Recenzja książki: Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie

Recenzuje: Karolina Mucha

Wystarczy kilka wizyt na placu zabaw, by stwierdzić z całą pewnością – ojców opiekujących się dziećmi wciąż przybywa.


Właściwie można zaryzykować stwierdzenie, że model taty obecnego i zaangażowanego stał się już dominującym, wypierając ten, w którym zadanie mężczyzny sprowadzało się głównie do utrzymania rodziny.


Transformacja to jednak niemal zawsze wyzwanie. Dlatego wielu współczesnym ojcom niełatwo odnaleźć się w nowej roli – nie wystarczy bowiem czerpać z wyniesionych z domu wzorców. Trzeba odkryć swój sposób, własną drogę.


Szukając jej, Konrad Kruczkowski, bloger i reportażysta, postanowił znaleźć idealnego ojca. Ścieżkę jego poszukiwań znaczą reportaże i wywiady składające się na książkę Halo tato. Reportaże o dobrym ojcostwie. Każdy z tekstów prezentuje innego bohatera, a zatem i inny punkt widzenia. Każdy ukazuje nieco inne oblicze ojcostwa. Co je łączy?


Wszystkie są niezwykłe, nietypowe, można by rzec – niecodzienne. A przecież tak naprawdę ukazują codzienność – tyle że dość odległą od powszechnej, tej uznawanej za„normalną”.


Już w pierwszym tekście pojawia się wdowiec, który po samobójczej śmierci żony próbuje na nowo poukładać sobie życie – znów jako mąż i ojciec. Jego wybranka jest jednak o szesnaście lat młodsza, a w niewielkiej miejscowości taki związek musi budzić sensację.


Kruczkowski przedstawia także „głuche” rodzicielstwo, opowiadając o Beacie i Piotrze oraz ich dzieciach. Ludziach, którzy – wbrew obiegowym opiniom – nie czują się gorsi, nie pragną więc za wszelką cenę „równać” do osób słyszących.


W książce pojawia się też Sebastian, sprawujący codzienną opiekę nad swym autystycznym synem oraz dwóch wyjątkowych, jeżdżących na wózkach inwalidzkich ojców.


Są też mężczyźni, szczerze i otwarcie wyrażający chęć nauki dobrego ojcostwa, pragnący o nim rozmawiać i szukać dla siebie wzorców. Jest też opowieść o Domu Dobrym, czyli rodzinnym domu dziecka prowadzonym przez Barbarę i Michała.


A do tego dwa wywiady – z psychologiem i psychoterapeutą, Jackiem Santorskim (o dojrzewaniu do bezinteresownej miłości) oraz z pełnym pasji nauczycielem, Jarosławem Szulskim (o umiejętności stawania się niepotrzebnym).


Żaden z tekstów, współtworzących rozmiarowo niewielkie Halo tato, nie zawiera jednak niezawodnej recepty na dobre ojcostwo. Poszczególne opowieści to w końcu konkretne przykłady, a nie abstrakcyjne idee. Jednak większość z przedstawionych przez Kruczkowskiego mężczyzn zasługuje na miano bohaterów – ponieważ o swoją ojcowską codzienność potrafili zawalczyć (z chorobami, z niepełnosprawnością, z przeciwnościami losu).


I prawdopodobnie – swą odwagą, determinacją, wytrwałością – wygrali.

 

Kup książkę Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie
Książka
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy