Idealna

„ Z przeszłością jest jak z pogodą – wszyscy o niej mówią , ale nikt nie ma na nią wpływu. „

„ Idealna „ od dłuższego czasu oczekiwała na półce „ Chcę przeczytać „ , w końcu doczekała się swojej kolejki. Chyba za bardzo byłam nakręcona pozytywnymi opiniami oraz promocją książki gdzie obiecano mi , że to trzymający poziom thriller psychologiczny, objawienie na rynku czytelniczym. Czytając zaczęłam się zastanawiać, co wzbudziło taki zachwyt u większości czytelników gdyż ja jakoś obiecanego thrillera nie widzę. Akcja powieści na początku bardzo wolno się rozwija, niemalże do 160 strony oczekiwałam rozwoju sytuacji. Historia jest przedstawiona z punktu widzenia kilku osób, autorka powierza zamiennie narrację kilku bohaterom. Wątek rozpadającego się małżeństwa usilnie starającego się o potomka nie wpisał mi się jakoś w ramy gatunku za jaki uważa się thriller. Bardziej przypomina mi to literaturę obyczajową z elementami thrillera i zaczynałam się zwyczajnie nudzić co w przypadku takiej literatury jest niedopuszczalne. Owszem autorka porusza problemy, które w dzisiejszych czasach są codziennością. Wzajemne pretensje, poczucie krzywdy i ciągłe obwinianie się doprowadzają do zdrady. Zdrada przez większość fabuły uznawana jest za coś obrzydliwego godnego potępienia. Autorka porusza także współczesny problem podglądania , obserwowania z ukrycia innych. „ Idealna „ to taka fantazja na temat tego, do czego może doprowadzić przyglądanie się innym ludziom. Natknęłam się gdzieś w necie na informację, że podgląd z zagranicznego tramwaju był inspiracją dla Magdy Stachuli do napisania książki.
Gdy główna bohaterka pewnego dnia znajduje w swojej szafie sukienkę a w torebce szminkę , których nie kupiła jest to moment, gdy akcja nabiera tempa. Od tej chwili nie sposób było mi się oderwać od lektury, a wątki poszczególnych bohaterów zaczynają się łączyć.
Czytało mi się już bardzo dobrze ale moim zdaniem autorkę poniosła trochę wyobraźnia i w drugiej części powieści nagromadziło się dużo nieprawdopodobnych zdarzeń i przypadków. Trochę jak w amerykańskim filmie, powieść tym samym straciła na swoim realizmie. Autorka dokonuje zbyt wielu uproszczeń i zbyt łatwo daje swoim bohaterom zwodzić się, karać i robić sobie na złość a potem pewne sprawy wyjaśniać.
Debiut Magdy Stachuli ma swoje minusy ale zafundował mi niezłą rozrywkę na przyzwoitym poziomie. Pomimo, że akcja długo się rozkręcała za co gwiazdka mniej to całość przypadła mi do gustu i z czystym sumieniem mogę polecić i zapewne sięgnę po kolejną książkę tej autorki .

Informacje dodatkowe o Idealna:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Ilustracje:Izabela Marcinowska/Lyn Randle/Szara Reneta
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Idealna

Kup książkę Idealna

Pisarka
Magda Stachula0
Okładka ksiązki - Pisarka

Ukradłaś mi moją historię. Przez ciebie moje życie straciło na jakości. Jesteś tam, gdzie oczami wyobraźni widzę siebie. To nie ty powinnaś być szczęśliwa...

Trzecia
Magda Stachula0
Okładka ksiązki - Trzecia

Autorka "Idealnej", najlepiej sprzedającego się debiutu kryminalnego ostatnich lat, wraca z nową historią, która nie pozwoli ci zasnąć. Najpierw...