Recenzja książki: Cesarskie cięcie. Powrót do formy

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Poradników prowadzących kobiety przez ciążę tydzień po tygodniu dostępnych jest na rynku bardzo wiele. Zwykle pozycje te uzupełnione są praktycznymi poradami dotyczącymi porodu, dolegliwości, jakie mogą pojawić się w kolejnych miesiącach w trakcie trwania ciąży, kwestiami dotyczącymi diety czy praktycznymi poradami, jak „bezboleśnie” i z radością przetrwać dziewięć miesięcy w oczekiwaniu na nadejście nowego członka rodziny. Zdarza się, że w poradnikach tych znajdują się także rozdziały poświęcone opiece nad niemowlakiem w pierwszych dniach jego życia oraz informujące przyszłych rodziców o niezbędnej dla malucha wyprawce. Niestety, zazwyczaj na dalszy plan spychana jest kwestia powrotu młodej mamy po porodzie do formy. A już zjawiskiem ekstremalnie rzadkim jest obszerne omówienie kwestii cesarskiego cięcia oraz wszystkich jego konsekwencji. Wychodząc naprzeciw kobietom, które doświadczyły (bądź doświadczą) tego zabiegu, wydawnictwo Mamania opublikowało interesujący podręcznik-poradnik Cesarskie cięcie. Powrót do formy.


Cesarskie cięcie jest jednym ze sposobów przyjścia na świat małego człowieka. Ponieważ jest to poważny zabieg chirurgiczny, kierowane są na niego kobiety mające poważne zaburzenia zdrowotne, przy których przeciwskazany jest poród naturalny. Wskazaniem do dokonania cesarskiego cięcia jest nieprawidłowe ułożenie dziecka, komplikacje mające miejsce podczas trwania ciąży czy nagła, niespodziewana sytuacja wynikła podczas porodu naturalnego, mogąca zagrozić życiu matki i dziecka. Jednak mimo powagi zabiegu, cesarskie cięcie jest operacją rutynową. Szacuje się, że w krajach zachodnich w ten sposób rodzi się 25% dzieci. 

Ponieważ cesarskie cięcie to operacja, ważne są zbilansowane i dostosowane ćwiczenia, mające na celu pomóc w powrocie do pełni formy. W tym też z pewnością pomoże publikacja Chrissie Gallagher-Mundy. Na ponad stu dwudziestu stronach autorka przedstawia zestawy kolejnych ćwiczeń i ruchów, jakie młoda mama może zacząć stosować i wprowadzać już na kilkanaście godzin po cesarskim cięciu. Ćwiczenia są jasno opisane, zilustrowane dodatkowo fotografiami, dzięki czemu pozwolą kobiecie jeszcze w szpitalu już w pierwszych momentach po porodzie starać się odzyskać dawną swobodę i sprawność. Oczywiście, początkowo ćwiczenia wydają się czytelnikowi proste i niezbyt wymagające, jednak zważywszy na poważną ranę i bliznę pooperacyjną, stanowią one dla matki spore wyzwanie. W miarę upływu czasu autorka książki prezentuje czytelniczkom ćwiczenia, które powinny wykonywać w domu wraz ze swoim maluszkiem. Postępowanie zgodnie z jej intstrukcjami daje wiele korzyści. Oprócz bowiem odzyskiwania formy, tracenia zbędnych pociążowych kilogramów pozwala młodej mamie na nawiązywanie jeszcze bliższego kontaktu ze swoim maleństwem, które udziałem w ćwiczeniach wraz z mamą jest zazwyczaj zafascynowane. 

Zanim jednak pojawia się zasadnicza część książki, czyli plan ćwiczeń, obejmujący okres od porodu do sześciu miesięcy po porodzie, na kartach poradnika zaprezentowany zostaje zabieg cesarskiego cięcia oraz jego konsekwencje. Czytelniczki dowiedzą się z książki, które kobiety kierowane są na ten zabieg, jak przebiega znieczulenie, operacja oraz jak wygląda opieka nad maleństwem w pierwszych godzinach jego życia. Zagadnienia te są jednak ograniczone do niezbędnego minimum. Jeśli czytelniczka liczy na to, że dowie się z publikacji, dlaczego wada serca lub cukrzyca mogą być wskazaniami do dokonania cesarskiego cięcia, to niestety tak szczegółowych informacji z publikacji nie można uzyskać. Warto zatem pamiętać, że każda ciąża jest inna i że to przede wszystkim lekarz prowadzący ciążę pacjentki podejmuje decyzję o skierowaniu jej na zabieg cesarskiego cięcia.

Książka Chrissie Gallagher-Mundy napisana jest prostym i przystępnym językiem. Nawet zmęczona i odzyskująca dopiero w szpitalu siły po zabiegu mama sięgnąć może po Cesarskie cięcie. Powrót do formy. Publikacja podzielona jest na rozdziały dotyczące kolejnych etapów powrotu do formy – od pierwszych godzin po zabiegu aż po okres sześciu miesięcy. Książkę wzbogacają liczne ilustracje, zdjęcia i kolorowe ramki z poradami. Publikacja wydana jest w pełnym kolorze na kredowym papierze, co dodatkowo skłania do lektury.

Po książkę Cesarskie cięcie. Powrót do formy sięgnąć powinny przede wszystkim kobiety, które właśnie przeszły ten zabieg i starają się wrócić do zdrowia, nie obciążając przy tym siebie, ale też nie zaniedbując opieki nad maleństwem. Publikacja ta okaże się także ciekawa dla kobiet, które rozważają cesarskie cięcie jako zabieg „na życzenie” bądź też z przyczyn zdrowotnych mają spore szanse na jego przejście.  

Kup książkę Cesarskie cięcie. Powrót do formy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Cesarskie cięcie. Powrót do formy
Książka
Cesarskie cięcie. Powrót do formy
Chrissie Gallagher-Mundy
Inne książki autora
Ćwiczenia z piłką
Chrissie Gallagher-Mundy0
Okładka ksiązki - Ćwiczenia z piłką

Ćwiczenia z piłką można stosować z bardzo wielu powodów. By wzmocnić mięśnie, kręgosłup i układ krążenia, poprawić sylwetkę i koordynację ciała, a także...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy