Kwestia ceny

Tom 2 cyklu Bezcenny

Zygmunt Miłoszewski   polski powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim.

Wiele z jego dzieł doczekało się ekranizacji i adaptacji, a sam autor otrzymał wiele prestiżowych nagród w środowisku.

Autor poruszył w swej nowej powieści pt. „Kwestia ceny” wiele aktualnych tematów, takich jak koniec ludzkości spowodowany przeludnieniem i niszczeniem naszej planety.

Wszystko zaczyna się z pozoru niewinnie. Pani profesorka, Zofia Lorentz, po utracie pracy na swym stanowisku, mieszkająca z mężem, który pomału traci pamięć, zostaje zachęcona do wzięcia udziału w tajemniczym projekcie.

Ponieważ dopada ją w tym okresie wiele rodzinnych problemów i szarość życia codziennego, szybko się zgadza.

Wypraw, która miała na celu sprowadzenie dawno nie widzianego i niezwykle cennego obiektu do muzeum, zamienia się w coś zgoła innego. W walkę o przyszłość i los świata. Ludzie, pływający na co dzień na „laboratoryjnej barce” chcą stworzyć lek, który powoduje bezpłodność, w zamian ze cenę długowieczności. Zofia, a także jej mąż, zostają oszukani kilka razy przez swych przypadkowych współpracowników, ocierają się o śmierć, zarówno na morzu, jak i we wnętrzu lipnej kliniki, by na koniec podjąć samodzielnie kilka ważnych, zarówno dla świata, jak i dla samych siebie decyzji.

Zofia, do tej pory doskonała naziemna pracownica, zaczyna pałać miłością do morskiego życia i ze wszystkich sił pragnie udać się w rejs, podobny do jednego z tych, które odbyła podczas swej przygody.

Na swej drodze małżeństwo poznaje wiele dziwnych, przypadkowych osób. Mellera, który po śmierci żony udał się w samotny rejs dookoła świat. Niezwykłą kucharkę, przezywaną na statku Siostrą, która gotuje mięsiwa marynarzom trzy razy dziennie, bo tak im pasuje.  Mówiącą w dziwnym i często niezrozumiałym języku złodziejkę, która jest tak „doskonała”, że wpada w pułapki po kilka razy przy byle okazji i trudno uwierzyć,  że byłaby w stanie kogoś rzeczywiście okraść.  I wiele innych. A każda z tych osób pozostawia niewadliwy ślad na duszy i ich życiorysie.

Sądząc po formie pisania książki, bohaterka ma tych ludzi już nigdy nie zapomnieć.

Książka podzielona jest na rozdziały. Pod każdym z nich „w punktach” jest napisane, czego w skrócie możemy się spodziewać, a na końcu znajduje się epilog i podziękowania autora dla wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania książki.

Po lekturze odnoszę wrażenie, że początek był mocno przegadany i wszystko rozkręciło się dopiero gdzieś koło 250 strony i potem zaczęła się prawdziwa jazda bez trzymanki, pełna źle podjętych, pochopnych  decyzji, złych działań i szalonych pościgów, a także życia na granicy śmierci z wyczerpania.

Sama postać Zofii wydaje się nieco przerysowana. To kobieta, która jest w stanie zrobić wszystko: wycenić okaz, zdobyć informację, przeżyć w kraju wiecznej zimy, przetrwać kilka dni na morzu, a na koniec, bez żadnych kwalifikacji, wypłynąć na wycieczkę z rodziną statkiem. Taki James Bond w spódnicy.

Męscy bohaterowie są znacznie lepiej skonstruowani. Prawdziwi. I da się ich, mimo ich poglądów, szczerze polubić.

Być może tej powieści lepiej zrobiłaby męska postać głównego bohatera.

Zakończenie jest zbyt cukierkowe i w zasadzie niepotrzebne.

Styl autora jest bardzo prosty. Ma świetne wyczucie chwili, doskonale oddaje detale rzeczywistości. I choć zdarzają mu się dłużyzny, to na ogół doskonale się tę powieść czyta.

W powieści wiele razy przewija się watek tytułowej „kwestii ceny”, jaka my, jako ludzie jesteśmy w stanie zapłacić, by pożyć dłużej, zrealizować jakiś cel, podpisać kontrakt, stworzyć lek. Okazuje się, że cena w dużej merze zależy od tego,  w jakim miejscu i z jakiej perspektywy patrzymy na własne życie i innych ludzi.

Autor zawarł w swej powieści jedną z najcenniejszych nauk o życiu. Nie ma ceny zbyt wysokiej, jeśli celem działań jest ochrona większej części ludzi żyjących na Ziemi.

To ważna informacja w tych czasach.

Powieść jest warta przeczytania.

Informacje dodatkowe o Kwestia ceny:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-06-17
Tłumaczenie: brak
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Kwestia ceny

Kup książkę Kwestia ceny

Hydropolis. Walcz. Tom 2
Zygmunt Miłoszewski0
Okładka ksiązki - Hydropolis. Walcz. Tom 2

Drugi tom podwodnego cyklu Hydropolis. Emma, nastoletnia mieszkanka Czwartej Kolonii Hydropolis, ma jedno marzenie - pozostać niewidzialną dla wszystkich...

Jak zawsze
Zygmunt Miłoszewski0
Okładka ksiązki - Jak zawsze

Bywają małżeństwa zbudowane na przyjaźni, na czułości, na porozumieniu dusz. Związek Grażyny i Ludwika zawsze napędzała namiętność. Dlatego co roku uroczyście...