Recenzja książki: Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Kosowo i Albania

Recenzuje: stelios

Wydawnictwo Pascal prezentuje aktualizację przewodnika po Czarnogórze oraz innych państwach Półwyspu Bałkańskiego. Książka ta należy do serii przewodników poświęconych miejscom z całego świata. Dla wielu osób Bałkany wciąż kojarzą się głównie z konfliktami zbrojnymi. Autorzy przewodnika udowadniają jednak, że ten jeden z najpiękniejszych rejonów Europy nie powinien być przez nas postrzegany właśnie przez pryzmat wojen.

Pierwsze, co rzuca się w oczy przy zetknięciu z przewodnikiem, to jego objętość. Ponad pięciuset stronicowa księga okazuje się ogromną skarbnicą wiedzy o opisywanym regionie Europy. Jednolita budowa przewodnika oraz konsekwentne przedstawianie treści sprawiają, że jest on prosty w odbiorze. Na początku możemy zaznajomić się z niewielką rozkładaną mapką Bałkanów oraz kilkoma niezwykle malowniczymi zdjęciami, a także możemy zasięgnąć informacji o czterech autorach przewodnika.

Odnalezienie konkretnych miejsc czy innych informacji nie powinno sprawić nam problemu, gdyż umieszczony na początku książki spis treści oraz planów i map jest niezwykle obszerny, zajmując kilka stron. Przewodnik został ciekawie skonstruowany. Pierwsze dwa rozdziały odnoszą się do ogólnych informacji o wszystkich opisywanych krajach. Każdy kraj opisywany jest pod względem historii, położenia, klimatu, języka, religii. Nas najbardziej powinna interesować część poświęcona informacjom praktycznym. Dowiemy się więc, kiedy i jak najlepiej przyjechać, jak przekroczyć granicę, jak podróżować na miejscu. Oprócz tego ukazane nam są informacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa, gastronomii czy noclegów.

Kolejne rozdziały poświęcone są już konkretnym krajom lub ich regionom. Jak na to wydawnictwo przystało, każde miejsce jest niezwykle dokładnie opisane. Dzięki zawartym informacjom oraz mapkom i planom wiemy, jak się poruszać po danym mieście, co jest warte zobaczenia, gdzie możemy się zatrzymać na posiłek lub nocleg. W znacznej mierze podane są orientacyjne ceny, a w przypadku środków komunikacji – liczba dziennych połączeń wraz z cenami biletów. Najważniejsze dla podróżujących jest to, że autorzy w przypadku noclegów i gastronomii podają przykłady na każdą kieszeń turysty.

Dzięki tej książce dowiemy się także, kiedy odbywają się najważniejsze święta państwowe, festyny, imprezy i koncerty. Przewodnik spełnia niezwykłą rolę ukazywania atrakcyjności miejsc niezwiązanych z wybrzeżem lub największymi ośrodkami turystycznymi. Pośrodku gór oraz głębokich dolin mieszczą się zabytki godne odwiedzenia. Wszystko to okraszone jest licznymi miejscowymi ciekawostkami oraz historiami, których świadkami byli autorzy przewodnika. Dowiemy się dzięki temu m.in. o wielkim zdziwieniu miejscowych na wieść o wytwarzaniu wódki z ziemniaków! Za niezwykle barwny opis mniej znanych miejsc autorom należą się duże pochwały.

Bałkany to rejon wciąż mało znany polskim turystom. Wyczytać z przewodnika możemy, że jest to miejsce styku co najmniej trzech głównych kultur religijnych oraz wielu grup etnicznych, które przez setki, a nawet tysiące lat ukształtowały obecny obraz Półwyspu. Czarnogóra obecnie jest turystycznie najprężniej rozwijającym się miejscem na świecie, Albania za kilka lat może prześcignąć nawet riwierę włoską, tym bardziej, że jest jednym z najtańszych krajów w Europie. Warto odwiedzić ten rejon kontynentu, póki jeszcze ceny nie osiągnęły poziomu krajów Zachodu.

Niewątpliwie mamy do czynienia z jednym z najlepszych przewodników po Bałkanach. Sprawdzi się on doskonale zarówno dla osób podróżujących samochodem, jak i miejscowymi środkami komunikacji. Każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie. Przemierzanie któregoś z opisanych krajów z takim przewodnikiem w ręku to czysta przyjemność.

Kup książkę Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Kosowo i Albania

Zobacz opinie o książce Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Kosowo i Albania