Dzieci Gosi

Każdy człowiek wielokrotnie w swoim życiu staje w sytuacji wyboru. Czasami jest to wybór, który decyduje o naszej postawie życiowej, moralnej odpowiedzialności za własne czyny - wybór trudny i zarazem ważny. Niezwykle ważne jest, aby człowiek umiał wybrać między dobrem własnym a publicznym, prywatnym interesem czy między poświęceniem się dla ojczyzny. Nigdy do końca nie będziemy pewni, czy nasz wybór okaże się słuszny. O tym jaką drogę i jakie wartości wybrać decydujemy sami. Od tych wyborów zależy nie tylko nasze życie, ale i człowieczeństwo.

Przed takim wyborem stała Grete, główna bohaterka książki Iris May. Kiedy ją poznajemy mieszka wraz z rodzicami i siostrą w Berlinie (początki XX wieku). Poznaje Kasimira z Poznania, w którym się zakochuje. Imponuje jej swoim samochodem, urokiem osobistym, zamożnością. Spotykają się potajemnie przed jej rodzicami. Z biegiem czasu Krasimir prosi ojca Grete o rękę córki, na co ten wyraża swoją zgodę, gdyż córka wydaje się być z nim szczęśliwa.

W czasie akcji książki Polska jest pod zaborem pruskim. Krasimir (Kazimierz) pochodzi z polskiej rodziny. Grete jest Prusaczką, co jest nie w smak jego matce, Helenie. Nie toleruje tego, że na polskiej ziemi wszystkie imiona są zniemczane (według niej Polska ciągle istnieje, mimo iż nie ma jej na mapie), o wszystkim decyduje co jest przyczyną złych stosunków między synową a teściową.

Krasimir jest człowiekiem opiekuńczym i otwartym w stosunku do swojej wybranki. Opowiada jej o swoim zmarłym ojcu, o tym jak odziedziczył po nim interesy. Biorą ślub, Grete zachodzi w ciążę. Na świat przychodzi ich dwójka dzieci. Jak się okazuje czasy tej miłości nie były spokojne. Zamordowano arcyksięcia Ferdynanda co dało początek I wojnie światowej. Grete kłóci się z Kazimierzem, gdy ten oznajmia jej, że rusza na wojnę. Nie wie jeszcze o tym, iż ta kłótnia będzie dręczyć jej sumienie. Martwi się, gdyż ukochany długo się do niej nie odzywa. Po jakimś czasie dostaje zawiadomienie, że Krasimir poległ. Helena i siostry Kazimierza nawet po jego śmierci nie przepadają za towarzystwem Grete, która postanawia wrócić do Berlina, do swoich rodziców. W Berlinie panuje bieda. Grete staje przed wyborem, czy jej dzieci mają jechać do Niemiec czy zostać w Polsce - jakie mają mieć obywatelstwo w związku z sytuacją polityczną na świecie. Zostawia dzieci w Poznaniu, gdyż Helena grozi jej, że ją wydziedziczy.

Grete wydawała mi się głupią panienką, nie biorącą życia na poważnie jak po nie dużym okresie czasu po śmierci Kasimira zakochuje się we Fritzu i prowadzi rozrywkowy tryb życia. Po kilku miesiącach znajomości bierze z nim ślub. Nie zaprasza na nie nawet swoich rodziców. Ba, oni nawet o tym nie wiedzą. Jak wiadomo życie pisze różne scenariusze. Na szczęście dla Grete Fritz okazał się oszustem, który twierdzi, że nie lubi dzieci, że zpstał wyrzucony z pracy za częstowanie klientów absyntem, miał długi na 10 tys. marek. Grete prosi ojca o pożyczkę. Chce sprowadzić dzieci do siebie. Daje Fritzowi pieniądze na spłatę długu, które ten bierze i już nie wraca. Po fakcie Grete poznaje prawdę o oszuście. Okazuje się, że już ma żonę przez co jej małżeństwo jest nieważne. Jakby tego było mało, wybucha II wojna światowa...

Historia głównej bohaterki oparta jest na faktach. W książce znajduje się drzewo genealogiczne rodziny Mayów wraz z fotografiami. Autorka znakomicie ukazuje sytuację polityczną i ekonomiczną tamtego okresu oraz stosunki polsko - niemieckie, które tutaj przedstawione są z innej perspektywy - Niemiecka rodzina wzbudza większą sympatię czytelnika niż ta Polska. Jest to poruszająca książka z rodziną, miłością i wojną w tle. Małżeństwo, które połączyło dwie narodowości, potęgując konflikt między nimi. Książkę czyta się z zapartym tchem, śledząc losy Mayów. Jest to godna polecenia pozycja, która poniekąd odmieni nasze spojrzenie na wyobrażenie wojny.

Informacje dodatkowe o Dzieci Gosi:

Wydawnictwo: Dobra Literatura