Królestwo kanciarzy

Tom 2 cyklu Szóstka wron

"Strach jest jak feniks: choćbyś tysiąc razy widziała jak spłonął, zawsze wróci."

Kaz wraz ze swoją ekipą wracają do Ketterdamu. Nie jest to jednak do końca szczęśliwy powrót, bo coś poszło nie tak, zostali zaskoczeni. Skład ich grupy został osłabiony, pieniędzy jak nie było tak nie ma, a na dodatek na ulicach miasta, które traktowali jak dom stają się intruzami. W oddali tli się już wojna, która prawdopodobnie jest nieunikniona. Jedyne co im w tej chwili pozostaje to wątpliwa nadzieja i próba zawiązania bliższych stosunków między sobą. Czy banda złodziejaszków ma szansę wygrać z całym miastem, gdy wszystko jest przeciwko nim ?

"W Ketterdamie nie ma dobrych ludzi – odparł Kaz. – Klimat im nie służy."

Wydanie - tak samo jak poprzednia część "Królestwo Kanciarzy" jest wydane przepięknie, twarda okładka, mapki w środku, czerwone brzegi, tasiemka do zaznaczania i na końcu co mi się bardzo spodobało - spis postaci. Ta książka wizualnie jest dopieszczona w każdym najmniejszym calu.

Jeśli ktoś miał już styczność z wcześniejszą częścią, mógł zauważyć, że mamy w tej historii dość sporo głównych postaci, ponieważ według mnie nie możemy powiedzieć, że to Kaz Brekker jest najważniejszy. Oni są na równi, indywidualni i oryginalny, każdy niesie swój bagaż doświadczeni i inną odrębną historię ( co powoduje, że swoją drogą na dobrą sprawę można by napisać kolejne książki z innym bohaterem na czele :D ), która z kolei odgrywa znaczącą role w całej fabule. Wiem, że niektórym przeszkadzała taka ilość w odbiorze tej książki, ale mi ani trochę, a to dlatego, że każda z tych postaci była dopracowana. Nie jest to grupka osób o których nic nie wiemy, ale osoby które poznajemy jak w życiu rzeczywistym, krok po kroku, cegła po cegle dowiadując się o nich więcej, oraz słysząc ich snucia o przeszłości. W ekipie Kaz'a nie ma osoby, której bym nie lubiła. Dlatego ta książka jest dla mnie tak wyjątkowa, bo dobrze wykreowani bohaterowie to podstawa dobrej historii.

W tej części bardziej poznajemy miasto w którym się wszystko zaczęło, najważniejsze miejsca dla bohaterów i ich kolejne kryjówki. To co mnie zaskoczyło w tej książce to ilość intryg, zagadek i przekrętów, które były tak przemyślanie zaplanowane, że co kilka stron w mojej głowie pojawiało się coś na wzór " Że co proszę?! ", " ale jak to się stało?!" i " Co tu się wydarzyło?!". Każdy krok w fabule jest nieprzewidywalny, dzieje się tu bardzo dużo i często na raz, a czytelnik tylko zastanawia się zmieszany o co tutaj chodzi i jak to się dalej potoczy. Muszę też wspomnieć, że znajdziemy tu wątki romantyczne, ale są one stworzone naprawdę pięknie i gustownie. Nie wylewają się z każdej strony przejmując władzę nad treścią, ale rozgrywają się pobocznie, spokojnie i z wyczuciem. Ahh, szczerzyłam się jak głupia czytając te fragmenty, mimo że same romanse czytam bardzo rzadko lubię takie delikatne wątki w innych gatunkach. Czytało mi się tą książkę bardzo szybko i przyjemnie, uwielbiam pióro Leigh Bardugo, jest takie przejrzyste i konkretne. Nic nie jest owijane, a każdy aspekt jest przemyślany.

Bardzo żałuje, że jest to już koniec ich historii i ubolewam nad tym, bo ja nie chce się z nimi żegnać. Z bohaterami da się nawiązać takie więzi, że przy skończeniu książki czuje się jakby przyjaciele wracali do swoich domów, a czytelnik do swojego. No i co Wam mogę powiedzieć jeszcze, kocham tę duologie całym sercem i chcę jeszcze więcej.

"Wrony zapamiętują twarze. Zapamiętują ludzi, którzy je karmią i są dla nich mili, tak jak zapamiętują tych, którzy wyrządzili im krzywdę. Nigdy nie zapominają. Przekazują sobie nawzajem, o kogo warto się zatroszczyć a kogo lepiej się wystrzegać."

Pisząc recenzję tej książki nie wiedziałam, jak mam się za nią zabrać, nie chciałam zdradzić Wam więcej treści tej fabuły, bo mogłoby to dać Wam przemyślenia na temat pierwszej części, a nie chce odbierać Wam tej radości poznawania całości. Dlatego opis tego co znajdziecie na tych ponad 500 stronach jest bardzo, skromny, ale zapewniam Was, że jeśli podobała Wam się pierwsza część to ta Was pochłonie i zachwyci jeszcze bardziej! Ja słyszałam właśnie takie opinie przed przeczytaniem i zastanawiałam się Jak? skoro "Szósta Wron", była dla mnie tak dobra. Ale uwierzcie, że Leigh Bardugo doskonale wiedziała jak tego dokonać. Bohaterowie, są wspaniali, żywi z ogromnym bagażem doświadczeń, który poznajemy wracając wraz z nimi myślami do przeszłości. Miejsce akcji przybliża nam codzienne życie ekipy, a akcji tu było tyle, że już więcej się chyba nie da wpleść.

Polecam Wam tę książkę bardzo, ale to bardzo gorąco, jeśli lubicie fantastykę, pokochacie tę duologie.

Informacje dodatkowe o Królestwo kanciarzy:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2017-03-29
Tytuł oryginału: Crooked Kingdom
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Dodał/a opinię: Dominika Malinowska

Zobacz opinie o książce Królestwo kanciarzy

Kup książkę Królestwo kanciarzy

Szóstka wron. Audiobook
Leigh Bardugo0
Okładka ksiązki - Szóstka wron. Audiobook

Szóstka wron
Leigh Bardugo0
Okładka ksiązki - Szóstka wron

Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków. Jeden niewykonalny skok. Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie...