Recenzja książki: Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

W okresie ciąży wiele przyszłych mam gromadzi dziesiątki poradników dotyczących prawidłowego odżywiania i zdrowego funkcjonowania w ciąży. W czasie tych dziewięciu miesięcy młodym mamom wydaje się, że to najtrudniejszy okres ich życia, że byle tylko dotrwać do porodu, a potem będzie już tylko łatwiej. Gdy na świecie pojawia się upragnione niemowlę, pielęgnacja i opieka nad dzieckiem okazuje się często iście syzyfową pracą, a niedawna – jakże wówczas trudna! – ciąża to tylko błahy epizod, pestka. Maluch szybko rośnie, z noworodka błyskawicznie staje się niemowlakiem, a niedługo potem - dokazującym malcem. I właśnie wtedy, gdy dziecko orientuje się, że jest niezależnym bytem, że ma prawo do własnego zdania, zaczyna się prawdziwe rodzicielskie wyzwanie – czas sięgnąć wówczas po najlepszą, naszym zdaniem, metodę wychowawczą.

A sposobów wychowania dziecka jest tyle, ile dróg do prawidłowego rozwiązania równania matematycznego. To, jak podejdziemy do tego wyzwania, zależy od naszych umiejętności, charakteru, przekonań i doświadczeń. Swoją metodę, która z pewnością przyjedzie z pomocą wielu rodzicom, prezentuje Małgorzata Musiał, autorka książki Dobra Relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny. Małgorzata Musiał proponuje, by na drodze do wychowania swoich pociech rodzice zrezygnowali z kar i nagród, a następnie na tym fundamencie przy pomocy pięciostopniowej piramidy, w skład której wchodzą: granice, emocje, współpraca, rozwiązywanie konfliktów i konsekwencje, zbudowali trwałą relację z własnymi dziećmi.

Metoda Małgorzaty Musiał skłania rodziców do cierpliwego wsłuchiwania się w emocje swoje, ale przede wszystkim - swoich dzieci. Nie da się bowiem racjonalnie wytłumaczyć płaczącemu dziecku, że zniszczona zabawka to nie jest największy dramat na świecie. Gdy do głosu dochodzą emocje, także rodzice muszą zejść na ten emocjonalny poziom, by wesprzeć swoje dziecko. Przytulenie i głaskanie, a nie tłumaczenie są wówczas najlepszym pocieszeniem dla malucha. Przykładów budowania relacji z dzieckiem, sposobów rozwiązywania trudnych, konfliktowych sytuacji czy tworzenia trwałych więzi między rodzeństwem autorka przytacza bardzo wiele. Jednak by metoda polecana przez Małgorzatę Musiał stała się intuicyjna, by sposób dobierania słów i formułowania zdań kierowanych do dzieci stał się dla rodzica naturalny, potrzeba przede wszystkim stuprocentowego przekonania do tej metody, ale także czasu, wprawy i cierpliwości.

Dobra Relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny to poradnik napisany przystępnym językiem. Jednak mnogość informacji – chociażby przykładowych sytuacji, sposobów rozwiązywania kłopotów czy formułowania zdań jest w książce tak wiele, że warto pozaznaczać kluczowe fragmenty, by w kryzysowej sytuacji natychmiast po nie sięgnąć – zwłaszcza, gdy nowy sposód podejścia do dziecka nie stał się jeszcze dla nas intuicyjny. Autorka przytacza wiele argumentów stojących za słusznością metody wychowawczej bez kar i nagród, pokazuje, jak na jej bazie zbudować trwałą, opartą na szczerości i zaufaniu relację z dzieckiem. W swojej książce autorka nawiązuje do publikacji z zakresu rodzicielstwa i wychowania.

Książka Małgorzaty Musiał to poradnik, z treścią którego warto się zapoznać, by na jego podstawie i z jego pomocą zacząć intuicyjnie budować dobre relacje z własnymi dziećmi. Być może nie od razu uda się nam wprowadzić w życie wszystkie sposoby prezentowane przez autorkę, może też z kilkoma spośród nich nie do końca będziemy się zgadzali, jednak solidne fundamenty prezentowane przez autorkę z pewnością okażą się dla czytelników sporą pomocą. Wszak dobrej relacji z rodzicami najbardziej na świecie potrzebują małe dzieci, a rodzice pragną jej równie mocno, gdy dzieci te wchodzą już w dorosłość. Książka Małgorzaty Musiał okaże się dobrą pomocą, by właściwe, dobre relacje z dziećmi trwały nieprzerwanie.

Kup książkę Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny

Zobacz opinie o książce Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny