Biegaczka

Sport to coś więcej niż emocje, fizyczny wysiłek, rozrywka czy też środek do utrzymania ciała w zdrowiu i dobrej kondycji. Sport to sposób na życie i jedyny dostępny środek ku temu, by poczuć się w pełni wolnym człowiekiem.. Rozumieją to wszyscy Ci, którzy pokochali sportową rywalizację i poświęcili jej każdy dzień  swojego życia właśnie po to, by po prostu móc być szczęśliwym i spełnionym..

Zawsze fascynowały Mnie opowieści o takich ludziach, którym w głębi serca zazdrościłam ich talentu, pasji, wiary w siebie. I dlatego też gdy tylko ujrzałam przepiękną i niezwykle klimatyczną okładkę powieści "Biegaczka" oraz przeczytałam krótką notatkę o tej książce, wiedziałam,  że muszę ją poznać:) I tak też się stało..

Powieść kanadyjskiej autorki - Carrie Snyder, to historia o bieganiu, pasji, poświęceniu i życiu niezwykle utalentowanego sportowca. Główną bohaterkę poznajemy w domu opieki, w którym to  104 - letnia Aganetha Smart wiedze swoje spokojne, starcze życie. Wszyscy jej bliscy już odeszli, zaś ciało z dnia na dzień coraz bardziej odmawia posłuszeństwa.  Monotonię tych dni przerywa przybycie tajemniczej pary, która podaje się za znajomych Aggie. Owi przybysze przekonują pielęgniarkę do "wydania" im Agenthy, którą chcą zabrać na krótką przejażdżkę. Owa, w rzeczywistości znacznie dłuższa wycieczka,  staje się przyczynkiem do sentymentalnej podróży w przeszłość i wspomnień z życia Aggie. Wspomnień jej dzieciństwa, młodości, pierwszych sportowych sukcesów, osób które kochała i które zraniła.., jak i również największego sukcesu w jej życiu - zdobycia złotego medalu Igrzysk Olimpijskich..

"Biegaczka" to niezwykła historia o życiu niezwykłego człowieka, który na trwałe wpisał się w historię kraju, a o którym to już zapomniano.  Człowieka znajdującego się u kresu swych dni, który otrzymał ostatnią szanse na to, by opowiedzieć o swoim życiu kolejnym pokoleniom.  Narracja  tej książki przypomina coś na wzór dziennika, pamiętnika, biografii głównej bohaterki.  Historia została opowiedziana dwutorowo - z teraźniejszego punktu widzenia i ze wspomnień przeszłości dawnego życia bohaterki, które to stanowią główną oś fabuły.  Życia Aggie, przepełnionego dramatycznymi wydarzeniami, swego rodzaju rodzinną klątwą, śmiercią i próbą ucieczki w świat sportu.. To opowieść o pokonywaniu przeznaczenia, pułapek losu, własnych lęków i słabości, a także osiągnięciu triumfu i sukcesu, który miał także swoją bardzo wysoką cenę.

Lektura tej książki przypomina coś na wzór sagi rodzinnej zamkniętej w jednym tomie, z którego to rysuje się fascynujący obraz życia kobiety, która jako jedna z pierwszych kobiet na świecie wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich i zdobyła medal. I tak jak w przypadku każdej sagi, znajdziemy tutaj poszczególne okresy życia Agenthy, które od dzieciństwa aż do starości, przypadają na kolejne rozdziały tej książki. Miłość, romanse, rozstania, smutki, rzadkie radości i mniejsze lub większe życiowe dramaty - wszystko to odnajdziemy w tych wspomnieniach i wszystkim tym będziemy się fascynować, przeżywać i ekscytować podczas lektury tej książki. I chyba trafnym będzie stwierdzenie, że jest to także swego rodzaju spowiedź starego, świadomego swej bliskiej śmierci człowieka, która naprawdę nie tylko bardzo wzrusza, ale i porusza.. Człowieka, który za swój sukces zapłacił najwyższą cenę, zaś  w zamian otrzymał.. - samotność.

Powieść  Carrie Snyder to także historii upadku rodziny, która z każdym kolejnym rokiem pogrąża się coraz bardziej w odmętach przemocy, bezsilności, rozpaczy, zobojętnienia. Czytając o niezwykle dramatycznym dzieciństwie i młodości Agenthy, poznajemy tragiczne losy jej matki, sióstr i braci, z których to większość zmarła, a których to śmierć odcisnęła swoje piętno na dorosłym życiu głównej bohaterki. Poznajemy także postać despotycznego i tak naprawdę zagubionego w swym nieszczęściu ojca, który miał bardzo nie wiele wspólnego z obrazem kochającego taty, głowy rodziny dbającego o swoich najbliższych.

I choć niektórym może się wydawać, iż te rozdziały są tutaj nie do końca potrzebne i być może zbyt szczegółowo i obszernie zarysowane.., to jednak Ja jestem przeciwnego zdania. Otóż właśnie te wspomnienia z rodzinnej farmy mówią Nam najwięcej o głównej bohaterce tej historii, o tym co zadecydowało o jej miłości i poświęceniu dla sportu, o trudnych życiowych wyborach, o samotności.. Dzieciństwo kształtuje życie każdego z Nas, i tak też było w przypadku Aggie..

Książka ta dla Mnie jest także opowieścią o alienacji, wykluczeniu, braku zrozumienia. Oto bowiem poznajemy Aggie od jej najmłodszych lat, i od razu dostrzegamy to, że jest po prostu "inna", wyjątkowa, wyróżniająca się z tłumu swoich rówieśników. Kolejne lata to potwierdzają i pogłębiają ową wyjątkowość, która z kolei przyczynia się do coraz większej i wyraźniejszej samotności, dla której jedyną alternatywą staje się bieg.. I chyba nie trudno uzmysłowić sobie w tym miejscu ten oto fakt, że tak naprawdę wszyscy wielcy ludzie, zawsze  byli, są i będą samotni w swym talencie, kunszcie, mistrzostwie. I co ciekawe, bohaterka tej historii jest tego świadoma, tak naprawdę przez całe swoje życie, a mimo to nie jest w stanie zmienić siebie na tyle, by upodobnić się do innych właśnie po to, by mieć szansę na miłość, przyjaźń, zrozumienie.. To niezwykle mądre spojrzenie na życie człowieka, które nie często spotykamy na kartach literatury..

Oczywiście powieść ta, to także niezwykły hołd dla sportu, jego idei, piękna rywalizacji. Nigdy dotąd nie spotkałam się z książką, która w tak piękny sposób opowiadała by o bieganiu, o pasji pokonywaniu kolejnych metrów w jak najszybszym czasie, o konfrontacji z przeciwnikami, radości zwycięstwa i smutku przegranej. Ważną częścią tej narracji jest także wątek rywalizacji pomiędzy kobietami, w której to nie ma miejsca na przyjaźń, koleżeństwo, wzajemną pomoc..

Carrie Snyder udało się zamienić bieg człowieka w iście poetycką formę, w której to szybszy puls, mocniejsze bicie serca, napięcie mięśni, powiew wiatru na twarzy i widniejąca gdzieś na horyzoncie meta.., tworzą coś na wzór najpiękniejszego tańca.. Opisy biegu w tej książce są po prostu przepiękne, tak bardzo rzeczywiste i realne, iż same wręcz rysują się przed Naszymi oczyma..

"Biegaczka" to książka, jakie nie często trafiają na półki polskich księgarni. Książka opowiadająca o życiu silnej kobiety, która na trwałe wpisała się w annały historii swojego narodu, poświęcając za to cenę swojego prywatnego szczęścia. Smutna, wzruszająca, przepełniona goryczą historia, którą mimo wszystko pokochamy i nie będziemy mogli się od niej uwolnić na długo po zakończeniu lektury.. Polecam i zachęcam gorąco do poznania tej opowieści o najdłuższym, życiowym biegu Aganethy Smart..

Informacje dodatkowe o Biegaczka:

Wydawnictwo: W.A.B.