnych treści, nie przemówiła do mnie na tyle, żeby dać jej wyższą notę.więcej na: http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/03/zezia-i-giler-agnieszka-chylinska.html
Avatar użytkownika - mosiek
mosiek
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
To świetna książka! Współczesny świat, bez latających dywanów i mówiących kotków. Bardzo pozytywna lektura na zimowy wieczór. Czytając, w głowie mając głos Agnieszki Chylińskiej, którą bardzo lubię, więc przyjemność z "Zezi i Gilera" miałam podwójną. Odjęłam jeden punkt dlatego, że szybko się skończyła, a ja chciałam czytać dalej i dalej. :) Na ostatniej stronie widnieje napis "Koniec?", co daje nadzieje, na kontynuację losów rodzeństwa.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Dawno nie przeczytałam tak dobrek książki dla... dla nas!!! Czytałam ją dzieciakom, ale sama nieżle się przy niej ubawiłam... Rewelacyjne ujęcie tematów codziennych-niecodziennych. Jakbym czytała książkę o sobie... ale w różnych wymiarach... raz jestem Zezią, raz Mamą Zezi... polecam nie tylko dzieciom, ale dorosłym przede wszystkim:):):)
Avatar użytkownika - Ammala
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 4, Przeczytałam, I kwartał 2013,
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2012-12-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, podstawówka,
Zezia i wszystkie problemy świata
Agnieszka Chylińska0
Okładka ksiązki - Zezia i wszystkie problemy świata

Zezia czuje, że spadają jej na głowę wszystkie problemy świata, ale wierzy, że wszystko dobrze się skończy. Trudno być jednocześnie gwiazdą sportu, szkolną...

Esy-Floresy Zezi
Agnieszka Chylińska0
Okładka ksiązki - Esy-Floresy Zezi

Interaktywna kolorowanka dla przyjaciółek Zezi, niezwykłej bohaterki Agnieszki Chylińskiej! Zapraszamy do jej kolorowego świata. Odwiedź klasę...