Kroniki Podziemia. Tom 2. Gregor i przepowiednia zagłady

Wydawnictwo: iuvi
Data wydania: 2015-09-23
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7966-012-4
Liczba stron: 336
Dodał/a recenzje: Uleczkaa38

Ocena: 5 (8 głosów)

  Blisko rok temu w moje ręce trafiła powieść Suzanne Collins "Gregor i Niedokończona Przepowiednia", która była zarazem pierwszym tomem cyklu "Kroniki Podziemia". Ta opowieść o młodym chłopcu udającym się na ratunek swojej siostrze i trafiającym do fantastycznego,  podziemnego świata Nowego Jorku, wywarła na Mnie wielkie wrażenie. Fascynująca, inteligentna, ciepła i dowcipna historia z morałem, jakiej to nie często można spotkać we współczesnej literaturze fantasy. I oto dziś jestem już po lekturze drugiego tomu cyklu zatytułowanej - "Gregor i Przepowiednia Zagłady".., i  z wielką radością podzielę się swoimi wrażeniami po tym spotkaniu, z czytelnikami niniejszej recenzji..:)

 

 Akcja drugiej odsłony cyklu rozpoczyna się w kilka miesięcy po powrocie Gregora, jego siostry Botki i odnalezionego ojca, do rodzinnego domu w Nowym Jorku. Dramatyczne i niesamowite wydarzenia odcisnęły piętno na życiu nastolatka, a radość z pozytywnego zakończenia  wyprawy do Regalii, przyćmiła proza życia.. Oto bowiem odnaleziony ojciec wciąż zmaga się z postępującą, tajemniczą chorobą.. , zaś chłopiec musi pracować u swojej sąsiadki, by w ten sposób móc utrzymać rodzinę.. Wszystko to jednak traci na znaczeniu, gdy oto pewnego dnia podczas popołudniowego spaceru,  Botka nagle znika bez śladu.. Jak się okazuje, droga ku jej odnalezieniu wiedzie ponownie do podziemnego świata Nowego Jorku, w którym to ludzie żyją wspólnie z ogromnych rozmiarów zwierzętami i insektami.., które mówią:) Oto Gregor, Botka i jego przyjaciele muszą zmierzyć się z tajemniczą "przepowiednią zagłady", której to wyrok może odmienić tylko Gregor..

 

Suzanne Collins wyszła z tego oto założenia, iż przygoda nie uznaje słowa "stagnacja", na czym to tylko korzystamy My - czytelnicy:) Gregor, jego siostra i przyjaciele z Regalii znów muszą zmierzyć się ze słowami złowieszczej przepowiedni i niezwykle groźnym przeciwnikiem - tym razem  jest nim biały szczur o imieniu Mortifer. Ponownie wkraczamy do podziemi Nowego Jorku, spotykamy ogromnych rozmiarów karaluchy, nietoperze, pająki, szczury i mnóstwo innych, fantastycznych gatunków, jak i również przeżywamy niesamowite przygody podczas wyprawy Szlakiem Wodnym.. I wszystko byłoby tutaj jak najbardziej typowe i tradycyjne dla powieści fantasy, gdyby nie pewien drobny szczegół.. Mianowicie - motywacja głównego bohatera:)! Otóż Gregor, pomny wydarzeń i przeżyć z poprzedniego tomu,  wcale nie tęskni za Regalią i jej mieszkańcami, zaś jedynym sposobem by "ściągnąć" go do tego baśniowego świata, jest porwanie jego dwuletniej siostry..;) Jak dla Mnie pomysł ten jest absolutnym "strzałem w dziesiątkę", który tylko bardziej intryguje dalszą opowieścią o tej historii..:)

 

 Po tym naprawdę fascynującym i nieprzewidywalnym wstępie, wkraczamy w zasadniczą część tej opowieści. Poznajemy "stare kąty" i znanych Nam już mieszkańców Regalii, przypominamy sobie panujące tam prawa i zasady, po czym zostajemy "wrzuceni" w sam wir niezwykłych wydarzeń.. Akcja pędzi z naprawdę zawrotną prędkością, skupiając się tylko na tym, co najważniejsze i najciekawsze. Tutaj nie ma mowy o jakiekolwiek nudzie czy też wtórności, gdyż natłok przygód i zaskakujących obrotów wydarzeń jest tak wielki, iż czasami nie zdążymy nawet ochłonąć po danym fragmencie, a oto rozpoczyna się już kolejny, równie widowiskowy.. Znajdziemy tu magię, walkę, uniwersalną prawdę o życiu i oczywiście pokaźną dawkę humoru, który idealnie "łagodzi" przekaz mrożących krew w żyłach scen walki ze "zębaczami".. To piękna, mądra, widowiskowa i chyba najbardziej współczesna powieść fantasy dla młodego czytelnika, jaka tylko mogła powstać..:)

 

 Świat wykreowany wyobraźnią Suzanne Collins ponownie zachwyca swoim rozmachem, szczegółowością, kolorytem. I wbrew pozorom nie jest to miejsce słodkie, cukierkowe, bajkowe w tzw. "starym stylu" Otóż Regalia to kraina pełna niebezpieczeństw, zagrożeń, niesprawiedliwości i nie rzadko także przemocy. Przy tym jednak jest to wyjątkowy, piękny i niepowtarzalny świat, w którym to ludzie współegzystują z gadającymi zwierzętami i insektami.. To niezwykle pomysłowe ujęcie miejsca akcji, w którym to każda spędzona chwila jest czasem ze wszech miar fascynującym. Jednak największa wartość tego świata tkwi moim zdaniem w tym, iż stanowi on niejako "alter ego" Naszej, ludzkiej i realnej rzeczywistości, w której to także nic nie jest tylko "czarne i białe", zaś konfrontacja dobra ze złem, jest czymś codziennym, oczywistym, ludzkim.. To piękna idea, która jednocześnie łączy w sobie rozrywkę, z nauką o życiu.. Pani Collins to się udało w 100%!

 

 Bardzo mocną stroną tej opowieści są jej bohaterowie, którzy może poza Botką, jeszcze bardziej wydorośleli. Oczywiście mam tu na myśli Gregora, który już w poprzednim tomie przeszedł swoistą szkołę życia i przyspieszony kurs dorastania, i który to tym razem "dojrzewa" w jeszcze większym stopniu. To już nie jest ten sam chłopiec, który nie myślał o niczym więcej, aniżeli o zabawie, mile spędzonym czasie i "świętym spokoju". No dobrze, ta ostatnia myśl nadal mu przyświeca.., ale jednocześnie jest to już młody mężczyzna, który dba o swoich najbliższych i jest gotów na największe poświęcenia w imię ich dobra. To odważny, inteligentny i dobry chłopiec, który nie prosił się o rolę bohatera i legendy Regalii.., ale ta sama się o niego upomniała;) Nie da się go nie polubić i nie kibicować mu w tych wszystkich niesamowitych przygodach.. Podobnie nie można nie polubić jego siostrzyczki, która absolutnie zachwyca, rozczula i przekonuje do siebie swoją dziecięcą niewinnością, naiwnością i radością..:) To maluch, który każdym swoim słowem i uśmiechem, wywołuje dobre samopoczucie:) Równie interesujący są przyjaciele rodzeństwa - Howard, Dygotka, Ares i inni, to mieszkańcy tej fantastycznej krainy, którzy są nie tylko ciekawi z racji swego pochodzenia i talentów, ale także po prostu z tego powodu, że są sympatyczni. I wreszcie czarny charakter - szczur Mortifer. Postać, która stosunkowo rzadko pojawia się w tej opowieści, ale gdy już to zrobi, to powoduje autentyczne ciarki na skórze.. Budzi strach, niepokój i obrzydzenie.., czyli idealnie wywiązuje się ze swej roli:)!

 

 Piękno i wyjątkowość tej powieści, jak i również całego cyklu, tkwi w  podejściu Suzanne Colins do fantastyki, Otóż świat Regalii, Podziemia i Nadziemia, a nawet świat realnego Nowego Jorku, to miejsca w których na próżno szukać potworów, niewyobrażalnych zjawisk, scen rodem z horrorów, które to dziś przypominają np. filmy fantasy dla młodzieży. Otóż świat "Kronik podziemi" to kraina mówiących zwierząt, które to osiągają ogromne rozmiary. I owszem, istnieje tutaj magia, ale w bardzo lekkim, delikatnym, ciepłym stylu.. Autorka udowadnia tą historią, iż mówiący nietoperz, szczur czy też karaluch, są o wiele bardziej intrygujący, barwni i fascynujący, niż kolejny potwór z najgorszych koszmarów.. To piękna fantazja, przypominająca najlepszy czasy powieści dla młodzieży, i dająca także nadzieję na to, iż kiedyś one powrócą..:) To rodzinna fantasy, którą mogę polecić z pełnym przekonaniem całej rodzinie, od najmłodszych,  na "bardzoo" dorosłych, skończywszy;)

 

 Na zakończenie słów kilka powiedzieć muszę o wydaniu tej książki, Otóż Wydawnictwo IUVI stanęło na wysokości zdania, oddając w ręce młodych czytelników przepiękną książkę. Fascynująca, bajkowa okładka z łodzią sunącą po falach wzburzonych wód, wysokiej jakości papier, duży, czytelny druk - wszystko to zachęca do sięgnięcia po tę pozycję, a sama jej lektura jest naprawdę wielką przyjemnością. To naprawdę bardzo miłe uczucie, gdy wydawnictwo dba o swych czytelników w równie dużym stopniu, jak o ilość sprzedanych egzemplarzy książki. Brawo:)!

 

 "Gregor i Przepowiednia Zagłady" to piękna, mądra i niezwykle widowiskowa opowieść o fantastycznym świecie podziemi Nowego Jorku i przygodach jego niesamowitych mieszkańców, oraz ich gości.. To książka, której to lektura pozwala cieszyć się radosnym dzieciństwem, jak i również przypomnieć sobie te młodzieńcze lata, niezależnie od tego ile sami już ich mamy na Naszym koncie.. To fantasy dla każdego, kto tylko potrafi docenić piękno wyobraźni.. Polecam:)!

Kup książkę Kroniki Podziemia. Tom 2. Gregor i przepowiednia zagłady

Zobacz opinie o książce Kroniki Podziemia. Tom 2. Gregor i przepowiednia zagłady
Reklamy