Okładka książki - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2009-03-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-60010-88-4
Liczba stron: 320
Tytuł oryginału: Ranger's Apprentice. The Ruins of Gorlan.
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Dodał/a recenzje: DanielP

Ocena: 5.34 (56 głosów)

Horace, Alyss, Will, Jenny i George to sieroty mieszkające w sierocińcu zamku Redmont. Właśnie osiągnęli dojrzały wiek i zbliża się dla nich Dzień Wyboru. Wówczas podopieczni sierocińca muszą wybrać sobie kierunek, jakim chcą obrać w życiu, zawód, jaki będą wykonywać - lecz to nie do nich należy ostateczna dedcyzja, ale do mistrzów wybranych przez kandydatów zawodów. Will ma największy dylemat. Chciałby iść Szkoły Rycerskiej, ale jest zbyt wątłej budowy, w końcu więc jako jedyny zostaje bez kierunku zawodowego. Will z kolei z natury jest bardzo ciekawski i zwinny. To utwierdza jednego z mistrzów w przekonaniu, że dzieciak nadaje się na zwiadowcę i wybiera go jako swojego ucznia. Rozpoczyna się nowy etap w życiu chłopca i już wkrótce będzie on mógł wykazać się swoimi zdolnościami. Czy Will okaże się godny brązowego liścia, znaku ucznia zwiadowcy? Kim naprawdę był jego ojciec? Czym są tajemnicze kalhary?
 
Gdybyś naprawdę pomyślał, to byś nie pytał.
 
Co częste w przypadku fantasy, realia powieściowego świata mocno przypominają europejskie średniowiecze. Pierwszy tom bestsellerowego cyklu Zwiadowcy nie jest, choć to powieść uwielbiana przez młodzież, napisany językiem całkowicie przystępnym dla wszystkich nastolatków. Bywa, że John Flanagan tworzy zupełnie nową terminologię związaną z powieściowym światem i trzeba czasu, by odkryć znaczenie poszczególnych słów. Bywa też, że znaczenia trzeba domyślać się z kontekstu. 
 
Siłą powieści są natomiast z pewnością jej bohaterowie: oryginalni, wiarygodni, intrygujący i zaprezentowani w taki sposób, by każdy czytelnik mógł się utożsamić z którymś spośród nich. George był wyjątkowo inteligenty i oczytany. Horace to duży jak na swój wiek, wysportowany piętnastolatek  - z łatwością więc dostał się do Szkoły Rycerskiej. Will był sprytnym i ciekawskim chłopcem. Miał zadatki na zwiadowcę, potrafił wspinać się na budynki i na drzewa jak nikt inny i nieraz jego występki uchodziły mu płazem. Alyss była urodzoną dyplomatką. Zawsze potrafiła wyczuć, kiedy powinna milczeć, a kiedy zabrać głos. Jenny - urodzona kucharka. Jej wypieki chwalono w całym zamku i szybko stała się ulubienicą Mistrza Kuchni. 

Ruiny Gorlanu to książka idealna na dłuższy wieczór, to świetna propozycja dla nastolatków zaczytujących się fantastyką. 

Kup książkę Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

Zobacz opinie o książce Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu
Inne książki autora
Zwiadowcy. Księga 11. Zaginione historie
John Flanagan0
Okładka ksiązki - Zwiadowcy.  Księga 11. Zaginione historie

Każdy zna legendy Araluenu. Jednak jeszcze nikt nie słyszał całej historii - aż do teraz. Czy Halt opowiedział całą prawdę o tym jak Will został sierotą...

Zwiadowcy. Księga 9. Halt w niebezpieczeństwie
John Flanagan0
Okładka ksiązki - Zwiadowcy. Księga 9. Halt w niebezpieczeństwie

Dziewiąty tom bestsellerowej serii „Zwiadowcy”. Halt, Will i Horace śledzą drogę Tennyson’a do Picty. Muszą zatrzymać proroka Oudsiderów...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy