Recenzja książki: Dotyk wampira, Córki nocy, Zaklinaczka

Recenzuje: ankhxxl

Książki kalifornijskiej pisarki J. L. Smith cieszą się na polskim rynku wydawniczym dużą popularnością. Powód sukcesu jest, w moim mniemaniu, dwojaki. Proza ta tematycznie oscyluje wokół postaci nadprzyrodzonych, posiadających nadludzkie moce, takich, jak wampiry, wilkołaki, zmiennokształtni czy osobowości spowite magią – czarownice i czarodzieje. Ten krąg charakterologiczny zawsze wzbudzał zainteresowanie wśród łaknących dreszczyku grozy śmiertelników. Druga sprawa odnosi się jednak do sposobu, w jaki ów temat został przetransponowany na rzeczywistość dwudziestego pierwszego wieku.

 

To już nie kostyczny Dracula w wyświechtanym retro garniturze, lecz nieskazitelnie piękne pokolenie wampirzątek, z odzieniem wprost z salonu Armaniego, drogimi samochodami i skrywaną w kuluarach tonących w przepychu mieszkaniach tajemnicą swego pochodzenia. No i miłość, tragiczne uczucie, które wymyka się spod kontroli, łamiąc zakazy współżycia między ludźmi a nieśmiertelnymi. Zatem trajektorię popularności i frekwencje sprzedaży wyznacza zarówno grono czytelników – miłośników fantasy i horroru, jak i ulubieńców romansideł, melodramatycznych spięć między skazanymi na uczuciową banicję kochankami. Na szeroką skalę wątek „nosferatyczny” zaszczepiła w najnowszej literaturze popularnej Anne Rice, cyklem, który otwierał słynny, zekranizowany przez Neila Jordana, „Wywiad z wampirem”. Dalej temat ten został lawinowo eksploatowany, m.in. przez kochaną przez wszystkie nastolatki, Stephenie Meyer, która do tej pory koi ich serca rzewnymi opowieściami o losach śmiertelniczki Belli Swan i śmiertelnie w niej zakochanego (zabójczo przystojnego) wampira Edwarda Cullena.

 

U Rice mieliśmy do czynienia na poły z romantyczną robinsonadą zawiedzionego światem i swoją krwiożerczą naturą Louisem, na poły z horrorem, który fundowała czytelnikom demoniczna postać jego protoplasty – Lestata. Tutaj z kolei, zarówno u Smith, jak i wspomnianej Meyer, z opakowania sentymentalnej opowiastki o fatalnej miłości, przedziera uschematyzowane wnętrze, powierzchownie nakreślona fabuła i postaci, które nie tylko młodych ludzi przyprawiają o stany euforyczne, ale i swą sztuczną doskonałością o porządne zasób kompleksów na różnorodnym tle.

 

W takich powieściach, czy opowiadaniach (jak u autorki „Pamiętnika wampirów”) spłaszczona zostaje nie tylko sama istota bolesnej i trudnej uczuciowości. Również tak fascynujący, będący wizytówką prasłowiańskiej kultury i wierzeń, pierwiastek wampiryczny odarty jest tu z enimatyczności i strywializowany. Bohaterowie „Dotyku wampira”, „Córek nocy” i „Zaklinaczki” owszem posiadają te swoje nadludzkie moce, ale tylko na ich posiadaniu cała sprawa się kończy. A gdzie nastrojowość, woal nieznanego, sekretnego, tajemnicy… Jeśli na takie właśnie książki jest obecnie zapotrzebowanie wśród młodzieży, to groza aż krew ścina, bo rośnie nam pokolenie zubożane twórczo, bez właściwie i bogato rozwiniętej wyobraźni… bezkrwistej, jeśli już w „nosferatycznym” temacie jesteśmy.

Kup książkę Dotyk wampira, Córki nocy, Zaklinaczka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dotyk wampira, Córki nocy, Zaklinaczka
Autor
Inne książki autora
Szał
Smith L.J0
Okładka ksiązki - Szał

Obaj są wampirami. Obaj kochają tę samą dziewczynę. I chociaż się nienawidzą, muszą połączyć siły, by ją ocalić. Elena: uległa mrocznej przemianie, która...

Przebudzenie
Smith L.J0
Okładka ksiązki - Przebudzenie

Przerażający miłosny trójkąt w przyprawiającej o dreszcz opowieści o dwóch wampirach i pięknej dziewczynie, której obaj pragną Elena:...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy